Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród Karoliny

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Karoliny

Anda 12:47, 18 mar 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33596
Karolino, zastanow sie moze, czy nie chcialabys drzew lub jednego drzewa o ozdobnym pniu zima. Gdy wszystkie liscie opadna nie tylko zimozielone rosliny sa ozdoba, ale rowniez drzewa i krzewy z ozdobna lub kolorowa kora, a niektore drzewa kwitna nawet zima.

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
AlinaP 13:34, 18 mar 2020


Dołączył: 10 mar 2017
Posty: 811
Tam masz wystawę południową.
Pdejrzewam, że drummondi będzie miał przypalone liście. Princeton mam na takiej wystawie i ma się dobrze. Ale nie wiem, czy to zestawienie kolorystyczne (chodzi mi o żółty) nie będzie zbyt jaskrawe? Albo zastosować drummondi w ząbku po prawej, który wraz z biegiem słońca będzie zasłaniany przez inne drzewa? Chcesz je powtarzac mimo, że już będą na innej rabacie?
____________________
Ala
karo11inka 13:53, 18 mar 2020

Dołączył: 26 lut 2020
Posty: 179
Anda, mogłabyś podać jakiś przykład ?
Ala, Princeton jest dużo większy od Drummondii?
Sama nie wiem , tam za droga mogłabym dać inną odmianę klonu.
Masz jeszcze jakiś inny pomysł co pasuje do śliwy 'Pissardii'?
Anda 14:06, 18 mar 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33596
Obejrzyj sobie tutaj zdjęcia z tej książki. Mam ją i jest naprawdę świetna. Kliknij na książkę.

https://www.amazon.de/gp/product/3818601070/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o06_s00?ie=UTF8&psc=1

Ozdobną korę maja np. Acer capillipes zielona w białe paski, Acer conspicuum 'Red Flamingo' ma czerwoną korę, żyłkowaną, Acer griseum wygląda jak laseczki wanilii, Betula nigra ma korę brązowo-różową, Cornus sanguinea 'Midwinter Fire' wygląda rzeczywiście jak płomień, Enkianthus campanulatus 'Red Bells' ma korę brązowo-szarą, Euonymus alatus pięknie się przebarwia a korę ma taką grzebieniowatą, Prunus maackii 'Amber Beauty' ma korę miedzianą, błyszczącą, Prunus serrula ma korę bordową. Oczywiście jest więcej drzew i krzewów z ozdobą korą. Musiałabyś się wczytać w temat
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
AlinaP 14:45, 18 mar 2020


Dołączył: 10 mar 2017
Posty: 811
A co tam, na mieszajmy jeszcze. Anda, dzięki Twojej sugestii na temat kwitnących zimą od razu pomyślałam, że tam, gdzie proponowałam grujecznika (południe od podworza) mogłaby być kalina wonna. Pachnie, kwitnie wcześnie i się przebarwia jesienią).
Teraz jak wizualizowałam ( nie nadające się do publikacji), brakuje mi strzelistych koron buków.
Bardziej ryzykowne jest ich sadzenie w glinie niż po przygotowaniu w przepuszczalnej.
____________________
Ala
karo11inka 14:47, 18 mar 2020

Dołączył: 26 lut 2020
Posty: 179
Anda, dzięki będę się wczytywać

Dziewczyny co wy na to , żeby dać klony 'Royal Red' i 'Princeton Gold' ? zamiast buków
W sumie wtedy za drogą zostałby 'Drummondii'.
Maja małe wymagania , a też są bardzo ładne

czy radziłybyście dać tylko 3 czerwone - jak Asia podpowiadała. Czy namieszać więcej? np przy placyku i przy jednym ząbku dać 'Princeton Gold '(w sumie 7szt), czerwone dać tam od zachodu, w środkowym ząbku i od wschodu(też w sumie 7szt).
Jak widzicie nadal nie przechodzi mi uwielbienie do bordowych drzew

Co sądzicie?
AlinaP 14:59, 18 mar 2020


Dołączył: 10 mar 2017
Posty: 811
Aha, pytałaś o porównanie klonów. Widzę, że bardziej się przygotowałaś merytorycznie. Ja nie zwracam uwagi na wielkość docelowa, tylko kupuję to, co mi się akurat podoba. Niestety, nie bardzo mogę odpowiedzieć. Żółtego klona mam od wysokiej, ale młodej sadzonki. Zarysował już koronę. Nawet nie wiem, od kiedy u mnie mieszka. Za to drummondi: wcześniej mi się nie podobała ta odmiana i to zdecydowanie. Potem nastąpił przełom i wręcz przeciwnie- uznałam, że jest śliczny. Nabyłam już ogromną sadzonkę.
Koronę można korygowac cięciem.

____________________
Ala
karo11inka 15:01, 18 mar 2020

Dołączył: 26 lut 2020
Posty: 179
Ala, no właśnie można korygować cięciem. Przycinałabym te klony żeby tworzyły raczej okrągłą bryłę. Buki piękne ale klony również
Oglądam zdjęcia- w zestawieniu z hortensjami i tawułami też fajnie wyglądają
AlinaP 16:47, 18 mar 2020


Dołączył: 10 mar 2017
Posty: 811
Ja z tych bardziej leniwych. Nie przycinam nawet kocimiętki, która rośnie nisko. Co dopiero drzewa.
Znalazłam w necie odm. Purple Globe- kulisty z natury.
Royal Red jest bardziej rozczochrany i trudny.
____________________
Ala
Anda 17:08, 18 mar 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33596
AlinaP napisał(a)
A co tam, na mieszajmy jeszcze. Anda, dzięki Twojej sugestii na temat kwitnących zimą od razu pomyślałam, że tam, gdzie proponowałam grujecznika (południe od podworza) mogłaby być kalina wonna. Pachnie, kwitnie wcześnie i się przebarwia jesienią).
Teraz jak wizualizowałam ( nie nadające się do publikacji), brakuje mi strzelistych koron buków.
Bardziej ryzykowne jest ich sadzenie w glinie niż po przygotowaniu w przepuszczalnej.


Alino, kalina to świetny pomysł wg mnie.
U mnie buki rosną bardzo dobrze na glinie, ale mam glinę przepuszczalną, bo dużo w niej kamieni Woda nie stoi.
Jest jeszcze piekny Prunus subhirtella Autumnalis. Jedno drzewo wystarczy na 4 m

Prawdę mówiąc już się pogubiłam w tych rozważaniach drzewnych, co i gdzie Wg mnie ważna jest równowaga form i kolorów, inaczej nie będzie harmonii.



____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies