Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Pszczelarnia

Pokaż wątki Pokaż posty

Pszczelarnia

anna_t 22:36, 03 mar 2020


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
Ewcia A z Twoich obserwacji które drzewo najszybciej rośnie?
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
Pszczelarnia 10:53, 04 mar 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
anna_t napisał(a)
Ewcia A z Twoich obserwacji które drzewo najszybciej rośnie?



Wydaje mi się, że klony, lipy, brzozy.

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
galgAsia 11:17, 04 mar 2020


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Łan śnieżycowy - coś pięknego
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
Gosialuk 12:16, 04 mar 2020


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 5265
I jeszcze wierzba płacząca.
____________________
Gosia Bylinowa łąka
Basilikum 13:30, 04 mar 2020


Dołączył: 14 cze 2015
Posty: 21735
te sniezycowe widoki przepiekne, zobaczyc to na wlasne oczy bezcenne. Dla mnie to bylo chyba najwieksze ogrodowe przezycie.
Bardzo chcialam miec sniezyce w ogrodzie a u nas raczek trudne do kupienia. Obieala mi znajoma i w sobote dostane ale dzis spotkala mnie niespodzianka. Ja sniezyce w ogrodzie juz mam. Rosna pod magnolia. No jak ja moglam je przegapic, nie mam pojecia. Musze teraz fotki z ubieglego roku przegladnac. Jak dobrze, ze je mamy
Bede robic nowa rabate i na pewno duzo skorzystam z Twojej ostatniej historii
____________________
IzaBela Pod Bialo-Niebieska Chmurka***cz.I*** Wizytowka "Nie moge na dluzej zostac" -wyszeptala Chwila Szczescia - "ale wloze w Twoje serce wspomnienia"
Wendy79 19:00, 04 mar 2020


Dołączył: 25 mar 2015
Posty: 3203
Ewuś, nie wiem czy wiesz, ale ciemierniki się pojawiły w LM. U nas wczoraj.
____________________
Agnieszki i Maćka Księżycowy... Założyć ogród to uwierzyć w jutro. Audrey Hepburn
Pszczelarnia 19:05, 04 mar 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Dziękuje kochana. Już tęskniłam za nową domową dostawą czegokolwiek (oprócz doniczek i podstawek). Bo ileż można patrzeć na śnieżyce.

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
anna_t 19:58, 04 mar 2020


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
Pszczelarnia napisał(a)



Wydaje mi się, że klony, lipy, brzozy.

Ewa masz dużo dorosłych drzew blisko domu, jakie najbliżej i jak blisko? Niszczą dom, fundamenty?
Z twojej listy biorę pod uwagę klony
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
Pszczelarnia 10:02, 05 mar 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
anna_t napisał(a)
Ewa masz dużo dorosłych drzew blisko domu, jakie najbliżej i jak blisko? Niszczą dom, fundamenty?
Z twojej listy biorę pod uwagę klony


Ania, blisko mam tylko magnolię kobus prawie 40-letnią. Rośnie dosłownie w tarasie, który jest wybrukowany a magnolia ma zostawiony taki okrąg wokół pnia (nieduży); magnolia jest jakieś 120 cm od ściany domu, potężna. Nic się nie dzieje. Nie podnosi kostki. Zachowuje się wzorowo w tej kostce / przy ścianie od 8 lat.

Mam czereśnię ptasią 250 cm od ścian domu ale zaraz przy chodniku z kostki. Na początku nic się z chodnikiem nie działo - ale teraz widzę, że wybrzuszyła kostkę (nie ma poziomu, jest taka łagodna fala).

Te świerki: najbliższy był 120 cm od domu nad przyłączem głównym prądu - porażka. Pozostałe korzeniami też podchodziły pod chodnik wokół domu a rosły znacznie dalej (dokładnie ok. 400 cm). Mają bardzo płytki i rozległy system korzeniowy.

Czy drzewa blisko domu niszczą dom? Konary ocierające o ściany, dach etc. na pewno tak.
Czy są zagrożeniem dla fundamentów? Bardziej dla instalacji, dla samych fundamentów (lita ława) chyba troszkę mniej.


Przy sadzeniu drzew koło domu trzeba kierować się dedykacją drzewa - dla jakich założeń jest to drzewo dedykowane. Bo wiadomo, że platany, lipy etc. to drzewa alejowe (ale można ciąć).


Klony - widzę po wykopaliskach miejskich - to dobre drzewa jako sąsiedztwa chodników, murów. Korzenie trzymają w swojej koronie, nie są łamliwe. Tylko spadź może być uciążliwa.

Może ktoś jeszcze coś dopisze dla wymiany spostrzeżeń.




____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
tulucy 13:11, 05 mar 2020


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 12904
To mój kamyczek - z ogrodu rodziców - korzenie cisowe skutecznie wrastają w rury kanalizacyjne - na łączeniach tychże - mimo wszelkiej maści uszczelek i zabezpieczeń - po kilkukrotnym zalaniu piwnicy z powodu zapchanej rury zapadła decyzja o wycięciu dwóch kilkunastoletnich krzewów cisowych, rosnących tuż obok przebiegu tej nieszczęsnej kanalizacji. Tata czyszcząc instalację tą śrubą hydrauliczną wyciągał kłęby korzeni...
____________________
Łucja 1. Migawki z ogródka 2. Migawki z Rodos
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies