Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Pszczelarnia

Pokaż wątki Pokaż posty

Pszczelarnia

Mgduska 13:18, 05 mar 2020


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
To jest ciekawe pytanie także w kontekście sąsiedzkich nasadzeń - co da radę przeżyć - czy moje róże, cisy i kaliny, czy świerki i sosny, które sąsiad posadził metr od ogrodzenia...
____________________
Sałatka pokrzywowa
April 14:05, 05 mar 2020


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10213
tulucy napisał(a)
To mój kamyczek - z ogrodu rodziców - korzenie cisowe skutecznie wrastają w rury kanalizacyjne - na łączeniach tychże - mimo wszelkiej maści uszczelek i zabezpieczeń - po kilkukrotnym zalaniu piwnicy z powodu zapchanej rury zapadła decyzja o wycięciu dwóch kilkunastoletnich krzewów cisowych, rosnących tuż obok przebiegu tej nieszczęsnej kanalizacji. Tata czyszcząc instalację tą śrubą hydrauliczną wyciągał kłęby korzeni...


O rany, a ja nasadziłam szpalerek siedmiu Wojtków właśnie nad wylotem kanalizy... Chyba będę przesadzać.
____________________
April April podbija las Mazowsze
Kasya 14:09, 05 mar 2020


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41984
tulucy napisał(a)
To mój kamyczek - z ogrodu rodziców - korzenie cisowe skutecznie wrastają w rury kanalizacyjne - na łączeniach tychże - mimo wszelkiej maści uszczelek i zabezpieczeń - po kilkukrotnym zalaniu piwnicy z powodu zapchanej rury zapadła decyzja o wycięciu dwóch kilkunastoletnich krzewów cisowych, rosnących tuż obok przebiegu tej nieszczęsnej kanalizacji. Tata czyszcząc instalację tą śrubą hydrauliczną wyciągał kłęby korzeni...

O kurcze...to one tak gleboko się korzenią ?
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
tulucy 14:10, 05 mar 2020


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 12901
U rodziców ta rura idzie ok 1-1,3 metra pod powierzchnią

edit. wysokie te cisy były na ok 2 metry
____________________
Łucja 1. Migawki z ogródka 2. Migawki z Rodos
pawel_snopek 14:21, 05 mar 2020


Dołączył: 14 paź 2012
Posty: 4509
Tyle ile roślina ma wysokości to korzenie sięgają na taką samą głębokość
____________________
Paweł - Ogród pod górą
makadamia 14:53, 05 mar 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Pszczelarnia napisał(a)


Przy sadzeniu drzew koło domu trzeba kierować się dedykacją drzewa - dla jakich założeń jest to drzewo dedykowane. Bo wiadomo, że platany, lipy etc. to drzewa alejowe (ale można ciąć).


Klony - widzę po wykopaliskach miejskich - to dobre drzewa jako sąsiedztwa chodników, murów. Korzenie trzymają w swojej koronie, nie są łamliwe. Tylko spadź może być uciążliwa.

Może ktoś jeszcze coś dopisze dla wymiany spostrzeżeń.



Pamiętam, że gdzieś czytałam, że lipy kiedyś się sadziło obok domów, żeby osuszały fundamenty. Podobno mają stosunkowo miękkie korzenie, którymi nie niszczą zabudowań (ale za to jest z nimi inny problem: kruche drewno i spadające gałęzie).
Rzecz jasna - dęby są wykluczone.

Historia z cisem u Łucji - przerażająca i pouczająca.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Pszczelarnia 15:08, 05 mar 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Jesiony też mają kruche korzenie ale mocne korony i gałęzie i te się sadziło jako odgromniki i stróże domów u nas. Są okazy ponad stuletnie.

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
anna_t 15:12, 05 mar 2020


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
pawel_snopek napisał(a)
Tyle ile roślina ma wysokości to korzenie sięgają na taką samą głębokość
wysokość to nie problem, gorzej z szerokością bo mam tylko 3m do dyspozycji od domu
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
Pszczelarnia 15:36, 05 mar 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
anna_t napisał(a)
wysokość to nie problem, gorzej z szerokością bo mam tylko 3m do dyspozycji od domu


Ania, w obrębie korony dorosłego drzewa.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
anna_t 15:56, 05 mar 2020


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
Czyli kolejne kryterium do moich poszukiwań to Max 6 M szerokości
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies