Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Pszczelarnia

Pokaż wątki Pokaż posty

Pszczelarnia

Pszczelarnia 22:33, 12 mar 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Basilikum napisał(a)


moje zakochanie sie w ciemiernikach zaczelo sie od artykulu w Landlust w marcu 2017. Oczywiscie odnalazlam go i troche z niego sie pomadrze nie moja wiedza. Ciemierniki mecza dwie choroby: plamistosc czarna (nie wiem czy tak dokladnie po polsku sie nazywa - Schwarzfleckenkrankheit)- wywoluje ja grzyb Coniothyrium hellebori. Jesli sie pokaza na lisciach czarne plamy nalezy te liscie wyciac i warzucic do smietnika. Druga chroba to Black Death- na lisciach pojawiaja sie zygzakowate linie. Wywoluje je Carla-virus. W tym wypadku powinno sie wyrzucic calarosline i w tym miejscu nie powinno sie sadzic nowych roslin.
Mysle, ze nasze ciemierniki maja najczesciej tego grzyba. No i skoro wycinanie lisci pomaga i przy okazji dla kwiatow i rosliny wycinanie jest ok to nie trzeba ich pryskac.


Iza Belo, mam!
Na epimedium mam wirusa mozaiki tytoniu.

https://www.ppws.vt.edu/content/dam/ppws_vt_edu/extension/plant-disease-clinic/files/2017%20Annual%20Report_final_reducedsize.pdf


Poszukałam tego Carla Virus i znalzałam - może występować również na piwoniach.
Dziękuję Ci za podzielenie się tą wiedzą.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
mirkaka 07:33, 13 mar 2020


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9498
Na piwoniach mam też tego wirusa mozaiki tytoniowej, już ze 20 lat. Nic im nie jest, kwitną , rosną .
Na ciemiernikach mam jakiegoś grzyba ktory powoduje uwiąd i gnicie , zamieranie pędów. Wycinam porażone. Jednak spróbuję podlać i opryskać p grzybowym.
Nie jestem pewna czy tego wirusa nie mam też na ciemiernikach, obcięłam już wszystkie stare liście, będę sprawdzać w sezonie.
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
sierika 19:32, 13 mar 2020

Dołączył: 14 sie 2016
Posty: 573
Ewo, czym nawozisz piwonie? kompost/obornik+....?
____________________
EwaSierika
Pszczelarnia 21:50, 13 mar 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
sierika napisał(a)
Ewo, czym nawozisz piwonie? kompost/obornik+....?


Szczerze? Niczym. Rosną w dobrej glebie. Tam, gdzie rosną jeszcze nie obornikowałam ani nie dawałam kompostu. Ale to chyba zasługa mojej gleby dobrze zmineralizowanej.

Starą kolekcję piwonii przeniosłam w inne miejsca, dołożyłam te dokupione i teraz ona się na nowo organizuje pod względem kwitnienia.


Ale kiedyś dawałam nawóz sztuczny mineralny (azofoska) i dobrze się miały zawsze.

Piwonie to takie byliny, że chcą rosnąć na jakimś stanowisku albo nie chcą.

To p. 'Koenigin Wilhelmina'






A to p. 'Krinkled White'



A to piwonie



____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Mariposa 11:03, 14 mar 2020


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
Pszczelarnia napisał(a)


To p. 'Koenigin Wilhelmina'



Piękna! Pachnie?
Pozdrawiam, Ewo, Ciebie i Twój piękny ogród. Tu zawsze można znaleźć prawdziwe ukojenie dla duszy
____________________
Ela Motylogród
Iwonka 14:17, 14 mar 2020


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4164
Pszczelarnia napisał(a)
To p. 'Koenigin Wilhelmina'





Czytam, że bardzo lubisz piwonie, ja też. Ta jest szczególnie piękna.
Dobrze, że każdy ma jakąś swoją ulubioną porę roku, dzięki Ewie i przedwiośnie czuje się wyróżnione Ja kocham maj i październik, ale maj chyba najbardziej.
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
sierika 20:39, 14 mar 2020

Dołączył: 14 sie 2016
Posty: 573
Moje w jednym miejscu rosną w drugim nie, dzięki, albo przesadzę albo jeszcze raz spróbuję im dogodzić. Piękne, szczególnie lubię pojedyncze.
____________________
EwaSierika
Sebek 07:30, 15 mar 2020


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Pszczelarnia napisał(a)
Pod szklarnią









Wiosna! mimo wszystko.

Ewa piękne zdjęcia - ja wczoraj tez chwyciłem za aparat i... nawet nie drgal. Po roku nieużywania nie dotarło do mnie, ze bateria mogła się wyczerpać ale od czego jest telefon
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
ewsyg 07:35, 15 mar 2020


Dołączył: 17 maj 2013
Posty: 11654
Przepiękna ta piwonia. Bardzo lubię takie pastelowe kolory.
____________________
Ewa Pachnący różami, malowany bylinami, Skąpana w słońcu****
Dorota123 11:25, 15 mar 2020


Dołączył: 07 gru 2012
Posty: 12208
Też lubię piwonie, mam kilka krzaków. Kiedyś zanim weszłam na Ogrodowisko kwitły mi bardzo obficie. Później zaczęłam o nie bardziej dbać, nawozić i.... przestały kwitnąć. Ze 3 lata były takie zbuntowane. W ubiegłym roku pojawiło się kilka kwiatków, zobaczymy jaki będzie ten rok. Twoje piwonie pięknie się prezentują.
____________________
W moim małym ogródeczku*Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies