Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogrodowe wariacje

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowe wariacje

olciamanolcia 18:23, 23 maj 2022


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7698
Na brzozowej odstępy między rozchodnikami (licząc od środka karpy) - wynoszą 1 metr. Te w rabacie z Hakuro posadzone co 80 cm. Co prawda na brzozowej to ich czwarty sezon ale jak sama widzisz na moich fotach pomimo takich odległości prawie na siebie nachodzą .
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
Martka 18:38, 23 maj 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Wiaan napisał(a)



Nie mam jeszcze rozchodników, więc nie doradzę, ale to zdjęcie mnie urzekło. Co za piękny czas
Widzę, że cis ma powgryzane listki, co świadczy o obecności opuchlaków, wyjmij z doniczki i zobacz stan korzenia, może to nie jest problem grzybowy. Z grabem nie pomogę, u mnie są jakieś drobne dziurki na każdym drzewku, ale dopóki całość jest ok, to nic z tym nie robię. Czekam na efekt nowej rabaty z rozchodnikami

ElzbietaFranka 21:29, 23 maj 2022


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 14303
Wiaan napisał(a)
Czy to jakiś grzyb ? Mam dwie donice z cisami, w jednej są nowe przyrosty, a w drugiej na kilku gałązkach mam takie coś, chcę opryskać przeciwgrzybowo.



Kolejna sprawa to na listkach grabu, także go mam w donicy, mam takie powygryzane dziurki, czym zadziałać? Zauważyłam pod spodem takie mikro pajączki. Dodatkowo takie małe ciemne kropki się pojawiły. Nie miałam wcześniej grabów, nie wiem co zastosować aby się nie rozprzestrzeniało.





Wian to pewnie czerwce na łodygach przyklejone sprawdź. One wypijają soki w cisach i takie są konsekwencje. Opuchlak na cisach raczej nie żeruje.
Trzeba koniecznie opryskać.

Jeżeli chodzi o graba to mogą być opuchlaki przynajmniej na tym jednym liściu. Sprawdź w donicy.

____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Martka 21:46, 23 maj 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Elu, wręcz przeciwnie, opuchlak na cisach żeruje, uwielbia cisy. Wiedza ta nie tylko z moich obserwacji, ale też od właściciela szkółki i z literatury. Zarówno korzenie cisów (larwy) jak i listki stanowią smaczny kąsek. Ten wżer jest typowy dla opuchlaka. Natomiast nie wiem, czy to przyczyna, bo za mało danych. Tak czy owak cisa trzeba obejrzeć z góry i od dołu w korzeniu też warto.
Wiaan 22:28, 23 maj 2022


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5570
Ela, Marta zrobię oprysk, ale swoją drogą wyjmę cisy z tej donicy i zobaczę o co chodzi.

Graba dzisiaj obejrzałam w korzeniach i nic nie znalazłam. Też dostanie oprysk.
Dziękuję
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
ElzbietaFranka 22:34, 23 maj 2022


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 14303
Martka ja nigdy nie miałam opuchlakow na cisach więc tak palnęłam, czerwce owszem. Jak tak piszesz to moga być opuchlaki i czerwce które wysysają z pędów i igieł sokim a opuchlak obgryza.
Teraz dużo szkodników się przynosi że szkółek bo nie wiadomo co w ziemi siedzi.

Nigdy nie miałam ślimaków gołych jak zaczęłam kupować hosty to się pojawiły ślimaki je uwielbiają.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
pawel2806 22:50, 23 maj 2022


Dołączył: 04 mar 2014
Posty: 918
Ja mam ślimaki gołe ale moich host nigdy nie ruszały
____________________
N-ce Garden* The Bigger the N-cer**
Wiaan 09:39, 24 maj 2022


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5570
Dzisiaj będzie operacja cisy dam znać co tam się wydarzyło.
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Wiaan 11:30, 24 maj 2022


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5570
olciamanolcia napisał(a)
Na brzozowej odstępy między rozchodnikami licząc od środka kępy - mam posadzone co 1 metr. Te w rabacie z Hakuro posadzone co 80 cm. Co prawda na brzozowej to ich czwarty sezon ale jak sama widzisz na moich fotach pomimo takich odległości prawie na siebie nachodzą .


Znalazłam telefonicznie ale w szkółce u mnie w mieście - rozchodnik Brillant i o dziwo mają seslerię jesienną Jak będą ładne sadzonki to go kupię. Za wiele tam nie zmieszczę ale 5-6 sztuk wcisnę
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Wiolka5_7 11:47, 24 maj 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20975
Zajrzyj czy cisy nie mają misecznika.Ja właśnie odkryłam na jednym masę tego dziadostwa
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies