Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Chodźże na pole, do mojego ogrodu

Pokaż wątki Pokaż posty

Chodźże na pole, do mojego ogrodu

beta 18:46, 25 maj 2021


Dołączył: 05 kwi 2012
Posty: 12953
ślicznie te rabaty nowe wyszły
____________________
beata - Dla odmiany czas na zmiany... ..."Świadomość, że wszystko co robię, mogłabym robić lepiej wcale mi nie przeszkadza..."
Alija 20:21, 25 maj 2021


Dołączył: 04 sty 2021
Posty: 8756
Basia_KRK napisał(a)

Dziękuję, czekam na efekt jak to wszystko zakwitnie. Kule fajnie się wpisują w całość ogrodu, są powtórzone w kilku miejscach Róże w jednej linii (zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie), bo chciałam taką jakby ścieżkę wśród róż, zobaczymy czy to będzie dobry pomysł

Obie te rabaty ściółkuję kompostem, natomiast zastanawiam się czy jeszcze teraz, w pierwszym roku, nie rozsypać jakiejś drobnej kory? Póki rośliny nie zadarniły powierzchni rabaty.



Piękne te rabaty, a jak róże zakwitną to dopiero będzie pokaz.
Obejrzałam też zdjęcia z tulipanami, super!
____________________
Podkarpacie AlicjaZacisze Alicji
Basia_KRK 21:47, 25 maj 2021


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
Wiaan napisał(a)
Z tymi trójkątami to naprawdę fajnie, jak u mnie wszystko urośnie to będę dosadzać, bo naprawdę nie mam wyobraźni co do róż
Co do ściółkowania to dałam korę przekompostowaną drobną i ładnie wygląda nawet jak jest sucha.
Moja przy Twojej to jak uboga krewna

No właśnie przed chwilą widziałam Twoją, i zastanawiam się, czy u mnie nie jest zbyt gęsto... nie wiem, kto na tym przysłowiowo lepiej wyjdzie Bo Ty sobie elegancko dosadzisz w dziury roślinki, a ja będę miała robotę z wykopywaniem i przesadzaniem
Taaaak... u mnie też ciężko z wyobraźnią przy różach..
____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
Basia_KRK 21:49, 25 maj 2021


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
Annna12 napisał(a)
Basiu, ile Ty masz tych cebulek tulipanowych w ogrodzie?? Toż to jakas fortuna chyba na to poszła, ale efekt WOW jest!!! cudownie... Będziesz je wykopywać czy zostają na kolejne lata?

Aniu, jesienią było posadzone 3000 tulipanów Już mi głupio o tym pisać Ale fakt, efekt piękny!

Cebule zostają w ziemi, wykopię tylko takie, które stały się w tym momencie widoczne (np. ziemia gdzieś wsiąkła, lub się osunęła ze skarp i odkryła trochę cebule).
____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
Anda 21:54, 25 maj 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33434
Basia_KRK napisał(a)

Ewa, kukliki Mai Tai posadziłam jakby w kolejnej lini, za różami (częściowo pomiędzy), a przed żurawkami Marmalade. Tak trochę je wymiksowałam.



W zeszłym roku, omyłkowo, zakupiłam sadzonki Alchemilla erythropoda 'Alma', myślałam, że to ten typowy przywrotnik ostroklapowy 'Mollis' (nie zwróciłam uwagi na nazwę), na nim krople deszczu tak ładnie się nie osadzają (w zasadzie w ogóle się nie osadzają). Niestety nie mam pojęcia jak on kwitnie, ale może w takim razie przesadzę go przed róże? Akurat mam 8 sadzonek, więc powinno być OK

Fotka z soboty, widać już delikatne pączki




Kukliki za różami? Hmm, nie będzie ich widać, a jak żurawki sie wypiętrzą, to je jeszcze stłamszą …

Alchemilla mollis rośnie wielka i się pokłada po deszczach. Erythropoda to lepszy wybór. Przed różami na pewno będzie ładnie wyglądał
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Annna12 22:01, 25 maj 2021


Dołączył: 05 wrz 2019
Posty: 276
Basia_KRK napisał(a)

Aniu, jesienią było posadzone 3000 tulipanów Już mi głupio o tym pisać Ale fakt, efekt piękny!

Cebule zostają w ziemi, wykopię tylko takie, które stały się w tym momencie widoczne (np. ziemia gdzieś wsiąkła, lub się osunęła ze skarp i odkryła trochę cebule).


3 tyś cebulek?? O rety!! to niezła jesteś!
Ja miałam jakieś może 150 i wydawało mi się dużo...
no ale u Ciebie efekt wielce wyjątkowy
____________________
Ogród z koroną w tle...
Basia_KRK 22:12, 25 maj 2021


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
inka74 napisał(a)
Kukliki i żurawki za różami? róże w sezonie, nawet te niskie, ci je zjedzą a z przodu jak róże się ogołocą od dołu będzie łysawo. Na sezon kuklik przed różą to świetny układ. Idealny wypełniacz a i teraz jak kwitną to ładniej kwiaty wyglądają przed a nie za. Żurawka kwitnie później z reguły kwiaty ma niższe, niż róże a fajne są razem bo te drobne kwiatki nadają różom bardzo romantyczny wymiar. Więc też się prosi przed. Przesadziłabym je miejscami, przepraszam...
widzę w tle, że prace na całego idą. Powiem ci szczerze, że bardzo jestem ciekawa, jak wyjdzie u ciebie ta wodna instalacja.

Edit - jestem ciekawa jak u ciebie będzie się zachowywała 'Madame Anissete' - moja wystrzeliła na 2 metry, musiałam ja na płocie rozpiąć i zakulkować. Przecudne ma kwiaty i ja akurat ten jej anyżowy zapach bardzo lubię. A w teorii to miała być niewielka róża do 120 cm...

Iwonka, dziękuję za Twoje uwagi Przyznam, że chciałam uzyskać taki efekt, że to właśnie róże są na pierwszym planie i wychodzą na ścieżkę, wiem, może to nietypowe, ale wstępnie taki był mój zamysł.

Weźcie pod uwagę, że to w zasadzie moje pierwsze doświadczenia z różami. Będę uczyć się na błędach Myślałam, że kukliki kwitną wcześniej (póki jeszcze róże nie kwitną) i właśnie tak jak jest teraz fajnie to wygląda (są posadzone za różami i kilka sztuk między nimi). Rozumiem, że za rok będzie inaczej z kwitnieniem? Z etykiet miałam info: kuklik Mai Tai w maju, róże Garden of Roses od czerwca. No i to mi pasowało. Żurawki są jako barwna plama, nie zależy mi na wspólnym kwitnieniu, rosną na tyłach, z resztą tego nie widać na zdjęciach, ale to jest mała skarpa. Róże są na poziomie "0", a kukliki i żurawki są już trochę na wzniesieniu. Nie do końca mam dobre zdjęcie, na którym byłby to widać.
Nie za bardzo rozumiem też, co to znaczy, że róże ogołocą się od dołu? i kiedy to ewentualnie następuje? To one nie będą takim ładnym zgrabnym krzaczkiem? Specjalnie wybrałam właśnie takie małe, które rosną na 50 cm wysokości max

____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
Basia_KRK 22:29, 25 maj 2021


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
Mgduska napisał(a)


To samo chciałam powiedzieć - szkoda tych kuklików ZA róże. Ja mam zresztą u siebie dokładnie ten sam zestaw - róże Garden of Roses i kukliki - Mai Tai i Cosmopolitan (zresztą nie widzę żadnej różnicy między tymi odmianami). I to jest naprawdę idealna roślina na pierwszy plan.
Z żurawką bywa różnie - zależy od odmiany, ja miałam zwykła, bezodmianową, która kwitnie znacznie wyżej niż akurat ta róża, ale faktycznie drobne kwiatki, przy niskim wzroście mogą zniknąć za różami.
Poza tym masz pięknie

No to dajecie mi do myślenia

Na tą chwilę kukliki są naprawdę znacznie większe niż róże, dlatego dałam je właśnie za róże. No i kwitną, a róże to chyba jeszcze z miesiąc będą potrzebowały. Z resztą same róże też nie są małe, kupiłam sadzonki 5L i też chcę je ciąć bardzo nisko, żeby były małymi zgrabnymi kulkami. Żurawkami to w ogóle się nie przejmuje, traktuję je trochę jak chwasty (przepraszam, jeżeli urażę tu miłośników żurawek). Non stop je rozdzielam i przesadzam, rosną u mnie jak szalone.

Hmmm.. Nie kojarzę u Ciebie zdjęć róży Garden of Roses z kuklikami Szkoda, że wcześniej nie widziałam takiego połączenia, pewnie dałoby mi to do myślenia. Masz jakieś?
U Ciebie zachwycam się za to cudnymi daliami i irysami oraz w tym roku morelowym hiacyntem, zjawiskowy..
____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
Basia_KRK 22:32, 25 maj 2021


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
beta napisał(a)
ślicznie te rabaty nowe wyszły

Alija napisał(a)

Piękne te rabaty, a jak róże zakwitną to dopiero będzie pokaz.
Obejrzałam też zdjęcia z tulipanami, super!

Dziękuję Dziewczyny Pewnie w środku lata nagle się okaże ile błędów jest tu popełnione... cała ja...
____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
Basia_KRK 22:38, 25 maj 2021


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
Anda napisał(a)


Kukliki za różami? Hmm, nie będzie ich widać, a jak żurawki sie wypiętrzą, to je jeszcze stłamszą …

Alchemilla mollis rośnie wielka i się pokłada po deszczach. Erythropoda to lepszy wybór. Przed różami na pewno będzie ładnie wyglądał

Ewa, no właśnie, już dziewczyny zwróciły na to uwagę. Jak długo takie kukliki kwitną? Myślałam, że max około miesiąca, zanim zaczną kwitnąć róże.
Czy to zły pomysł z takimi niskimi różami na pierwszym planie wychodzącymi na ścieżkę?

Alchemilla mollis - w ogóle jej tu nie biorę pod uwagę. Mam w innym miejscu w ogrodzie, to gigant
Alchemilla erythropoda 'Alma' - takie sadzonki też mam ogrodzie od zeszłego roku, zaobserwuje je jak kwitną i jak się przebarwiają późnym latem, jeżeli będą mi pasować, przesadzę je jesienią przed róże. Z resztą widzę, że one rozmiarowo są fajne, takie kompaktowe.
____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies