Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Chodźże na pole, do mojego ogrodu

Pokaż wątki Pokaż posty

Chodźże na pole, do mojego ogrodu

Basia_KRK 22:47, 25 maj 2021


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
Na dobranoc trochę soczystej zieleni
Paprotki Adiantum pedatum, tiarelle Pink Skyrocket i kalina.

____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
Kasia_CS 23:52, 25 maj 2021


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
Basiu, wreszcie dotarłam do Twojego wątku tak "na poważnie" - całego nie przeczytałam, ale początkowe strony od razu mnie zachęciły ogarnęłam jakies 40 ostatnich Podziwiam pierwszą przemianę ogrodu po podniesieniu terenu! od razu ładniej się zrobiło, fajne są te różnice poziomów!

Ten tulipanowy szał, to poezja! Widzę, że lubisz działania z grubej rury Piękne zdjęcia porobiłaś, fajny przegląd. MIałam już nakrzyczeć na Ciebie, że nam skąpisz szerokiego kadru tych łanów, ale się zrehabilitowałaś i szczękę zbieram


Basia_KRK napisał(a)

Ścinam tylko łodygę z kwiatem (do pierwszego liścia). Dam zaschnąć wszystkim liściom, zobaczymy co dalej, jak przez to wszystko przebiją się kolejne rośliny.


Basiu, dokładnie tak samo robię - tym sposobem dość dobrze powtarzają mi kwitnienie w sumie wszystkie posiadane przeze mnie odmiany (przez 3 lata w każdym razie, jest potem gorszy rok i na nowo dobrze )

Basia_KRK napisał(a)
]

Ale mistrzostwo świata - faktycznie świetne zestawienie z tego wyszło i w idealnych proporcjach

Basia_KRK napisał(a)





Fajnie się zapowiada różana rabata! Jak pytałaś o Garden of roses, to myślałam, że masz te róże już rosnące czyli razem będziemy je poznawać ja dziś jeszcze zaopatrzyłam się w planowaną od dawna Olivię rose, ale pojęcia nie mam gdzie ją posadzić

Ogałacanie róz u dołu to częsta sprawa - czasem chorują (nawet jak z założenia są zdrowe) i liście są brzydkie, opadają - dobrze jest mieć czym zasłonić - kwitną i tak na czubkach. A co do wysokości - pierwsze kwitnienie zazwyczaj jest dość grzeczne, krzaczki kompaktowe, a przy kolejnych niektóre odmiany potrafią wystrzelić metr wyżej niektórymi pędami nawet. Kukliki na pewno dałabym przed różami - one nawet zimą zostają ładnymi kępkami

oj rozpisałam się, ale mialam o czym
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
Iwonka 23:56, 25 maj 2021


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
Basiu krótka chwila relaksu... Jak ty masz pięknie!!! Nocą bajecznie.
Uwielbiam twój sposób patrzenia przez obiektyw. Tulipanowy raj wart był każdej chwili, tyyyyle radości. Cudne połączenia, wrócę do nich pod koniec lata, aby co nieco skopiować
Twoja inspiracja różana chwyta za serducho. Z rad ogrodowiskowych już wiem, że taki kadr nie trwa wiecznie, stąd konieczne rozmyślanie o kolejności kwitnienia.
Twoje do mnie przemawia, kuklik kwitnie wcześniej, później róże przejmują pałeczkę. Na jak długo - ten rok pokaże. Ogród to ciągłe eksperymenty. Dziewczyny mają duże doświadczenie z różami, ale może wybrałaś akurat te, które długo będą takie, jak sobie wymarzyłaś. Mnie się podoba
Siostra do pomarańczów dodała fiolet szałwi i werbeny, powiem ci, że jest moc. Nie koniecznie na twojej rabacie, ta ma być bardziej minimalistyczna, ale jako zestaw kolorów bardzo do mnie przemawia. To nowość dla mnie. Do tej pory tylko biel, róż, zieleń.
Kuklik obłędny, tyle szkółek objeździłam i nic. Poluję nadal
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Kasia_CS 00:00, 26 maj 2021


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
a właśnie! miałam jeszcze pochwalić mega oświetlenie w ogrodzie! bardzo mi się podoba
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
inka74 07:42, 26 maj 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15022
Basiu, dlatego, że są to twoje pierwsze róże to ci o tym piszemy. Potem już sama będziesz wiedziała co robić. Kasia wytlumaczyła o co chodzi z tym gubieniem liści od dołu. Z różami jest to swego rodzaju loteria. Może mieć ADR a gdy warunki jej nie podpasują, pogoda lub sadzonka będzie gorszej jakości to będzie tracić liście. Pierwsze kwitnienie jest zazwyczaj OK ale przy drugim wygląda to gorzej. Czasami róża jest po prostu łysa. I wtedy taka obwódka straszy a nie zdobi. Raz się uda a drugi już nie. I to z tą samą różą. Dlatego fajnie jest mieć różę między bylinami. Zakryją to, co w danym momencie gorsze.
GoR nie stworzy takiej wylewającej się obwódki. To róża rabatowa o pojedyńczych kwiatach na łodydze, jest wyższa niż szersza. Dosyć zwarta. Więc ta obwódka będzie bardziej pionowa. Kupiłam ją też do donicy. Będę obserwować razem z tobą. W pierwszym i drugim roku róże są raczej niższe niż podane wymiary ale to nie reguła. W trzecim osiągają mniej więcej docelowe wymiary. Jak kupujesz z gołym korzeniem to trwa to dłużej. Co oznacza, że teraz ten układ będzie w trakcie kwitnienia fajny ale za rok, dwa nie zobaczysz już kuklikow bo róża je zasłoni. Kuklik posadzony za różą w sezonie nie będzie też miał zbyt dużo słońca, aby się rozwijać.
Przesadzanie kwitnących kuklików to loteria. Poobserwuj układ przez sezon. Kępa kuklika mniej więcej powinna być dwa razy większa na jesieni jeżeli ma dobre warunki. Wtedy też można je ładnie podzielić. A i jaką odmianę kuklika tam masz? Są jedne bardziej zwarte kwitnące od dołu już. I są też bardziej roztrzepane na długich łodygach, te nadają się na drugi rządek.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Mgduska 09:34, 26 maj 2021


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
Basia_KRK napisał(a)

No to dajecie mi do myślenia

Na tą chwilę kukliki są naprawdę znacznie większe niż róże, dlatego dałam je właśnie za róże. No i kwitną, a róże to chyba jeszcze z miesiąc będą potrzebowały. Z resztą same róże też nie są małe, kupiłam sadzonki 5L i też chcę je ciąć bardzo nisko, żeby były małymi zgrabnymi kulkami. Żurawkami to w ogóle się nie przejmuje, traktuję je trochę jak chwasty (przepraszam, jeżeli urażę tu miłośników żurawek). Non stop je rozdzielam i przesadzam, rosną u mnie jak szalone.

Hmmm.. Nie kojarzę u Ciebie zdjęć róży Garden of Roses z kuklikami Szkoda, że wcześniej nie widziałam takiego połączenia, pewnie dałoby mi to do myślenia. Masz jakieś?
U Ciebie zachwycam się za to cudnymi daliami i irysami oraz w tym roku morelowym hiacyntem, zjawiskowy..


Kukliki fotografowałam raczej z kocimiętką, róże osobno. U mnie jest już dość gęsto, więc GoR trochę ginie w masie, możliwe, że pokazywałam tylko sam kwiat.
Garden of Roses u mnie nie jest wysoką różą. Mi po prostu szkoda byłoby zasłaniać kukliki, które uwielbiam i które sprawdzają się na pierwszym planie. Podobnie sprawdza się też niska kocimiętka, ale ona po kwitnieniu i przycięciu traci na urodzie - w odróżnieniu od kuklików, które są ładne cały czas.

EDIT: znalazłam zdjęcie - tam jest naprawdę ciasno, po lewej stronie jest już inna róża - Pearl Drift, no i nie widać wszystkich GoR.
Daj znać, to usunę zdjęcie



____________________
Sałatka pokrzywowa
Dorota123 20:58, 26 maj 2021


Dołączył: 07 gru 2012
Posty: 12208
Basiu Garden of roses nie ogałaca się od dołu, tworzy zgrabny, nie rozłażący się krzaczek. Jak będziesz go nisko cięła pozostanie niską różą. Ja swojej pozwalam rosnąć wyżej, bo u mnie gąszcz i inne rośliny by ją zdusiły. Jak na nowe róże już tworzą ładny krzaczek. Kuklików nie mam, więc się nie wypowiadam.
____________________
W moim małym ogródeczku*Wizytówka
Makao_J 19:02, 08 cze 2021


Dołączył: 06 cze 2015
Posty: 12810
Co ja widzę? Nowa rabata powstała. Pamiętam jak zaczynałaś planować zmiany. Fajne zaskoczenie dla mnie że się udało. Wygląda fajnie.

U mnie kalina w tym roku bardzo słabo się ma. Mszyce ją mocno oblazły w wyniku czego kwiaty były mizerne a teraz liście jej zeschły.
Muszę ją odżywić lepiej na przyszły sezon.

Twoje tulipany wyglądają obłędnie.
____________________
Ania Anna i Ogród ... i ciągłe poszukiwania własnego idealnego raju:)
Basia_KRK 19:38, 11 cze 2021


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
Korzystając ze spokojnego wieczoru, wpadłam się czerwcowo przywitać Głównie sprawdzałam jak się mają inne "różane" wątki Wylałam swoje różane żale w wątku Wiaan, to i tu je może przekleje, skoro już poszły w świat.

Chwilowo mnie opuściła euforia różana.. nie wiem czy nie nasadziłam tych wszystkich róż u siebie zbyt gęsto, znów będzie ciasno i koniecznie będzie przesadzanie.. Masakra, kompletnie nie mam wyczucia... Dodatkowo, nie wiem kiedy je ewentualnie przesadzać, jesienią wszystko zmieniać, czy na wiosnę. No szkoda gadać po prostu..
Ogólnie widzę, że wszystkie róże u mnie są zapączkowane oprócz 'Pashminy' (sadzonki z korzenia), ale listki już mają, więc nie jest źle.. no i mszyce, prawie wszędzie są mszyce. Nie mam ich tylko na szpalerze 'Aspirin' i na szpalerze 'Garden of Roses'.
Jeden szpaler po całej długości róż 'Garden of Roses' od dołu ma pożółknięte liście, wszsytkie opadają, dosłownie każdy krzak. Nie wiem o co chodzi, bo z drugiej strony na takim samym szpalerze tych samych róż nic takiego się nie dzieje.. Może jakiś pas innej ziemi lub coś... Mam jednak nadzieję, że mimo wszystko polubię się z różami

A tak w ogóle, od kiedy zaczęłam stosować kompost, obornik, wióry rogowe to wszystko tak bujnęło, że jestem przerażona, naprawdę... Chyba będę musiała wszystko znów przesadzać, zrobić więcej miejsca roślinom, i to naprawdę mówię tu dosłownie o każdej roślinie (krzewy, trawy, bodziszki!!!!). No ewidentnie w tym roku jakoś mi pod górkę z ogrodem... wiele roślin nadal w doniczkach czeka od wiosny na posadzenie

Aha, zapomniałam dodać, chwasty, dramat, wszystkie rabaty mam w tym roku masakrycznie zachwaszczone (nie mam żadnych mat i szmat, ściółkuję kompostem). Zastanawiam się, czy nie przykryję wsystkiego kartonem i nie wysypię kory, żeby się jakoś ich pozbyć, może to pomoże...

Aaaa i jeszcze jedno, pomyłki cebulowe... zakwitło mi chyba ze 100 czosnków 'Purple Sensation', które okazały się jakimiś innymi, ażurowymi czosnkami... Muszę je wysadzić jak przekwitną, bo kompletnie się nie wpasowały w rabatę Złożyłam reklamację, uznana, na jesień mają mi przesłać poprawne cebule... ale za podwójną pracę już nikt nic nie zwróci
____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
edi75 19:52, 11 cze 2021


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 2061
Basia to teraz pokaż to wszystko co opisałaś
____________________
Edyta Moje miejsce na ziemi-początek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies