Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Chodźże na pole, do mojego ogrodu

Pokaż wątki Pokaż posty

Chodźże na pole, do mojego ogrodu

Basia_KRK 17:18, 24 maj 2021


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
Anda napisał(a)
Pod różami możesz posadzić kukliki, bo mają ładne liście nawet jak przekwitną. Poza tym Alchemilla erythropoda. Albo Bistorta affinis, troszkę się rozłazi, ale jest zimozielona.

Ewa, kukliki Mai Tai posadziłam jakby w kolejnej lini, za różami (częściowo pomiędzy), a przed żurawkami Marmalade. Tak trochę je wymiksowałam.



W zeszłym roku, omyłkowo, zakupiłam sadzonki Alchemilla erythropoda 'Alma', myślałam, że to ten typowy przywrotnik ostroklapowy 'Mollis' (nie zwróciłam uwagi na nazwę), na nim krople deszczu tak ładnie się nie osadzają (w zasadzie w ogóle się nie osadzają). Niestety nie mam pojęcia jak on kwitnie, ale może w takim razie przesadzę go przed róże? Akurat mam 8 sadzonek, więc powinno być OK

Fotka z soboty, widać już delikatne pączki


____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
Dorota123 22:27, 24 maj 2021


Dołączył: 07 gru 2012
Posty: 12208
W dzień ogród wygląda pięknie, ale wieczorem jest w nim jakaś cudowna magia.
____________________
W moim małym ogródeczku*Wizytówka
Wiaan 22:51, 24 maj 2021


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5193


Bardzo ładnie skomponowałaś tą rabatę, jest przestrzenna, bardzo to ciekawie wygląda, kule super i jakie ogromne. Róże w jednej linii, to ja poszalałam z ułożeniem będzie cudnie z kwiatami róż.
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Basia_KRK 10:17, 25 maj 2021


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
Wiaan, wrzucam więcej ujęć na moją nową "różankę", która jest przedzielona ścieżką z płyt. Zdjęcia takie bardziej detaliczne, bo gdzie nie spojrzę na ogród, to trwają prace

- róże 'Garden of Roses' (7 sztuk po jednej stronie, 4 sztuki po drugiej stronie ścieżki),
- róże 'Madame Anissete' ( 3 sztuki w środku dużej rabaty),
- kule cisowe (małe i duże, łącznie 7 sztuk),
- kule bukszpanowe (2 stare już były na rabacie, po jej powiększeniu udało mi się dokupić i posadzić trzecią, całkiem sporą),
- żurawki 'Marmalade' w połączeniu z kuklikami 'Mai Tai',
- szałwie 'Caradonna' (20 sztuk, kilka muszę jeszcze dokupić, bo mi brakuje w "trójkątach")
- bodziszki 'Rozanne' 6x
- irysy bródkowe 'English Cottage' 6x
- no i do tego czeka do posadzenia na koniec stipa (ok. 25 sadzonek). Z tego ok. 15 sadzonek nie wykazuje chęci do życia, dlatego się jeszcze wstrzymałam z kopaniem..
Dodatkowo na późne lato dołożę jeżówki (chyba jakieś jasne??), No i chyba białe gaury, bo tak je lubię... Jesienią cebulowe: krokusy, tulipany, białe czosnki.
Rozważam jeszcze przesadzenie na tą różankę przywrotnika Alchemilla erythropoda 'Alma', mam go w ogrodzie od zeszłego roku (kupionego omyłkowo), ale zupełnie nie kojarzę jak on kwitnie, jak się przebarwia, bo upchałam sadzonki byle gdzie, na przetrwanie..

____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
Basia_KRK 10:20, 25 maj 2021


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
Wiaan napisał(a)
Bardzo ładnie skomponowałaś tą rabatę, jest przestrzenna, bardzo to ciekawie wygląda, kule super i jakie ogromne. Róże w jednej linii, to ja poszalałam z ułożeniem będzie cudnie z kwiatami róż.

Dziękuję, czekam na efekt jak to wszystko zakwitnie. Kule fajnie się wpisują w całość ogrodu, są powtórzone w kilku miejscach Róże w jednej linii (zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie), bo chciałam taką jakby ścieżkę wśród róż, zobaczymy czy to będzie dobry pomysł

Obie te rabaty ściółkuję kompostem, natomiast zastanawiam się czy jeszcze teraz, w pierwszym roku, nie rozsypać jakiejś drobnej kory? Póki rośliny nie zadarniły powierzchni rabaty.

____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
Basia_KRK 10:22, 25 maj 2021


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
Dorota123 napisał(a)
W dzień ogród wygląda pięknie, ale wieczorem jest w nim jakaś cudowna magia.

Dziękuję Dorotko! Szkoda, że póki co wieczory zimne i mokre i naprawdę nie można dłużej posiedzieć, odpocząć po całym dniu...
____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
Wiaan 11:05, 25 maj 2021


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5193
Basia te kule w momencie czekania wiosną zrobią prawdziwą robotę i pasuję do stylu w Twoim ogrodzie. Bardzo mi się podoba. Z tymi trójkątami to naprawdę fajnie, jak u mnie wszystko urośnie to będę dosadzać, bo naprawdę nie mam wyobraźni co do róż
Co do ściółkowania to dałam korę przekompostowaną drobną i ładnie wygląda nawet jak jest sucha.
Moja przy Twojej to jak uboga krewna
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Annna12 11:18, 25 maj 2021


Dołączył: 05 wrz 2019
Posty: 276
Basiu, ile Ty masz tych cebulek tulipanowych w ogrodzie?? Toż to jakas fortuna chyba na to poszła, ale efekt WOW jest!!! cudownie... Będziesz je wykopywać czy zostają na kolejne lata?
____________________
Ogród z koroną w tle...
inka74 11:48, 25 maj 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15029
Kukliki i żurawki za różami? róże w sezonie, nawet te niskie, ci je zjedzą a z przodu jak róże się ogołocą od dołu będzie łysawo. Na sezon kuklik przed różą to świetny układ. Idealny wypełniacz a i teraz jak kwitną to ładniej kwiaty wyglądają przed a nie za. Żurawka kwitnie później z reguły kwiaty ma niższe, niż róże a fajne są razem bo te drobne kwiatki nadają różom bardzo romantyczny wymiar. Więc też się prosi przed. Przesadziłabym je miejscami, przepraszam...
widzę w tle, że prace na całego idą. Powiem ci szczerze, że bardzo jestem ciekawa, jak wyjdzie u ciebie ta wodna instalacja.

Edit - jestem ciekawa jak u ciebie będzie się zachowywała 'Madame Anissete' - moja wystrzeliła na 2 metry, musiałam ja na płocie rozpiąć i zakulkować. Przecudne ma kwiaty i ja akurat ten jej anyżowy zapach bardzo lubię. A w teorii to miała być niewielka róża do 120 cm...
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Mgduska 14:14, 25 maj 2021


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
inka74 napisał(a)
Kukliki i żurawki za różami? róże w sezonie, nawet te niskie, ci je zjedzą a z przodu jak róże się ogołocą od dołu będzie łysawo. Na sezon kuklik przed różą to świetny układ. Idealny wypełniacz a i teraz jak kwitną to ładniej kwiaty wyglądają przed a nie za. Żurawka kwitnie później z reguły kwiaty ma niższe, niż róże a fajne są razem bo te drobne kwiatki nadają różom bardzo romantyczny wymiar. Więc też się prosi przed. Przesadziłabym je miejscami, przepraszam...
.


To samo chciałam powiedzieć - szkoda tych kuklików ZA róże. Ja mam zresztą u siebie dokładnie ten sam zestaw - róże Garden of Roses i kukliki - Mai Tai i Cosmopolitan (zresztą nie widzę żadnej różnicy między tymi odmianami). I to jest naprawdę idealna roślina na pierwszy plan.
Z żurawką bywa różnie - zależy od odmiany, ja miałam zwykła, bezodmianową, która kwitnie znacznie wyżej niż akurat ta róża, ale faktycznie drobne kwiatki, przy niskim wzroście mogą zniknąć za różami.
Poza tym masz pięknie
____________________
Sałatka pokrzywowa
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies