Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Chodźże na pole, do mojego ogrodu

Pokaż wątki Pokaż posty

Chodźże na pole, do mojego ogrodu

Basia_KRK 22:25, 15 mar 2021


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
Skoro już o różach mówimy, to może od razu wrzucę tu moje pytanie z wątku różanego.


Planuję poszerzyć rabatę na skarpie i potrzebuję dobrać róże do różowej okrywowej The Fairy. Czy możecie pomóc? Nie wiem na jaki kolor się zdecydować, żeby to wszystko jakoś połączyć. Biała wydaj się najbardziej optymalna do takiego zestawienia, dobrze myślę?



Tu troszkę szerszy kadr tego miejsca:


Nie wiem czy aż tak bardzo blisko klona sadzić róże...


I jeszcze jeden (ze wczesnej wiosny, The Fairy jeszcze nie kwitnie), aby mniej więcej mieć pogląd na całą skarpę i planowane jej powiększenie:

____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
TAR 08:53, 16 mar 2021


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7290
Basiu, mnie osobiscie bardzo podoba sie ten kamien, po nalaniu wody bedzie sie pieknie mienic. Ale to kwestia indywidualnego podejscia. Jak Tobie nie gra to sie nie zmuszaj. Wiem z autopsji, ze potem zostaje taki zadziorek maly z pytaniem czy aby na pewno?

Derenia blagam nie tnij, w tej naturalnej formie bedzie przepiekny. Cieciem mozna pokroj zepsuc. Podsadzic mozna runianka, hakone, hostami i ewentualnie moze cos niebieskiego lub rózowego moze bodziszka. U mnie te derenie w zaleznosci od miejsca podsadzone sa wlasnie hosta, hakone, runianka, epimedium, w innych miejscach jest kokoryczka i poduszkowe iglaki ciemnozielone, jeszcze w innym w poblizu rosnie świerk kulka niebieski i bordowy klon palmowy, zawilce jesienne no i drżaczka. W zaleznosci, ktora to czesc ogrodu. Ten deren ładnie wyglada na tle ciemnej jednolitej zieleni. Te moje derenie to jeszcze dzieciaki małe, sporo poczekam na taki wzrost, jedynie jeden wybujal mocno w gore ale pieterek nie tworzy
____________________
Ogrod nad bajorkiem
Marlenaa 09:18, 16 mar 2021


Dołączył: 21 paź 2012
Posty: 1333
Witaj Basiu Przeczytałam cały Twój wątek. Ogród masz cudowny, ale to już wiesz Plany na ten sezon powalające.
Od roku robiłam podchody do bodziszków, dzięki Twoim zdjęciom i zachwytom nad nimi, upewniłam się, że muszę je mieć

Jeśli chodzi o dosadzenie róży, obok The Fairy, bardzo dobrze myślisz, tylko biała. Będzie leciutko, delikatnie i romantycznie. Pozdrawiam

____________________
krowy, staw i my
Margerytka40 09:24, 16 mar 2021


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
A ja bym Basiu już chyba róż nie sądziła, przynajmniej nie przy klonie. Jakoś mi tam za dużo grzybków w barszczu. Disadziłabym chyba coś co zrobi fajny dywanik i będzie tłem dla róż i klona. Co to trzeba by pomyśleć
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
Basia_KRK 15:46, 16 mar 2021


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
TAR napisał(a)
Basiu, mnie osobiscie bardzo podoba sie ten kamien, po nalaniu wody bedzie sie pieknie mienic. Ale to kwestia indywidualnego podejscia. Jak Tobie nie gra to sie nie zmuszaj. Wiem z autopsji, ze potem zostaje taki zadziorek maly z pytaniem czy aby na pewno?

Derenia blagam nie tnij, w tej naturalnej formie bedzie przepiekny. Cieciem mozna pokroj zepsuc. Podsadzic mozna runianka, hakone, hostami i ewentualnie moze cos niebieskiego lub rózowego moze bodziszka. U mnie te derenie w zaleznosci od miejsca podsadzone sa wlasnie hosta, hakone, runianka, epimedium, w innych miejscach jest kokoryczka i poduszkowe iglaki ciemnozielone, jeszcze w innym w poblizu rosnie świerk kulka niebieski i bordowy klon palmowy, zawilce jesienne no i drżaczka. W zaleznosci, ktora to czesc ogrodu. Ten deren ładnie wyglada na tle ciemnej jednolitej zieleni. Te moje derenie to jeszcze dzieciaki małe, sporo poczekam na taki wzrost, jedynie jeden wybujal mocno w gore ale pieterek nie tworzy


Tarciu, dziś mam kolejne propozycje piaskowca na główny element ciurkadełka Tak więc mamy w czym wybierać. Do tego muszę dobrać w takiej samej kolorystyce piaskowce na patio. Wszystko po zimie brudne na składach..




Dzisiaj na porannym obchodzie w ogrodzie oglądałam derenia, jednak nie będę go nigdzie podcinać, pięknie wyglada, trzeba mu tylko ładnego tła od dołu, bo trawnik pod nim wygląda żenująco. Runianka, hakone - to dobry pomysł, ale rozważam jeszcze liriope. Ku mojemu zdziwieniu (dzisiaj), przepięknie przezimowały liriope posadzone na próbę w zeszłym roku, wyglądają ekstra. Lepiej niż wszystkie turzyce w ogrodzie - zdjęcia z dzisiaj. Myślicie, że to dobry pomysł pod derenia pagodowego?

Liriope Szafirkowa (Szafirkowata?) / Liriope muscari 'Money Maker' (niższa, bardziej płaska)


Liriope Szafirkowa (Szafirkowata?) / Liriope muscari 'Big Blue' (pięknie kaskadowe liście)


A moze będzie za ciemno? i jednak jest tu potrzeba inna faktura / struktura liści?
____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
Basia_KRK 15:49, 16 mar 2021


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
Marlenaa napisał(a)
Witaj Basiu Przeczytałam cały Twój wątek. Ogród masz cudowny, ale to już wiesz Plany na ten sezon powalające.
Od roku robiłam podchody do bodziszków, dzięki Twoim zdjęciom i zachwytom nad nimi, upewniłam się, że muszę je mieć

Jeśli chodzi o dosadzenie róży, obok The Fairy, bardzo dobrze myślisz, tylko biała. Będzie leciutko, delikatnie i romantycznie. Pozdrawiam

Marlenko, witaj u mnie w ogrodzie, dziękuję za miłe słowa Cieszę się, że bodziszki Ci się podobają, uwielbiam je. Już nie mogę się doczekać maja, jestem ciekawa jak zachowa się nowa odmiana, którą posadziłam ('Azure Rush').

Dziękuję też za zdanie odnośnie róż, właśnie ku białym się składniam najbardziej, żeby to wszystko jakoś uspokoić..
____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
Basia_KRK 16:26, 16 mar 2021


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
Margerytka40 napisał(a)
A ja bym Basiu już chyba róż nie sądziła, przynajmniej nie przy klonie. Jakoś mi tam za dużo grzybków w barszczu. Disadziłabym chyba coś co zrobi fajny dywanik i będzie tłem dla róż i klona. Co to trzeba by pomyśleć

Asiu, patrząc na zdjęcia też mi się wydaje, że przy klonie może być za dużo, i za wysoko z różami. Ale coś muszę tam podsadzić, to bardzo słoneczne miejsce, dlatego rozważam chociaż w części, aby je obsadzić różami, które mi się wyjątkowo marzą w tym sezonie Dodatkowo ta miejscówka (przy klonie) jest dość reprezentacyjna, widać, ją z każdej strony w ogrodzie i z domu. Aż nie do wiary, że nie mam żadnych dobrych zdjęć, które to pokazują.
Dobry pomysłem jest pewnie jakaś jedna duża plama wokół klona, pewnie trawa jakaś?, tylko jaka da radę w pełnym słońcu? Stipa Ponny Tails? Będzie pasować? Wydaje mi się, że to kompletnie inna bajka

____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
Margerytka40 18:36, 16 mar 2021


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Basiu mnie pomysł z liriope pod dereniem się podoba. Sama rozważam też co pod swojego dać ale wpierw muszę go przesadzić. Co do róż to może punktowo bardziej w oddaleniu od klona daj. Stipa chyba nie, ona potrafi wielka być, poza tym stipa z różami mi nie gra. Stipa oblepi róże, wyłoży się na nie. Może bodziszki ładne z faktury liści po kwitnieniu, trawa może jakaś sesleria?
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
Agania 19:50, 16 mar 2021


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
Chciałabym mieć takie multiplaty jakie zakupiłaś, zasiewy
z pewnością się udadzą
Dużo na ten temat znajdziesz w podcastach „Naturalnie o ogrodach”.
Projekt boski poczyniłaś projektantko.... piaskowiec ten pierwszy
ma ciekawy rysunek, napisz, który do Ciebie przemówił?
Powodzenia z realizacją
Ach te ciemierniki
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
Agania 19:52, 16 mar 2021


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
Liriope super, taka ciemna zieleń tu zagra, ale wiesz dużo materiału potrzeba
Będziesz dzielić swoją?
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies