Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Chodźże na pole, do mojego ogrodu

Pokaż wątki Pokaż posty

Chodźże na pole, do mojego ogrodu

TAR 20:56, 16 mar 2021


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7503
liriope super ale i hostowisko byloby niczego sobie super ze zmienilas zdanie co do przycinki, masz naprawde ksztaltnego derenia i az zal go ciac.
____________________
Ogrod nad bajorkiem
A_gawa 21:20, 16 mar 2021


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Basia_KRK napisał(a)

Dereń cudnie się rozrasta, chyba będę musiała go w tym roku przyciąć, bo na boki to on chcę wszystko zająć Wczoraj zaobserwowałam, że wypuścił sporo nowych pędów w górę, będzie kolejny poziom

Cały czas się zastanawiam, czym go podsadzić dołem.. Runianka, hakone? Dereń ma trudne liście do zestawienia, nie za bardzo wiem z czym takie połączyć?



W "nogach" tych drzew obok derenia chcę posadzić niskie białe róże.. i jak to wszystko połączyć w całość ?



A może bordowe żurawki nawiązujące do bordoczerwonego klona na pagórku z innej strony, do nich limonkowe jeszcze i jakieś carexy brązowe?
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Basia_KRK 23:21, 16 mar 2021


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
Margerytka40 napisał(a)
Basiu mnie pomysł z liriope pod dereniem się podoba. Sama rozważam też co pod swojego dać ale wpierw muszę go przesadzić.

Dziewczyny, muszę Wam przyznać, że mi także się podoba zwłaszcza, że dzisiaj tak pozytywnie mnie zaskoczyło liriope, które posadziłam na wiosnę. Ani jedna sadzonka nie przemarzła, każda sztuka wygląda pięknie. Liście bez zarzutu. Tak więc postanowione - pod dereniem pagodowym będzie liriope Aha, tak z ciekawostek - wyobraźcie sobie, że z tych wszystkich posadzonych sadzonek (30 sztuk), zakwitły może tylko 2 lub 3 sztuki, i to w dodatku pojedynczym kwiatkiem Moze potrzebują więcej czasu, nie wiem.

Agania napisał(a)
Liriope super, taka ciemna zieleń tu zagra, ale wiesz dużo materiału potrzeba
Będziesz dzielić swoją?

Aganiu, domyślam się że sporo sadzonek będzie potrzebne. Kupie nowe, mam zaprzyjaźniona szkółkę, w której kupowałam w zeszłym roku, piękne były. Ja jeszcze nic tak nie dzieliłam, muszę się jeszcze w tym zakresie podszkolić, na razie zakupuje rośliny
Czy posadzić w takich odległościach jak na zdjęciach z 'Money Maker' czy dać im więcej miejsca jak w przypadku 'Big Blue'?

Wiosna 2020, świeżo posadzone Liriope 'Money Maker' (wiem, chyba zbyt blisko siebie?).. ale tak jak pisałam, to były testowe nasadzenia, aby sprawdzić jak ta roślina się u mnie zachowa


Sierpień 2020:


Marzec 2021 (rok od posadzenia):




Wiosna 2020 i Liriope 'Big Blue'. Nie mam żadnego innego zdjęcia, bo były posadzone w kąciku, potem tam się zrobiło ciasno, i podziwiało się inne rośliny


Marzec 2021 (rok od posadzenia). Ta odmiana ewidentnie idzie bardziej w górę, tak kaskadowo liście opadają.

____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
Basia_KRK 00:29, 17 mar 2021


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
Margerytka40 napisał(a)
Co do róż to może punktowo bardziej w oddaleniu od klona daj. Stipa chyba nie, ona potrafi wielka być, poza tym stipa z różami mi nie gra. Stipa oblepi róże, wyłoży się na nie. Może bodziszki ładne z faktury liści po kwitnieniu, trawa może jakaś sesleria?

OMG, genialnie! To są zestawienia, które bardzo lubię! To chyba powinno wszystko się ładnie zgrać. Wiadomo, coś tam trzeba będzie dołożyć, żeby uzupełniło brak kwitnięcia róż, ale jakiś taki zarys mógłby już być. Też nie lubię stipy z różami, wszystko takie oblepione jest od niej wtedy.

Jeżeli chodzi o białą różę, to chyba zdecyduje się na róże 'Aspirin' (nie chcę nic wysokiego). Zrobiłam sobie taką małą wizualizację tego miejsca - mniej więcej tak powiększę tą rabatę. Może właśnie róże posadzę tak bokiem, nie przy klonie. Róże poprzeplatałam z carexami 'Everest', takimi samymi, jak mam w kółku, żeby to do siebie jakoś pasowało, chociaż nie wiem czy to tak naprawdę dobry pomysł.




Ta rabata w głębi (kółko), ma posadzone hortensje 'Bobo'. Ale one w czerwcu jeszcze nie kwitną i kółko wygląda tak:



Dopiero pod koniec lipca Bobo zaczynają się bardziej wybielać:

____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
beta 07:45, 17 mar 2021


Dołączył: 05 kwi 2012
Posty: 12953
Basiu ja na projektowaniu się nie znam, ale mocno kubicuję
u Ciebie zawsze z rozmachem i zachwycająco...więc jestem spokojna o efekt końcowy...wiem, że będzie pięknie ...miłego dnia
____________________
beata - Dla odmiany czas na zmiany... ..."Świadomość, że wszystko co robię, mogłabym robić lepiej wcale mi nie przeszkadza..."
Agania 08:46, 17 mar 2021


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
Liriope masz już sprawdzone odmiany
Najważniejsze że rosną bezproblemowo
Ja mam zieloną nn rozrasta się rozłogowo
i raczej tworzy u mnie zadarniacz dywanowy.
Twoje tworzą ładne kępy,
w dobrej odległości sadzisz masz odniesienie u siebie
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
dzika_roza 10:35, 17 mar 2021


Dołączył: 21 cze 2017
Posty: 577
Basia a ta Liriope 'Money Maker' rośnie u Ciebie solo? czy coś tam między nimi jest?
____________________
...jestem sobie ogrodniczka...
UlaB 10:45, 17 mar 2021

Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 2002
Świetne plany, kibicuję. Bedzie bosko!

Basia_KRK napisał(a)


Dobry pomysłem jest pewnie jakaś jedna duża plama wokół klona, pewnie trawa jakaś?, tylko jaka da radę w pełnym słońcu? Stipa Ponny Tails? Będzie pasować? Wydaje mi się, że to kompletnie inna bajka


Do klona palmowego to chyba hakonka jest najbardziej naturalnym towarzystwem? Któraś z zielonych. I wówczas róże mogą być pomiędzy, jako takie biały wyspy jak na rabacie z hortensjami bobo - tylko kwestia proporcji wysokości.
____________________
rabaty "charytatywne" w pracy
Dorii 13:08, 17 mar 2021


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Hakonka gatunek podobno całkiem szybko przyrasta tylko chyba trudniej dostać.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Margerytka40 19:31, 17 mar 2021


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Te zwykłe hakonki to kolosy, obawiam się, że zdusiły by róże. Róże potrzebują przewiewu, oddechu inaczej chorują. Trzeba by hakonki dalej od róż posadzić. Moje 3letnie osiągają w sezonie średnicę 1,20 i z 70 cm wysokości
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies