Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Chodźże na pole, do mojego ogrodu

Pokaż wątki Pokaż posty

Chodźże na pole, do mojego ogrodu

Wiaan 20:55, 25 kwi 2021


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5303
Basiu podoba mi się jak skomponowałaś róże i byliny. Mam tak samo, że nie czuję swojej różanki, bo nie umiem komponować bylin z różami. Kule cisowe świetnie wyglądają w takiej przestrzennej rabacie. Zapamiętam sobie to sadzenie w układzie trójkątów
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Basia_KRK 21:26, 25 kwi 2021


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
Iwonka napisał(a)
Mega mi się podoba twoja wizualizacja. Uwielbiam takie rabaty.
Świetnie rozłożyłaś kule cisowe. Ja chyba wrzucę swoją rabatę i będziecie mi podpowiadać, bo zbyt symetrycznie mi znów wychodzi
Mam stipę z szałwią Caradonna, szałwia ma już kilka lat, stipę dostałam od Abiko, kępy raczej młode. Caradonna rośnie mi bardzo wysoko. Znalazłam Basiu to zestawienie u siebie na 256 str. Nie lubię tej swojej rabaty i będę ją przerabiać. Namieszałam na niej bardzo. Zobacz, jak źle wyglądają tam byliny stojące równo jak na musztrze.
Dlatego twoja wizualizacja mi się podoba. wygląda lekko, naturalistycznie.


Iwonka, dziękuję! Mam nadzieję, że nie masz mi za złe, że wkleiłam u siebie w wątku Twoją rabatę. Muszę się na nią napatrzyć, żeby rozważyć, co ewentualnie u mnie pozmieniać. Faktycznie, szałwia u Ciebie wyrosła naprawdę konkretnie. Myślisz, że cięcie szałwi niziutko obniży jej wzrost?

Wydaje mi się, że sadzenie roślin w "trójkątach" mogłoby tu pomóc. Stworzyłyby się plamy, nie pojedyncze sadzonki, koniecznie jutro tak u siebie to rozłożę, zobaczę co z tego wyjdzie. No i widzę, że stip musi być więcej, dużo dużo więcej...

Niesamowite, jest jak wiele inspiracji w google szałwia+stipa, a rzeczywistość okazuje się inna



Iwonka napisał(a)

W czerwcu 3 letnie sadzonki szałwii zaczynają się rozpędzać. W obwódce ze stipą stoją jak żołnierze na warcie. Jakoś drętwo to wygląda

Iwonka napisał(a)

Za to tył w niektórych miejscach drażni. Rabata przy wykuszu niby skończona, ze sprawdzonymi roślinami a coś mi tam nie klika...
Iwonka napisał(a)
Rabata w szczycie rozkwitu niby mi się podoba a jednak coś zgrzyta...

____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
Basia_KRK 21:54, 25 kwi 2021


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
Anda napisał(a)
Basiu, Caradonne przycina sie koncem czerwca/poczatkiem lipca do ziemi. W tym czasie moglaby kwitnac Agastache albo cos specjalnego - Rudbeckia occidentalis 'Green Wizard'


Ewuś, będę mieć to na uwadze Ta rudbeka piękna, mega oryginalna!
____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
Annna12 22:54, 25 kwi 2021


Dołączył: 05 wrz 2019
Posty: 276
Basiu ale piękne te kule cisowe kupiłaś... gdzieś w okolicy można takie kupić? tyle się naszukałam że już odpuściłam zupełnie i będę sama jakoś cierpliwie docinać czuprynki chyba...
Ja posadziłam moje stipy zbyt daleko od siebie i były takie rozłożyste - choć to też pięknie się prezentowało, to jednak jak maja trochę ciaśniej to wtedy się tak nie kłądą. Z szałwią chyba będzie podobnie... a i jeszcze pod sadzonki stipy wrzucałam kamyczki zeby był drenaż... one mają mega płytkie korzenie które lubią gnić... tam gdzie podsypałam kamykami rosną i przezimowały, kilka innych bez tego padło...
____________________
Ogród z koroną w tle...
ElzbietaFranka 23:59, 25 kwi 2021


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13933
Co tam projekt projektem ale chciejstwa są i trzeba nowa rabatę wykombinować.
U mnie też tak jest co prawda ja projektant sama od siebie, a teraz będę trawiasta następna robiła.

Masz piękny nowoczesny ogród przeplatany starymi drzewami pięknie to wygląda.
Dom wyszedł rewelacyjnie. Obejrzałam od początku kilkanaście stron.

Pozdrawiam
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Martka 19:34, 26 kwi 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Basiu, rabata się klaruje, kule dorodne i efekt będzie spektakularny. Czy wyższa róża, Anisette na środku? Ja bym chyba została przy niższym środku, żeby nie stworzyć efektu piramidy.
Basia_KRK 21:16, 26 kwi 2021


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
Annna12 napisał(a)
Basiu ale piękne te kule cisowe kupiłaś... gdzieś w okolicy można takie kupić? tyle się naszukałam że już odpuściłam zupełnie i będę sama jakoś cierpliwie docinać czuprynki chyba...
Ja posadziłam moje stipy zbyt daleko od siebie i były takie rozłożyste - choć to też pięknie się prezentowało, to jednak jak maja trochę ciaśniej to wtedy się tak nie kłądą. Z szałwią chyba będzie podobnie... a i jeszcze pod sadzonki stipy wrzucałam kamyczki zeby był drenaż... one mają mega płytkie korzenie które lubią gnić... tam gdzie podsypałam kamykami rosną i przezimowały, kilka innych bez tego padło...

Aniu, dziękuję Kule kupiłam w lokalnej szkółce obok mnie, działają tylko stacjonarnie. Te duże ładniejsze niż mniejsze, które to dołem są gdzieniegdzie dziurawe

Pamiętam o drenażu do stip, wrzucę właśnie kamyczki, trochę perlitu, piasku. Już za dużo traw mi się zniszczyło (przede wszystkim Carex 'Frosted Curls') przez szybkie sadzenie bez odpowiednio przygotowanego dołka.
____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
Basia_KRK 21:23, 26 kwi 2021


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
ElzbietaFranka napisał(a)
Co tam projekt projektem ale chciejstwa są i trzeba nowa rabatę wykombinować.
U mnie też tak jest co prawda ja projektant sama od siebie, a teraz będę trawiasta następna robiła.

Masz piękny nowoczesny ogród przeplatany starymi drzewami pięknie to wygląda.
Dom wyszedł rewelacyjnie. Obejrzałam od początku kilkanaście stron.

Pozdrawiam

Elu, serdecznie witam w moim ogrodzie Dziękuję za te miłe słowa i za przeglądnięcie wątku.

Mój ogród tak naprawdę ciągle się zmienia, a to wynika z faktu, że poznaję coraz więcej roślin, bylin, którymi zachwycam się w Waszych ogrodach...
____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
Basia_KRK 21:43, 26 kwi 2021


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
Martka napisał(a)
Basiu, rabata się klaruje, kule dorodne i efekt będzie spektakularny. Czy wyższa róża, Anisette na środku? Ja bym chyba została przy niższym środku, żeby nie stworzyć efektu piramidy.

Powoli, powoli się klaruje. Jednak cały czas nie jestem jej do końca pewna. To duża rabata 20m2, którą mam na środku ogrodu, widzę ją praktycznie cały czas z domu. Mam nadzieję, że nie wtopię z tymi różami, szałwią i stipą... Najbardziej będzie mnie wkurzało, jak stipa będzie cały czas leżała obklejona i mokra na ziemi.. Dzisiaj dokupiłam jeszcze 15 sztuk stipy i kolejne Caradonny, więc już raczej nie ma odwrotu...

Tak, wstępnie ułożyłam róże Madame Anisette na środku. Uważasz, że to nie jest dobry pomysł? Chciałam dać przez środek 3 sztuki tej róży. W ogóle chciałam tą rabatę wykorzystać na róże, bo to pierwsza moja taka słoneczna miejscówka

Na tej wizualce ją usunęłam, chyba jakby lepiej bez niej, ale trochę szkoda, że nie wykorzystam tego miejsca na większe nasadzenia różane..
No ewidentnie mi nie idzie z tymi różami...

____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
Anda 22:07, 26 kwi 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33591
Mnie się akurat podobało z wyższymi różami na środku Teraz czegoś tam jednak brakuje.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies