Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka

Pokaż wątki Pokaż posty

Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka

Gruszka_na_w... 23:22, 14 kwi 2024


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
W kwestii wyboru drzewka, to zacznij od wyboru pokroju. Wklejaj sobie na zdjęcie drzewka o różnych typach korony. Kiedy już będziesz pewna pokroju, to łatwiej będzie dopasować gatunek.

Tu trzeba wybrać pewniaka. Ta rabata (i wybrany typ nasadzeń) warunkują wybór drzewka, które będzie pełnić rolę solitera. To nie może być coś, co wymarznie, jest chorowite, albo rośnie zbyt wolno lub kapryśnie.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Judith 23:22, 14 kwi 2024


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10049
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Za dużo. Ogród toleruje jeden, dwa bordowolistne elementy. Sprawdziłam u siebie. Pisze o dorosłych roślinach. W okresie niemowlęctwa wydaje się, że wszystko gra, ale kiedy korony się rozrosną pojawia się ponurość, niezależnie od tego, co rośnie i rozjaśnia w pobliżu.

Hmm. No to dałaś mi do myślenia… Nie chciałabym tu efektu masz-Madzi, a takiego obawiam się przy wybraniu innego drzewa… Niesłusznie…?
Czy drzewa o podobnym pokroju, ale zielone zapewniłoby tu spokój? Może jednak kanzany tu i jeden na żółtej…? Jakie inne drzewo spełniałoby ten warunek plus dodatkowo nieduże liście?
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Judith 23:23, 14 kwi 2024


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10049
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
W kwestii wyboru drzewka, to zacznij od wyboru pokroju. Wklejaj sobie na zdjęcie drzewka o różnych typach korony. Kiedy już będziesz pewna pokroju, to łatwiej będzie dopasować gatunek.

Tu trzeba wybrać pewniaka. Ta rabata (i wybrany typ nasadzeń) warunkują wybór drzewka, które będzie pełnić rolę solitera. To nie może być coś, co wymarznie, jest chorowite, albo rośnie zbyt wolno lub kapryśnie.

Juz wybrane - szczepione o pokroju takim jak pissardi . Reszta warunków - jak najbardziej tak! Żadne kapryśne nie wchodzą w grę.
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
GorAna 23:25, 14 kwi 2024


Dołączył: 30 sty 2013
Posty: 16100
Ja mam na żółtej rabacie posadzonego Judaszowca o złotych liściach i płaczącym pokroju, ale zapmniałam jak się zwie
____________________
Ania Wizytówka **** W kamiennym kręgu od początku
Judith 23:27, 14 kwi 2024


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10049
GorAna napisał(a)
Ja mam na żółtej rabacie posadzonego Judaszowca o złotych liściach i płaczącym pokroju, ale zapomniałam jak się zwie

Ania, moja żółta jest żółta tylko na rysunku, stąd taka nazwa używana w rozkminkach .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Gruszka_na_w... 23:29, 14 kwi 2024


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Nie masz ogrodu formalnego, choć układ rabat jest geometryczny. Możesz sobie pozwolić na pewną dowolność w wyborze gatunków. ważne jest jedynie to, aby kolejne elementy tego długiego ciągu rabat nie były osobnymi wagonikami kolejki, ale się wzajemnie dopełniały. Powtarzać się nie muszą drzewa. Elementem spajającym może być coś drobvniejszego.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Yenna 23:29, 14 kwi 2024


Dołączył: 08 kwi 2021
Posty: 585
Judith napisał(a)

Bordo na żółtej odpada. Aureum, że katalpa? Katalpy nie chcę, acz kolor liści jak najbardziej. Myślałam nawet o klonie Globosum, ale jednak nie pasowałby tu. Potrzeba chyba coś o drobniejszych liściach…

Nie chodziło mi o bordo na żółtej, a o zobrazowanie, że tam duuuużo bordowego będzie. Imho przydałoby się wtedy rozjaśnienie.
Globosum jest też w wersji Gold. Albo inna korona przy Princeton Gold.
A jak drobniejsze liście to może shirasawy jordan?
____________________
Marta z Vengerbergu
Gruszka_na_w... 23:32, 14 kwi 2024


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Zaufałabym Mrokasi. Ona jest bardzo rozważna w wyborze drzew.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Kokesz 23:33, 14 kwi 2024


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6692
Albo klon tatarski Ginnala, mam go i ma drobne listki można go też ciąć
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Margo2 23:35, 14 kwi 2024


Dołączył: 04 mar 2012
Posty: 858
A może klon o jasnych liściach? Tylko liście powinny być małe, postrzępione.
Może Klon Going Green.
A tak w ogóle to chcesz coś na pniu, czy raczej w formie krzewu
Chyba mało zna szkółkę Pana Oreszczuka.
Nie ma niestety zrobionego katalogu, ale ma masę własnych siewek, przeróżnych w całkiem dobrych cenach.
Dlatego najlepiej byłoby jechać do niego osobiście.
Nie wiem po której stronie mieszkasz, ale może warto się tam wybrać.
Ma tez inne mało znane drzewka.
To totalny pasjonat.
____________________
Gosia Margo2 Ogródek Gosi
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies