Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Miskantowa pustynia, w przyszłości tarasowy ogród na skarpie

Pokaż wątki Pokaż posty

Miskantowa pustynia, w przyszłości tarasowy ogród na skarpie

Miskantowo 20:26, 24 mar 2021


Dołączył: 24 mar 2021
Posty: 6

Założyłam dzis profil i mam nadzieję, że dostanę tu sporo cennych rad i wsparcie.
Po wielu latach spędzonych na przeprowadzaniu się, udało mi się zamieszkać w małym, szarym domu tuż pod moim rodzinnym Gdańskiem.
Dom jest i brakuje mu już naprawdę niewiele do wykończenia ale otoczenie...
Cóż, marsjański krajobraz. Jak to na budowie.
Działka nie jest łatwa. Na szczęście nie jest ogromna, ma 770m2.
Wszędzie glina. Teraz, po budowie i zimie, bez trawy, bardzo ciastowata. Podczas upału oczywiście zmienia się w kamień.
Żeby podnieść poprzeczkę jeszcze wyżej- od zachodniej strony jest skarpa (ma okolo 1,5 m wysokości),
Dom położony jest PONIŻEJ tej skarpy.
Mam więc scianę z wielkim oknem, które wychodzi na pasek płaskiego terenu o szerokości 4,5 metra za ktorym od razu jest owa skarpa (ona tez ma jakieś 4-4,5 metra szerokości)
Kiedy to czytam, nie brzmi to najlepiej ale w wyobraźni widzę tam piękny tarasowy ogród, który jest żywym, zmieniającym się obrazem...
Do rzeczy jednak.
Moze mi Ktoś podrzucić pomysły jak tę skarpę zagospodarować tymczasowo?
Nie ma żadnej opcji wynajęcia firmy zajmującej się ogrodami.
Po pierwsze stan konta. Musimy robic to powoli, etapami, we wlasnym zakresie.
Po drugie, w ubiegłym roku zaprosiłam tam dwóch panow zajmujących sie tworzeniem ogrodów.
Jeden zniechęcił mnie mówiąc o polewaniu wszystkiego co tam rośnie Roundapem...
Drugi mial taki pomysł na skarpę, ze położy na nią ażurowe plyty i posieje trawę...
Bardzo mnie te wizyty przybiły ☹️
Ja tam widzę rosliny zmieniające sie wraz z porami roku a nie betonową ścianę...

Ratunku...
Od czego zacząć, co mogę zrobić juz teraz?
Od czego zacząć?

Póki co mam taki widok. Wklejam zimowe zdjęcie ze sporą ilością śniegu ale chyba tak lepiej widać tę moją skarpę.
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/10910-miskantowa-pustynia-w-przyszlosci-tarasowy-ogrod-na-skarpie
Gruszka_na_w... 22:22, 24 mar 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21650
Napisz jeszcze, jakie tam są warunki świetlne? Od ilości słońca w ciągu dnia zależy wybór roślin.
Sąsiadowe drzewka dają fajne zielone tło.
Jeśli po budowie został Ci piasek, to przysyp to miejsce dość grubą warstwą piasku, dodaj kory, drobnych gałązek, może znajdziesz gdzieś słomę. Przekop to na głębokość dwóch szpadli. Pomoże rozluźnić glinę.
Gdybyś nie miała potrzeby robienia nasadzeń natychmiast, to lepszą opcją byłoby wzruszenie wierzchniej warstwy tej rabaty i wysianie tzw. zielonego nawozu, np gryki, grochu. Kiedy to wysiane podrosłoby na 30 cm, to ścięłabyś, posypała piaskiem, świeżym obornikiem i przekopała widłami amerykańskimi na głębokość "dwóch szpadli". Chodzi o to, żeby wprowadzić do pobudowlanej ziemi jak najwięcej substancji organicznej. Po budowie w ziemi najczęściej jest martwica glebowa (z powodu ubicia ziemi ciężkimi pojazdami). Rośliny nie bardzo sobie z taką glebą radzą.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Miskantowo 08:59, 25 mar 2021


Dołączył: 24 mar 2021
Posty: 6
Gruszko dziękuję bardzo za odpowiedź.
Skarpa jest dokładnie po zachodniej stronie działki.
Stojąc twarzą do niej, patrzymy na zachód, po lewej stronie jest południe.
Światla dociera sporo, rano trochę cienia rzuca dom ale nie jest najgorzej.
Piasku po budowie nie mam za wiele ale przymierzam się do zrobienia podjazdu i to się niebawem zmieni.
Muszę zrobic opaskę wokol domu i podjazd. Przez to bloto nie da sie dotrzeć do domu.

Skarpa, na której „zarośnięciu” zalezy mi najbardziej jest praktycznie pionową ścianą.
Na górę nie wjechał żaden sprzęt budowlany i jest na niej warstwa humusu (i chwastów, trawy i poziomek)
Tuż przy płocie sąsiadów (na gorze skarpy) rośnie świerk (duzy, ma chyba z 8 metrów) i obok niego zdziczała czereśnia (równie wielka)
Na działce (w narożniku południe-zachód) mam jeszcze dwa orzechy włoskie. Młode, mają po 3 metry ale już owocują.

Wklejam zdjęcie bez śniegu.
Chciałabym aby na tej skarpie pojawiły się dwa poziomy.




____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/10910-miskantowa-pustynia-w-przyszlosci-tarasowy-ogrod-na-skarpie
sylwia_slomc... 12:58, 25 mar 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
A ja patrząc na tą skarpę widzę w wyobraźni paprociowisko jak w wąwozie leśnym z różnymi gatunkami paproci, korzenie między nimi u mchy.... Ona daje w tym klimacie olbrzymie pole do popisu przemyśl. Jeśli się jednak uprzedzona poziomy to nie widzę tego inaczej niż robienie murków operowych, bez tego się nie obejdzie przy tej wysokości skarpy
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Gruszka_na_w... 21:26, 25 mar 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21650
Oj, ciężki temat z tą skarpą. Te drzewa rosnące na niej, to nie jest najlepszy pomysł. Będą słabo umocowane w gruncie i byle wichura je powali.Mur oporowy wydaje się niezbędny. Klimat nam zwariował i przy obfitych opadach deszczu ta glina po prostu spłynie i pociągnie za sobą ogrodzenie. Najlepiej byłoby, żeby na tę skarpę rzucił okiem jakiś doświadczony inżynier, konstruktor, budowlaniec.
Skad się wzięła taka duża różnica poziomu działek?
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Miskantowo 09:32, 26 mar 2021


Dołączył: 24 mar 2021
Posty: 6
Z tą skarpą nie jest tak źle
Ona w takiej postaci tkwi od okolo 12 lat. To „wyrównanie” do pionowej ściany to efekt budowy ale przed nią tez tak to wyglądało (tylko troche spłynęła w dół ...
Drzewa rosną okolo 4 metrow od krawędzi skarpy.
Róznica terenow?
Tu wszędzie tak mamy.
Do centrum Gdanska parę minut a działkę mam ...75 metrow nad poziomem morza.
Mamy tu płaski pas z plażą a potem wszędzie wzgórza morenowe.

Paprocie chyba będą tu miały za duzo słońca. Jest przez prawie cały dzień.
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/10910-miskantowa-pustynia-w-przyszlosci-tarasowy-ogrod-na-skarpie
AgaCzek 15:05, 02 kwi 2021


Dołączył: 08 lis 2016
Posty: 594
Z tego co pamietam mur oporowy leży po stronie sąsiada który jest wyżej i jest to obowiązek w wypadku skarpy - my mieliśmy podobny temat ponieważ ulica schodzi dość mocno w dół - sąsiad który jest nad nami musiał zapłacić za murek oporowy przy naszej działce a my musieliśmy zabezpieczyć kolejnego sąsiada. Sprawdźcie przepisy bedzie bezpieczniej u nas różnica poziomów wynosiła od 80–150cm.

Co do samej skarpy po jej wzmocnieniu najpierw wybrałabym rośliny z mocno rozbudowanym systemem korzeniowym tak by dodatkowo wzmocnić skarpę - potem wybierającym resztę.



____________________
Agata i Ogród z fortepianem i Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies