Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród

Kasya 07:37, 22 kwi 2022


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41731
A może jezowki ? Takie zwykle są żelazne
W tym roku nic nie zamawiałam i bardzo się cieszę
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Anna_I 13:03, 22 kwi 2022


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
Jeżówek nie odmówię, na pewno posadzę Tylko nie wiem czy akurat koło butli, bo jest tam sporo miejsca - a zimą jeżówki znikną i będzie trochę smutno
____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
Anna_I 13:15, 22 kwi 2022


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
Wrzucam "kawałek" planu z rabatami - problemem obecnie jest rabata nr 2 - przed butlą będą 3 szt. Memory, a przed jak na razie wielka niewiadoma.... Koło butli rośnie świerk serbski (zielony stożek)

Na rabacie 1 - są 4 graby ,a za nimi miskanty i hortki (czerwone i żółte punkciki) - w nóżki tej rabaty trafią berberysy i seslerie (lub Little bunny), a za nimi jeszcze jeżówki.

Rabata 3 - tam zaznaczyłam tylko Pissardi, spod tarasu muszę przesadzić do nich tawuły. Na prawo od Pissardi prawie do końca będą hortensje gdzie nie gdzie "przerwane" miskantem.

Na rabacie 5 są na razie 2 brzozy Long Trunk z dereniami, ale obok dosadzę jeszcze 4 Doorenbosy

Co myślicie o takim planie? No i co począć z tą rabatą nr 2?

____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
Judith 13:22, 22 kwi 2022


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9903
Butlę najlepiej otoczyć zimozielonym zywopłotem - cisy lub thuje. Byłby taki pokój dla butli . Jednocześnie żywopłot byłby tłem dla innych roślin na rabacie nr 2.
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Anna_I 10:38, 25 kwi 2022


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
No właśnie tuje mam przy ogrodzeniu (za butlą) dlatego planowałam coś innego...cisy - bardzo fajny pomysł
____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
Anna_I 10:41, 25 kwi 2022


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
Która turzyca byłaby lepsza do obsadzenia ścieżki - Ice Dance czy może Variegata?
Przez pół dnia byłoby tam słońce potem półcień, ale niestety miejsce dość przewiewne. Pewnie jest ryzyko przemarzania zimą, ale jestem gotowa nakryć nasadzenia agrowłókniną zimową
____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
Gruszka_na_w... 16:27, 25 kwi 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21914
Pamiętaj, że turzyca ID jest mocno rozłogowa, z naciskiem na mocno. Trzeba się mocno napracować, aby zachować kształt kępek. Najlepiej jest ją wsadzać w miejsca, gdzie jej rozłażenie jest pożądane.
Jakoś jej nie widzę przy mocno uporządkowanej ścieżce. Wydaje mi się, że lepiej się tam sprawdzą trawy mające więcej walorów: ładny kształt kępki, szybki start, atrakcyjne jesienne przebarwienie.
W nasadzeniach warto też wykorzystać niewielkie krzewy (kuliste berberysy, tawuły japońskie, żylistki np. Nikko). One szybko startują wiosną i w okresie, kiedy brakuje traw dają ładny kolor.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Wiolka5_7 17:06, 25 kwi 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20443
Zgadzam się z Hanią, Carex Id nie nadaje się by sadzić przy ścieżce,bo się będzie rozlaził i nie będzie rósł w rządku .

To jest miejsce widoczne ,ja bym posadziła trawy które szybko ruszają ,np .seslerię jesienną.
Teraz jest już dużą kępka a carexy Id po przycięciu nie wyglądają teraz atrakcyjnie, dopiero zaczną wyglądać w maju,jak zaczną wypuszczać źdźbła.

Druga sprawa, to nie wiem ile tam jest słońca ,bo jak dużo ,to jeśli ten Carex będzie miał latem sucho ,to będą mu końcówki obsychac.
Ja miałam obwódkę z niego ,ale jak zaczął mi wrastać w ścieżkę i inne rośliny,to wywaliłam. Ile się namordowalam ,to moje Posadziłam bezproblemową seslerie i jestem mega zadowolona
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Anna_I 21:04, 25 kwi 2022


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Pamiętaj, że turzyca ID jest mocno rozłogowa, z naciskiem na mocno. Trzeba się mocno napracować, aby zachować kształt kępek. Najlepiej jest ją wsadzać w miejsca, gdzie jej rozłażenie jest pożądane.
Jakoś jej nie widzę przy mocno uporządkowanej ścieżce. Wydaje mi się, że lepiej się tam sprawdzą trawy mające więcej walorów: ładny kształt kępki, szybki start, atrakcyjne jesienne przebarwienie.
W nasadzeniach warto też wykorzystać niewielkie krzewy (kuliste berberysy, tawuły japońskie, żylistki np. Nikko). One szybko startują wiosną i w okresie, kiedy brakuje traw dają ładny kolor.


Nie miałam ID dlatego nie wiedziałam , że ona taka ekspansywna i trudna do opanowania Masz Haniu jakieś ulubione trawy, które by pasowały przy ścieżce? Myślałam jeszcze o posadzeniu niższych miskantów (jako "plecki"), ale nie wiem czy nie będzie mało miejsca - ścieżka jakiś 1m szerokości.
____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
Gruszka_na_w... 21:11, 25 kwi 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21914
Aniu, odwiedza Cię Wiola- właścicielka cudownego trawiastego ogrodu. Uporządkowanego i dobrze opisanego. Skoro ona radzi seslerie, to trzymaj się jej rad. Podpytaj ją, co by do tego dołożyła.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies