Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Własny Vengerberg

Pokaż wątki Pokaż posty

Własny Vengerberg

Yenna 09:03, 17 cze 2021


Dołączył: 08 kwi 2021
Posty: 578
Aga, mocno się trzymam tego, że na jesieni, ogarniemy ziemię. Czyli jakieś 4-5 miesięcy i będzie już na swoim miejscu. Liczę, że przez ten czas nie zdąży za bardzo urosnąć. A nie chciałam go jeszcze więcej trzymać w tej mikrej doniczce.

Swoją drogą znalazłam dla niego miejsce. Wystarczył spacer po "domu" i wyglądanie z "okien".

Chcę zasłonić ten dom.
Od granicy działki do tych linii jest 3,5m. Skoro Drummondii ma rosnąć do 7m szerokości korony, to liczę że 1m od granicy będzie dobrym miejscem dla niego. Z drugiej strony płotu jest już teren należący do miasta, pobocze drogi tak właściwie. Nikomu więc nie powinien przeszkadzać
____________________
Marta z Vengerbergu
Martka 09:47, 17 cze 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
„Spacer po domu” bardzo słodko! Ale jakie postępy!!! Naprawdę można już wyglądać przez okna Dom do zasłonięcia kwalifikuje się
Judith 10:02, 17 cze 2021


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9915
Yenna napisał(a)
Aga, mocno się trzymam tego, że na jesieni, ogarniemy ziemię. Czyli jakieś 4-5 miesięcy i będzie już na swoim miejscu. Liczę, że przez ten czas nie zdąży za bardzo urosnąć. A nie chciałam go jeszcze więcej trzymać w tej mikrej doniczce.

Swoją drogą znalazłam dla niego miejsce. Wystarczył spacer po "domu" i wyglądanie z "okien".
Chcę zasłonić ten dom.
Od granicy działki do tych linii jest 3,5m. Skoro Drummondii ma rosnąć do 7m szerokości korony, to liczę że 1m od granicy będzie dobrym miejscem dla niego. Z drugiej strony płotu jest już teren należący do miasta, pobocze drogi tak właściwie. Nikomu więc nie powinien przeszkadzać

Yenna, sadzenie drzewa 1 metr od ogrodzenia to bardzo zły pomysł. A szczegolnie drzewa, które ma mieć docelowo 7metrową koronę. Drzewo noże zakłócać ruch pieszych i aut. Właściciel (w tym przypadku miasto) sąsiedniej działki może nakazać wycięcie gałęzi przechodzących na droga stronę. Ba! Służby miejskie mogą same je przyciąć. Zamiast miłej przesłony zafundujesz sobie duży problem i stres.
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Yenna 10:44, 17 cze 2021


Dołączył: 08 kwi 2021
Posty: 578
Judith, skoro ma mieć 7m koronę, to liczę, że z jednej strony pnia będzie 3,5m i z drugiej tyle samo. Skoro odsuwam od płotu to znaczy, że będzie wystawać tylko 2,5m. Źle liczę?

Czyli korona skończyłaby się i tak metr przed słupem. Nie widzę, żeby w jakiś sposób miała przeszkadzać w ruchu pieszym (który tam nie istnieje) lub samochodowym. Patrząc po działkach przy tej ulicy to wiele drzew tak rośni.


Zdjęcie stare, ale nie mam z tym widokiem nowszego
____________________
Marta z Vengerbergu
Judith 10:55, 17 cze 2021


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9915
Dobrze liczysz. Będzie wystawać 2.5 m. Czy będzie tam jakiś chodnik czy cokolwiek innego za czas jakiś - tego nie wiesz . Natomiast zawsze trzeba liczyć sie z problemami, gdy nasze drzewa wystają poza obręb naszej działki. To jest potencjalna możliwość wystąpienia problemów nie zaś pewność. Oczywiście decyzje podejmujesz Ty i Ty oceniasz ryzyko. Ja jedynie zwracam uwagę na to, ze to ryzyko istnieje.
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Agatorek 18:06, 17 cze 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13199
Marta, te liczby, które się podaje o drzewach, to są średnie. Drzewo może nie osiągnąć tej podawanej szerokości lub wysokości, ale w drugą stronę, może też przekroczyć te wymiary. Nieznacznie, bo na pewno nie dwukrotnie, ale zawsze.

____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Yenna 20:24, 17 cze 2021


Dołączył: 08 kwi 2021
Posty: 578
Ok, będę myśleć dalej w takim razie


zaczynam szkicować sobie zarysy na działce. eM podniósł lament. Zgadniecie o co? Pewnie, że zgadniecie! Za mało trawnika narysowałam


Pytanie do zaglądających: idealna szerokość rabaty to? I dlaczego taka?
____________________
Marta z Vengerbergu
Martka 20:36, 17 cze 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Yenna, ze skromnego doświadczenia wiem, że im mniej trawnika... tym mniej pracy ma mąż i tym więcej Ty A co do szerokości to zależy, ile i czego chcesz mieć na rabacie. Jeśli taką kilku-piętrową, to tło rabaty - od ok. metra do dwóch, "średnie" piętro jakieś 1,5 i najniższe, zwane chyba często obwódką 0,5m - wychodzi lekko 3-4 m. Lepsze rabaty szersze niż węższe, bo dają dużo więcej możliwości kompozycji i uchwycisz na nich zmienność roślin na różne pory roku. Ale u Danusi widziałam węższe rabaty w pięknych aranżacjach, 2 m jakieś, nieregularnie obsadzone różnościami nie pod linijkę. Rabata idealna to taka rabata, jaka pomieści Twoje potrzeby i oczekiwania. Czy to ma być tylko rząd trawek, czy kilka pięter na bogato.
Agatorek 20:40, 17 cze 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13199
Nie ma chyba pojęcia idealnej szerokości rabaty . Poza tym rabaty mogą mieć różną szerokość (np frontowa 2 m, a przy tarasie 4 m).

To zależy, co chcesz na niej mieć. Czy busz, czy uporządkowane rośliny w dwóch liniach. Czy rabata będzie obejmowała tuje (lub inne zasłaniacie) przy ogrodzeniu. Czy ewentualnie będziesz mogła ją poszerzyć .

Na szczęście u mnie mogę se poszerzać, ile chcę , w razie potrzeby.
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Judith 20:58, 17 cze 2021


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9915
Dobrze dziewczyny mowią.
Ja tylko dodam, ze kształt lub wielkość rabat na pewno będziesz chciała zmieniać z czasem, zatem - moim zdaniem - nie powinno sie robić obrzeży z kostki na betonie, żeby sobie potem nie utrudniać życia.
A w moim ogrodzie jest tyle głębokości/wielkości rabat ile rabat .
EDIT: dodam tylko, ze kształt rabat (i tez ich wielkość) jest zależny od stylu, w jakim ma być ogród.
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies