Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Własny Vengerberg

Pokaż wątki Pokaż posty

Własny Vengerberg

Ania111 17:39, 24 cze 2021


Dołączył: 03 wrz 2019
Posty: 4633
Yenna napisał(a)
No cóż. Plany sobie, życie sobie...

Wtorkowa burza stulecia popsuła wszystkie plany. Z tego co czytałam to dobowy rekord opadów dla naszego miasta wynosił 60mm w '97. We wtorek spadło 120mm deszczu!


Działka położona najniżej w okolicy, więc wszystko spływa... Wczoraj załatwiliśmy pompy, chodzą dwie. eM jeszcze wiadrami wylewał wodę. Na szczęście mamy blisko studzienkę burzową.

Resztki jeżyn i trzcina niestety mają się dobrze, ten antychwast z roundapu nie pomógł ale odkładamy walkę z nimi na później.

Priorytetem będzie odgrodzić się czymś a'la podmurówką od działki obok. Jest płot z siatki, ale dołem wszystko leci do nas. eM kazał kupić poziomicę laserową, więc pewnie niedługo wszystko sprawdzimy.

Budowa ma przerwę d 9 lipca. Wkurza mnie, że ścian parteru nie skończyli.



Nie wygląda to dobrze ,
ale się nie przejmuj

A co chwastów , im nic nie przeszkadza
Najważniejsze ,że nic się nie zniszczyło
wiatry chyba gorsze

Trzymaj się i nie poddawaj

____________________
Ania Spelnione marzenie
Yenna 09:33, 25 cze 2021


Dołączył: 08 kwi 2021
Posty: 585
Zgodnie z przewidywaniami telefon od speców od wody był. Dzisiaj nie wejdą.
W niedzielę(!) mają zadzwonić i podać nowy termin. Teoretycznie maksymalnie do przyszłej środy ma być.

My zostawiliśmy już tylko jedną pompę - bezpośrednio przy samych fundamentach. Jest już bardzo duża różnica. Pompa z boku działki przestaje mieć co zbierać, więc jej nie odpaliliśmy rano.

Rano jeszcze wpadłam szybko do obi, po 3 worki kory przekompostowanej. Zdeptałam, zamiast przekopania, w miejscach gdzie mniej więcej planuję rabaty a niech się ta glina rozluźnia. Złapałam też mieszkankę poplonową i porozrzucałam na reszcie działki. Jeszcze dwa tygodnie pauzy, to może coś tam wzejdzie. Starałam się zrobić budowlańcom ścieżki tranzytowe
____________________
Marta z Vengerbergu
antracyt 13:25, 25 cze 2021


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11700
Dobry pomysł
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Yenna 22:59, 25 cze 2021


Dołączył: 08 kwi 2021
Posty: 585
A dziękuję Zuza

Koniec dla pomp!
W końcu nie mają co wyciągać. Liczę, że resztki same wsiąkną. Zostało jedno jeziorko. Okazało się, że przed wejściem/garażem jest najniżej na całej działce. Za to z drugiej strony domu jest mała kupka gliny z wykopu. Powoli zasypiemy tę dziurę. Nic innego nie planuję tam sypać, bo szkoda. Większość tej dziury to przyszły podjazd lub chodnik.
____________________
Marta z Vengerbergu
April 20:25, 27 cze 2021


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10231
Widzę że dość ciężkie warunki masz na działce, glina i spływająca woda. Drenaży, studni chłonnych naprawdę nie przewidujesz?
Liczyliście ile ziemi trzeba nawieźć żeby się wyrównać? Sporo wyzwań przed wami.
Trzymam kciuki. Bardzo wiele osób tutaj zmagało się z podobnymi problemami, z pewnością chętnie doradzą. U mnie odwrotny problem, piasek i susza
A co do jeżyn to niestety kopanie i wyrywanie. Nic nie mogło tego usunąć. Po wielu latach ciągle są miejsca gdzie się odradza. Przechodzi od sąsiadów którym są obojętne.
Będzie się działo
____________________
April April podbija las Mazowsze
Yenna 10:52, 28 cze 2021


Dołączył: 08 kwi 2021
Posty: 585
Aprilku, naprawdę nic nie przewiduję, jak na razie. W niektórych miejscach ziemia jest 50-60cm niżej niż droga. Średnio to ok 30cm.
Ile dokładnie to sprawdzę "w najbliższym czasie". Jak tylko eM znajdzie trochę wolnego czasu.
____________________
Marta z Vengerbergu
ajka 10:58, 28 cze 2021


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 4018
Yenna napisał(a)
No cóż. Plany sobie, życie sobie...

Wtorkowa burza stulecia popsuła wszystkie plany. Z tego co czytałam to dobowy rekord opadów dla naszego miasta wynosił 60mm w '97. We wtorek spadło 120mm deszczu!


Działka położona najniżej w okolicy, więc wszystko spływa... Wczoraj załatwiliśmy pompy, chodzą dwie. eM jeszcze wiadrami wylewał wodę. Na szczęście mamy blisko studzienkę burzową.

Resztki jeżyn i trzcina niestety mają się dobrze, ten antychwast z roundapu nie pomógł ale odkładamy walkę z nimi na później.

Priorytetem będzie odgrodzić się czymś a'la podmurówką od działki obok. Jest płot z siatki, ale dołem wszystko leci do nas. eM kazał kupić poziomicę laserową, więc pewnie niedługo wszystko sprawdzimy.

Budowa ma przerwę d 9 lipca. Wkurza mnie, że ścian parteru nie skończyli.


Widok jak na naszej budowie ładnych parę lat temu. Też wszystko pompami ściągaliśmy.
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
Yenna 13:40, 28 cze 2021


Dołączył: 08 kwi 2021
Posty: 585
Jutro o 8 mają panowie wejść, podłączyć wodę i kanalizację.

Czyli punkty: prąd i woda będzie można odhaczyć. Dla mnie kolejny punkt milowy na budowie

Przy okazji zobaczymy, jak wygląda sytuacja "poulewowa".
____________________
Marta z Vengerbergu
Yenna 14:39, 28 cze 2021


Dołączył: 08 kwi 2021
Posty: 585
Coś mi się urodziło.



J- jabłonki
DO - "domek ogrodnika"

Różowy kwadrat - plac zabw
Zielone niepodpisane prostokąty - rabaty
Niebieski - oczko wodne

Dodatkowo altana na szaro, z miejscem na ogniskiem obok i małym ciurkadełkiem. Wszystkie wolne przestrzenie to teoretycznie trwa (albo jakaś koniczyna w "warzywniaku).
____________________
Marta z Vengerbergu
Martka 22:13, 28 cze 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Marto, gratulacje! Super to wygląda, widać, że mocno przemyślałaś, co gdzie i po co. Rabaty wyglądają na szerokie, masz już wstępny zarys, jakie żywopłoty planujesz od pd i wsch? Czy nie obawiasz się ekspansywności barwinka jako zadarniacza?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies