Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Własny Vengerberg

Pokaż wątki Pokaż posty

Własny Vengerberg

Yenna 20:52, 30 cze 2021


Dołączył: 08 kwi 2021
Posty: 585
Marta, nie mam pojęcia o reszcie żywopłotów. Od wschodu mi tak się nie spieszy. Tam jest droga do 5 działek (w tym jedna nasza i jedna jeszcze nie sprzedana - właśnie ta bezpośrednio na przeciwko nas, plus wiemy, że właściciel jest na razie nie chce sprzedać), także wolę się skupić na południowym żywopłocie.
Tuji nie chcę. Tu już coś zimozielonego by się przydało - przynajmniej na 2m wysokie. Może cis jakiś?

Co do barwinka, to chciałam tam wkopać mu krawężnika jako ogranicznik. Może wystarczy?





Oficjalnie!!!!!!!!!!!
Mam wodę na działce! W końcu nie musimy dowozić w baniakach


Dostałam prezent

12 kg poplonu Rozsypałam od razu jak dostałam mam nadzieję, że szybko urośnie Trochę ma padać w weekend, więc wilgoć zapewniona. Nikt tam jeszcze przez ponad tydzień się kręcić nie będzie, także zadeptane też nie powinny te roślinki.

Shirasawy aureum się wybarwił. Trochę mnie tym zaskoczył, bo myślałam, że takie czerwienie to bliżej jesieni

____________________
Marta z Vengerbergu
Judith 21:03, 30 cze 2021


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9984
Nie wiem czy to normalne (się nie znam), ale efekt jest piękny!
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Agania 21:56, 30 cze 2021


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
Piękny
Przykryj go parasolem na wszelki wypadek ma za mocne słońce.
Teraz powinien być limonkowy, tak przynajmniej mój wygląda a jest trochę starszy.
Współczuję wody zalewowej, dobrze że się podnosicie, Drumondii też okaz
Pozdrawiam po raz pierwszy i powodzenia z budową i ogrodem
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
Yenna 19:20, 03 lip 2021


Dołączył: 08 kwi 2021
Posty: 585
Judith, no właśnie na jesień powinien się tak przebarwić, a nie na początku lipca

Witaj Agato, cieszę się że zajrzałaś
Dziękuję, za rozwiązanie klonowej zagadki. Fakt, miał dużo słońca. Teraz go już powstający dom trochę osłania. A za chwilę będzie jeszcze bardziej.

Dwa kolejne klony mi chodzą po głowie. eM ma ze mnie ubaw, jak widzi, że szukam czegoś w ogrodniczych sklepach. Słyszę tylko: "co tam szukasz? Klonika?", "To kiedy po klonika jedziemy?".
____________________
Marta z Vengerbergu
Agatorek 19:49, 03 lip 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13276
Mój aureum jest jeszcze zielony, ale ma cień, bo stoi jeszcze w doniczce, w „szkółce” .
Ale ten Twój pięknie się wybarwił

Super, że masz już wodę
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Martka 09:18, 04 lip 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Yenno, gratulacje, woda na działce to ogromna ulga
Żywopłot cisowy potrzebuje trochę czasu, zaletą jest oczywiście jego zimozieloność. U mnie jest taxus media hicksii, ale też warto rozważyć taxus baccata, jeśli nie lubisz czerwonych kulek (ja osobiście je lubię, bo okoliczne ptaki wpadają podjeść). Jeśli posadzisz sadzonki 50-60 cm, to potrwa jeszcze kilka lat, zanim będziesz miała przesłonę. U Johanka77 część żywopłotu tworzą jałowce. U mnie w jednym zakątku też. Jest to jakaś alternatywa dla żywotników, jeśli lubisz ten odcień zieleni.
Jak miło, że mąż podziela klonomanię 

Mary 12:27, 04 lip 2021


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3509
Martka napisał(a)
Yenno, gratulacje, woda na działce to ogromna ulga
Żywopłot cisowy potrzebuje trochę czasu, zaletą jest oczywiście jego zimozieloność. U mnie jest taxus media hicksii, ale też warto rozważyć taxus baccata, jeśli nie lubisz czerwonych kulek (ja osobiście je lubię, bo okoliczne ptaki wpadają podjeść). Jeśli posadzisz sadzonki 50-60 cm, to potrwa jeszcze kilka lat, zanim będziesz miała przesłonę. U Johanka77 część żywopłotu tworzą jałowce. U mnie w jednym zakątku też. Jest to jakaś alternatywa dla żywotników, jeśli lubisz ten odcień zieleni.
Jak miło, że mąż podziela klonomanię 


Taxus baccata (cis pospolity) też może mieć owoce.
Owoców nie mają odmiany męskie, np. taxus media (cis pośredni) Hilli, podobny do Hicksii.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Agania 17:21, 04 lip 2021


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
Yenna napisał(a)
Judith, no właśnie na jesień powinien się tak przebarwić, a nie na początku lipca

Witaj Agato, cieszę się że zajrzałaś
Dziękuję, za rozwiązanie klonowej zagadki. Fakt, miał dużo słońca. Teraz go już powstający dom trochę osłania. A za chwilę będzie jeszcze bardziej.

Dwa kolejne klony mi chodzą po głowie. eM ma ze mnie ubaw, jak widzi, że szukam czegoś w ogrodniczych sklepach. Słyszę tylko: "co tam szukasz? Klonika?", "To kiedy po klonika jedziemy?".

Ha, ha kloników nigdy dość
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
Yenna 09:15, 05 lip 2021


Dołączył: 08 kwi 2021
Posty: 585
Marta, Marysiu Jeśli wybiorę cisa (a coraz bardziej się do tego skłaniam) to raczej właśnie męską odmianę. Mamy taką małą Chochliczko-Psotniczkę przez najbliższe 3-4 lata nie zaufam, że na 100% nie weźmie tych kulek do buzi jak powiem, że nie może. Bezpieczniej po prostu tego unikać.
Ta granica południowa ma 25m. Z tego 5m będzie ukryte za altanką (altanka ma mieć 2 tylne ściany). Czyli zostaje jakieś 20m nasadzeń, czyli pewnie z 40sztuk bym potrzebowała.


A jałówce kojarzą mi się tylko z pająkami, w nich ukrytymi

Agata, no właśnie też tak zaczynam sądzić
____________________
Marta z Vengerbergu
Martka 09:19, 05 lip 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Yenna, jeśli wybierzesz cisa, to Twoja radość będzie rosła z każdym rokiem takie jest przynajmniej moje doświadczenie. Argumentacja antykulkowa w cisach - zupełnie zrozumiała A pająki są bardzo pożyteczne, lubię je w ogrodzie zachowują się dość dyskretnie na szczęście

Edit: Cis jest też bezproblemowym sąsiadem dla innych roślin, nie przeszkadza im a one jemu, mogą się dotykać i nic złego się nie dzieje, to jest kolejny argument na tak.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies