Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Własny Vengerberg

Pokaż wątki Pokaż posty

Własny Vengerberg

Yenna 22:54, 17 cze 2021


Dołączył: 08 kwi 2021
Posty: 583
Marta, idealna rozpiska. Dziękuję, na pewno skorzystam w rozmyślaniach

Aga, wiem, że nie przepadam zbyt dużym buszem i tujami. Co z drugiej strony mi sporo utrudnia w temacie: z czego robić plecy na rabatach


Judith, właśnie ja bym bardzo chciała zaplanować stałe trawniki. Podbają mi się bardzo, gdy są utworzone z geometrycznych kształtów i mają podkreślone obrzeża. Coś jak tu czy też tutaj. Zresztą ten drugi ogród cały podoba mi się
____________________
Marta z Vengerbergu
Judith 23:38, 17 cze 2021


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9940
Yenna, ja nie mówiłam, by nie stosować kostki . Mówiłam, że moim zdaniem nie powinno sie stosować pod nią podsypki betonowej .
Czy Ci sie uda już teraz zaplanować kształt trawników na stałe? - moim zdaniem nie. Nawet architekt krajobrazu może zmienić nieco koncepcję w trakcie realizacji projektu, a najczęściej wkracza wszak już gdy dom stoi i jest pewnym punktem odnsienia.
Ale samo planowanie ma to do siebie, ze można je w każdym momencie wznowić .

Wybacz, ze to piszę, ale nie piszę z potrzeby podbudowania własnego ego czy potrzeby pouczania kogoś (OMG!), a z doświadczenia własnego (bywało boleśnie...) i kilku osób znajomych oraz po lekturze dzięsiątek wątków tu na forum.
Ty zaczynasz bardzo szybko myślec o ogrodzie i to pozwoli Ci uniknąć błędów potem - na etapie realizacji. To jest fantastyczne!
Jesli pozwolisz sobie na robienie błędów teraz - na papierze i czerpanie z doświadczenia tych, którzy już te błędy popełnili - Twój ogród w realu ma szanse stać sie dokładnie taki jakiego będziesz chciała (choć najprawdopodobniej ne będzie to i tak wersja „na zawsze”). A co najważniejsze - będziesz wiedziała, jakiego ogrodu chcesz. Bo to wcale nie jest częste na wstępnym etapie ogrodniczkowania .
Ale - jak mówiłam wcześniej - to wszystko są Twoje decyzje i Twoje wybory. Możesz je podjąć wyłącznie Ty.
Powiedz tylko słowo, a zamilknę.
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Yenna 00:06, 18 cze 2021


Dołączył: 08 kwi 2021
Posty: 583
Judith, myślałam, że jak kostka to podsypka obowiązkowa
Generalnie to teach me master jestem tu po to, żeby się uczyć. Planuję już teraz, bo a) lubię porządek b) lubię planować c) 2/3 życia marzyłam o ogrodzie i nie chcę czekać dłużej, zwłaszcza, że ogród w rok nie powstanie.
Także jeśli napiszę jakąś pierdołę to proszę się tu czuć swobodnie i mnie brutalnie na ziemię sprowadzić

Gdy skończę 1 projekt to na pewno Wam do oceny przedstawię
____________________
Marta z Vengerbergu
Judith 00:12, 18 cze 2021


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9940
No proszę, a ja tu właśnie zrobiłam mamy dopisek do swojej poprzedniej wypowiedzi .
Żaden ze mnie master, sama sie ciagle uczę (boszsz, zabrzmiałam jak taki jeden gościu!). Ale kilka rzeczy wiem, bo przetestowane na żywym, własnym organizmie. I tylko w kwestiach, w których mam osobiste doświadczenie sie wypowiadam .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Agatorek 00:26, 18 cze 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13229
Ja jeszcze tylko wtrącę 3 grosze, żeby była jasność

Judith pisze o podsypce betonowej pod kostkę, która jest obrzeżem rabaty (zazwyczaj jest to jeden rząd kostki).
Pod kostkę, która robi za chodnik, ścieżkę, czy podjazd, to oczywiście dajemy podsypkę betonową i żwirek.
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Martka 09:56, 18 cze 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Yenna napisał(a)
Zresztą ten drugi ogród cały podoba mi się


On jest piękny, w myśl zasady "mniej znaczy więcej", typowo londyński, ale wiemy też, że podwyższone rabaty są bardzo drogie w realizacji. Po prawej stronie zachwycający okaz Sango Kaku. Ach te klony... A ja właśnie skończyłam pielić rabatę 12x2m myśląc o Twoich przyszłych rabatach Yenna, nie kłóć się za bardzo z mężem o trawnik

Widziałaś ogród MiluniaB? Warto obejrzeć, jest bardzo w ryzach i uporządkowany.



Yenna 15:54, 18 cze 2021


Dołączył: 08 kwi 2021
Posty: 583
Judith, Aga, a po takiej kostce bez podsypki może jeździć kosiarka?

Marta, ten londyński ogród to pierwszy, który bezkrytycznie mnie się podoba bo praktycznie każdy inny jest: ładny, ale.....
Hmm, czemu podwyższone rabaty są droższe? Ziemia do środka i murek? Czy coś jeszcze, o czym nie wiem, robi koszt?

Tak, dotarłam już do Miluni. Ma piękny ogród, ale.... jedna rabata jest za mało uporządkowana dla mnie różanki wprowadzają dużo buszu w ogród (imho oczywiście, bo wiem, że każdemu ma prawo się podobać coś innego )
____________________
Marta z Vengerbergu
Judith 16:10, 18 cze 2021


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9940
Yenna napisał(a)
Judith, Aga, a po takiej kostce bez podsypki może jeździć kosiarka?)

Jasne. Kostka jest wkopana w ziemię podsypaną piaseczkiem. Ubita, wypoziomowana, stabilna. Ja tak mam. Kostkę kładłam sama, jak wiele dziewczyn tu na Ogrodowisku .
(oczywiscie cały czas mówimy wyłącznie o kostce w roli obrzeży rabat .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Martka 17:32, 18 cze 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Yenna, ależ oczywiście, że każdy ma swój styl, swoją wizję i każdy ogród będzie niepowtarzalny. Jestem bardzo ciekawa Twego, tego wyczekanego Podwyższone rabaty to przede wszystkim solidne fundamenty (koparka, beton), bloczki i murowanie, wykończenie i potem masa ziemi. Kilka razy więcej w porównaniu do płaskich rabat. Można zrobić taniej i mniej efektowniej. Nie wiem, jak dokładnie był wykonany ten cytowany przez Ciebie ogród, być może trawnik jest we wgłębieniu, a być może podniesione są rabaty - szczególnie ta po schodach. Tak czy owak całość wymaga solidnej konstrukcji, na której się oprze. Te elementy ogrodowe są drogie i dlatego ma to sens, aby myśleć o nich na etapie budowy, to zawsze obniża koszty (jedna ekipa, koszty dostawy materiałów budowlanych przy okazji etc.).
Yenna 19:28, 20 cze 2021


Dołączył: 08 kwi 2021
Posty: 583
Muszę eMa zaciągnąć, żeby sprawdzić jakie są różnice w poziomach. Wtedy będę wiedziała jakie są opcje z podwyższonymi i obniżonymi rabatami.
Może się uda w tym tygodniu
____________________
Marta z Vengerbergu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies