Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Mazan 08:04, 20 sie 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Nicram


Zastosować Sportak Alpha lub Mirage i po dwóch tygodniach Topsin lub Topas.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
piotraudi 18:52, 20 sie 2017

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205
Ja takze mam problem kilka tuj tak wygląda nie mam pojecia co może być przyczyna przy próbie ich otrzepania końcówki odpadają sa od czasu do czasu podlewane nie przesadnie myślicie ze brakuje im jakiegoś nawozu
piotraudi 19:27, 20 sie 2017

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205
Mazan 20:38, 20 sie 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Piotraudi

Podobne objawy są po ataku grzyba Kabatina. To, co podałem wyżej odnosi się do tej choroby.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
piotraudi 20:54, 20 sie 2017

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205
dziękuje jest to zarażliwe w stosunku do tuji rosnących obok?
oraz pryskać wszystkie tuje czy te zainfekowane???
piotraudi 21:00, 20 sie 2017

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205
Mazan napisał(a)
Piotraudi

Podobne objawy są po ataku grzyba Kabatina. To, co podałem wyżej odnosi się do tej choroby.


nie wiem czy to kabatina po tym co zamieszcze pod spodem
przez całą wiosne do teraz wyglądało wszystko ok
te przebarwienia i brązowienie zaczełó sie ok 2 tyg temu

Objawy powodowane przez Kabatina juniperi pojawiają się jeszcze przed rozwojem nowych przyrostów najczęściej w lutym i marcu czyli zdecydowanie wcześniej niż objawy powodowane przez Phomopsis. Infekcja nigdy nie następuje w okresie letnim, a zasadniczym jej okresem jest prawdopodobnie jesień, chociaż często objawy pojawiają się dopiero pod koniec zimy. Tak więc jak tylko rośliny wyłonią się spod śniegu zwróćmy uwagę, czy nie znajdują się na nich świeże zbrązowienia, jeśli ilość chorych końcówek zwiększa się wyraźnie w lutym i marcu możemy przypuszczać, że to Kabatina. Nie jest to informacja dobra, gdyż właściwie nie ma skutecznego sposobu ich zwalczania. Jeśli choroba jest w początkowym stadium możemy spróbować usunąć chore pędy i Spalic je a resztę opryskać fungicydem, ale zasadniczo najważniejsze jest aby chorobie zapobiegać – dbać o odpowiednie nawiezienie i wilgotność roślin.
piotraudi 16:08, 21 sie 2017

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205


Zauważyłem ze jednak powoli pojawia sie to na innych tujach poczatki sa takie ze końcówki sa jaśniejsze a w późniejsze fazie końcówki robią sie brązowe i odpadają przy potrzasnieciu wszystko idzi od koncowek do środka tuji ktos pomoże???
Mazan 16:29, 21 sie 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Piotraudi

Bielenie, żółknięcie i w końcu brązowienie to przypominna objawy grzyba Pestalotiopsis funerea. Zwalczanie jw.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
nicram 17:49, 21 sie 2017

Dołączył: 15 maj 2016
Posty: 15
Mazan,
dziękuję. Czy mam obciąć zbrązowiałe przyrosty? Jeśli tak, czy zrobić to teraz, czy dopiero na wiosnę?
Domyślam się, że powinienem zastosować proponowane preparaty na wszystkie tuje w ogrodzie, nawet te wyglądające na zdrowe?

I jeszcze dopytam:
1. w jakiej proporcji rozcieńczyć Mirage. Dane na etykiecie są na ha oprysku? Chciałbym się upewnić niż zrobię coś co zniszczy rośliny
2. czy mam opryskać całe rośliny?
Mazan 19:03, 21 sie 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Nicram

Odciąć co suche z 2 cm naddatkiem. Oprysk całości oraz sąsiednich iglaków. Stężenie roztworu jest podane na etykiecie, może być w ha. Wówczas zrób 0,1 - 0,2%.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies