Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

piotraudi 18:06, 01 wrz 2017

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205

Dodatkowe zdjęcie galazki
Mazan 18:32, 01 wrz 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Piotraudi

To chyba szkodnik. Spójrz na fotce gałązki /lewy dół/ zgrubienie końcówki, ponadto każda końcówka przyrostu usycha. Jeżeli nic nie będzie widać gołym okiem - powiększ. Jest również coś charakterystycznego: każdy przyrost jest grubszy od głównego przewodnika - sprawdź dlaczego. Może będzie potrzebny środek owadobójczy /zoocyd/ nie fungicyd, np konfidor.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
piotraudi 20:12, 01 wrz 2017

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205

Dodatkowe zdjęcie zwierzątek żadnych nie widać zauważyłem że nowe pędy są grubsze od głównego
Bardzo charakterystyczny jest początek choroby jak uważałem to na wcześniejszych zdjęciach że na całej tuji każda końcówka jest dużo jaśniejsze od reszty
Nie wiem czy teraz za 3_4dni zaplanować alimenty czy zamiast tego środek owadobujczy który polecieć powyżej zaznaczam że spis opeyskalem topsinem
Mazan 21:06, 01 wrz 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Piotraudi

Sprawdzić należy wnętrze końcówki pędu. Możliwe uszkodzenia przez licinka tujowiaczka. Wgryza się przez łuski wierzchołkowe do szczytowej części pędu, gdzie zimuje w postaci poczwarki.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
piotraudi 22:14, 01 wrz 2017

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205
W niedzielę jak przyjdę z pracy to to sprawdzę bo już nie wiem co jest grane
nati1985 14:06, 02 wrz 2017

Dołączył: 02 wrz 2017
Posty: 1
Witam,
bardzo proszę o pomoc w wyjaśnieniu problemu z moimi tujami.
W kwietniu tego roku posadziliśmy 35 tuj Golden Smaragd, wysokość ok 70 cm wysokości. Do tej pory wszystkie tuje były piękne i zielone widać było przyrosty oprócz 6 z nich są załączone na zdjęciach. Nie rosną, brązowieją od strony północnej (igły brązowieją od zewnętrznej strony od spodu nadal są zielone). Igły nie są suche ale na pewno słabsze. Na końcach pędów czarne kropki - możliwe że to kwiatostany?
Dodatkowo za płotem u sąsiada rosną od 3 lat podobne tuje. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy - brak światła, większe tuje sąsiada zabierają wodę naszym (dodam że teren jest gliniasty)? Po przeczytaniu opinii na temat agrowłókniny i przysypania tuj grysikiem usunęliśmy je z korzeni, żeby sprawdzić czy to coś da. Jak na razie cisza.

Czy ktoś będzie w stanie pomóc? Rzeczywisty kolor brązowy jest dużo bardziej intensywny niż na załączonych zdjęciach.
piotraudi 16:41, 02 wrz 2017

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205
Pierwsze co wywal ta szmate co mass pod kamieniami I zobacz w jakim stanie Sa kozenie
piotraudi 19:37, 02 wrz 2017

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205
Kolego Mazan nie czytałem on jest gonsiennica ktora zamienia sie w motyla jest dość duza zauważył bym w dodatku objawy owinny pojawić sie w czerwcu ale znalazłem cos co może pasować nie pisze co to za choroba ale pisze o zamieraniu pędów drzew iglastych zmiana koloru koncowek i brazowienie pisze ze chore rośliny trzeba wyciac i palic a sąsiednie opryskac tylko nie psze czym w dodatku cecha charakterystyczna jest rogowacenie koncowek u mnie to jest na zdjęciach spojz
piotraudi 11:54, 03 wrz 2017

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205
Dziś obejrzałem dokładnie gałązki tuji żadnych robaczki lub śladów po nich nie widać za to doskonałe widać zrogowacenia gałązek w zaawansowanym stadium to. Są one dość szerokie i twarde natomiast w zdrowej i dopiero co rozwijającej się chorobie są one bardziej zaokrąglone i bardziej miękkie cały czas wszystko mi wskazuje na tą chorobę o której napisałem wcześniej lecz nie wiem jakie powinienem zastosować środki. Ponieważ w takim stanie jak choroba się rozwija do wiosny chyba nie dotrzyma żadna tuja
piotraudi 13:21, 03 wrz 2017

Dołączył: 20 maj 2017
Posty: 205
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies