Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

ArKaMa 19:02, 06 wrz 2014

Dołączył: 02 lip 2014
Posty: 16
Zaznaczam wątek.
Gardenarium 17:03, 07 wrz 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Nie przycinać, przytniesz na wiosnę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ania1254 19:26, 15 wrz 2014

Dołączył: 25 sie 2014
Posty: 10
Witam, czy to co na zdjęciach to coś poważnego? i co można z tym zrobić o tej porze roku? Jeśli zdjęcia nie wyraźne to postaram się "załatwić" lepsze Jest to tuja szmaragd około 3 letnia






____________________
justyna1984 18:03, 25 wrz 2014

Dołączył: 09 paź 2013
Posty: 1


Witam wszystkich i proszę o ratunek dla moich tuji szmaragd od miesiąca dzieje sie coś niedobrego ponieważ kilka tuji od środka mocno usycha tuje były sadzone rok temu na jesień, były kupione w donicach i po wyjęciu miały bardzoładne korzenie, nie widac na nich żadnych szkodników.Czy przyczyną może być to że rosną na stronie gdzie słońce jest tylko rano i wiecorem a przez reszte dnia stoją w cieniu ponieważ stoją za domem?




____________________
Mazan 16:34, 26 wrz 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Obydwa posty ukazują najprawdopodobniej przyczynę/y fizjologiczną. Na przełomie lata i jesieni zaczynają ujawniać się niedobory szczególnie siarki i magnezu. Rośliny iglaste 'zużywają' tych składników bardzo dużo, a nawożenie bywa więcej niż skąpe. Inną przyczyną może być nadmiar lub niedobór wody.
Justyna1984, jeśli zacienienie dotyczy wyłącznie 5 sztuk również może być powodem brązowienia. Najlepiej otrzep suche igliwie i można jeszcze dać nawóz ale bez azotu /zaszkodzi/ jesienny w dwóch dawkach: pierwszą we wrześniu, a drugą w październiku - po trzech, czterech tygodniach.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Ania1254 02:42, 29 wrz 2014

Dołączył: 25 sie 2014
Posty: 10
A czy ja mogę w jakis sposób pomóc mojej o tej porze roku, przyznam nie nawoziłam jej, bo nie znam się na tym a nie chciałam jej zaszkodzić :/ Chociaż pewnie zaszkodziłam jej bardziej :/
____________________
Mazan 17:21, 29 wrz 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Ania1254

Przede wszystkim nie znam warunków /gleba, wilgotność, nasłonecznienie/. Jesienią można jeszcze dać nawóz BEZ azotu. Jeśli nie były uzupełniane braki składników, a temperatura letnia miała duże znaczenie, to może teraz ujawniać się nie tylko letni niedobór wody, ale również niedobór składników tym faktem spowodowany. Jeśli teraz roślina ma sucho należy ją podlewać, ale nie zalewać nadmiarem. Nawóz pozwoli młodym gałązkom zdrewnieć, a zapas wody przetrwać niedobór wody na przedwiośniu, gdy jest jeszcze niedostępna.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Ania1254 00:26, 03 paź 2014

Dołączył: 25 sie 2014
Posty: 10
Dziękuje za odpowiedź, a jeśli to coś zmieni to podaję warunki rośliny gleba kwaśna przepuszczalna, podlewana jest regularnie jak wszystkie rośliny tylko ona zmarniała a jest jeszcze jeden szmaragd. Rośnie w miejscu słonecznym, osłonięta od wiatru.
____________________
malkul 20:47, 06 paź 2014


Dołączył: 07 wrz 2011
Posty: 21702
Poczytałam i w sumie pokażę co wczoraj zobaczyłam u siebie mianowicie tak:




Czy to choroba czy przyczyna fizjologiczna? co dalej robić, dziś dostały nawóz jesienny i podlałam je.
____________________
Gosia - Ogród tworzę nowoczesny***Wizytówka - Ogród nowoczesny kokoszki
Mazan 21:14, 06 paź 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Malkul

Sprawdzić należało również podstawę pnia. Może to być oznaką braku światła, wody latem, a może być chorobą.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies