Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Magary Dramaty z Rabaty

Pokaż wątki Pokaż posty

Magary Dramaty z Rabaty

Magara 18:02, 11 sty 2022


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6366
Magda - o zbiorniku na deszczówkę to my bardzo intensywnie myślimy od dawna ale wszystko się rozbija o kasę. Jak kopać to na duży zbiornik, a jak duży zbiornik to i kasy dużo trzeba. Póki co w tym roku powinno się udać zmodyfikować jedną studnię, do której leci deszczówka z dachu i uruchomić pompę. Ten temat też od dawna na tapecie, ale zawsze coś pilniejszego było... A pomidory będę upychać gdzie się da

Zuza, Mirka - no plan jest taki, że część do szklarni, kilka do donic, trochę do skrzyń a reszta gdzie popadnie Nie zaczęłam jeszcze planowania części warzywnej, czekam na książkę Danusi Zarazę mam, stąd pomysł na foliak.

Mirka - priv odnośnie zakupów

TAR - miałam chyba dwa lata temu nagietki w pomidorach, faktycznie im pasowało towarzystwo Minus taki, że się nagietki siały na potęgę. W tym roku planuję aksamitki i nasturcje dać do skrzynek, które będą wisieć na płocie w części warzywnej
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
galgAsia 18:54, 11 sty 2022


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Mnie się parę sezonów wstecz nagietki wysiały w tunelu. Co roku samosiew, piękne kolory, zdrowe pomidory, pełno zapylaczy. I jeszcze sadzę pomiędzy pomidorami bazylię. Pomidory baaardzo sobie chwalą takie sąsiedztwo
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
Helen 20:58, 11 sty 2022


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8244
Magara, witam się u Ciebie i oczywiście chwalę kompostownik, czyli daję lajka.

Pięknie tworzysz rabaty a światłocienie pod drzewami to moje marzenie.

Zaznaczam wątek i będę zaglądać.
____________________
Helen - Hortensjowo
Magara 23:54, 11 sty 2022


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6366
Asia - na bazylię w pomidorach jestem przygotowana
Helen - fajnie Cię widzieć

Kiedy ja te Wasze wątki nadrobię????
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Magara 23:55, 11 sty 2022


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6366
Póki co chyba spróbuję nadrobić część historyczną własnego wątku, dwie rabaty mi zostały do pokazania
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Magara 00:19, 12 sty 2022


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6366
Rabata przy domu
Od momentu kiedy się wciągnęłam w temat "sadzenia" wiedziałam, że ta rabata będzie. Nie wiedziałam tylko kiedy. Rabata przy domu = rabata wokół tarasu, oczywiście z pergolą i różą. Myślę, że o pomysł na tą różę wypytywałam Was przez dobre trzy ostatnie lata
Taras od samego początku był przewidziany do remontu. Stał na bloczkach, kotki sobie przestrzeń podtarasową upodobały na porody i połogi, kocięta - na kuwetę. Wiadomo było, że trzeba tą przestrzeń zamknąć, trzeba było tylko wpaść na pomysł jak to zrobić
Pomysł przyszedł - udało się

Ale zanim to nastąpiło - poczyniłam pierwsze nasadzenia, to było 4 lata temu:




Obiektami fotografowanymi były kotki (nasze nestorki) ale lawendy posadzone w glinie też widać
Jestem więcej niż pewna, że wtedy nie miałam pojęcia, że ta gleba to glina (po prostu się nad tym nie zastanawiałam), jak również, że każda roślina ma swoje wymagania co do podłoża.
Magda-Magduska - to w temacie "dramatów z rabatów"

Co najdziwniejsze posadzone wtedy lawendy przetrwały w tej glinie bez żadnego drenażu chyba dwa lata Zabrałam je stamtąd dopiero jak zaczęłam się dokształcać - o dziwo żyją nadal posadzone w innym miejscu
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Magara 00:27, 12 sty 2022


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6366
W 2020, gdy taras został zabudowany (choć jeszcze elewacja nie skończona), rozpoczęłam przymiarki przy pomocy, oczywiście, nieocenionego węża ogrodowego







Nie planowałam w tym miejscu mega szerokich rabat - chciałam zagospodarować rośliny, które już miałam, dokupić to co zaplanowałam, że ma tam rosnąć i spiąć budżet A co będzie za jakiś czas - zobaczymy
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Magara 00:39, 12 sty 2022


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6366
W czerwcu 2021 zaczęłam sadzić Z tego co pamiętam w czerwcu ani kropla deszczu nie spadła









____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Magara 00:43, 12 sty 2022


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6366
Przełom czerwca i lipca - wszystko zaczęło rosnąć w oczach





____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Magara 01:03, 12 sty 2022


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6366
Rozpoczęłam ściółkowanie rabat kompostem. Tego własnej produkcji - wiadomo - zawsze mało, więc zostawiam go tylko z przeznaczeniem pod warzywa. Na rabaty ozdobne zaczęłam przywozić kompost z Szadółek (nasz lokalny, pomorski, zakład utylizacji). Koszt transportu większej ilości na raz mnie przerósł, więc zaczęliśmy wozić sami, przy okazji każdej z wizyt w Gdańsku. Wyściółkowanie wszystkich rabat trochę potrwa, bo możliwości załadunkowe w samochodzie osobowym mamy ograniczone, ale już wiem, że i tak warto Wszystko ruszyło na maxa a i efekty wizualne przednie



Po prawej - część "rodzima", po lewej - wyściółkowana kompostem

Zalety widzę tego ściółkowania olbrzymie - podlewanie to raz (faktycznie super trzyma wilgotność), a dwa - chwasty - nie do końca potrafię to ogarnąć, ale faktycznie jakoś się tej ściółki kompostowej nie imają
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies