Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki hortensji, hortensja - Hydrangea

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki hortensji, hortensja - Hydrangea

mmeg 19:57, 09 cze 2017

Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 89
Witam,
Bardzo proszę was o pomoc. Na mojej hortensji Pinky Winky parę dni temu zauważyłam mrówki wychodzące z pąków liściowych. Podejrzewając mszyce (miały je inne rośliny) popryskałam środkiem przeciwko mszycom. Liście,które rozwinęły się z tych pączków są jakieś takie popodwijane.
Dodatkowo na starszych liściach znalazłam ciemne kropki i jakieś szare przebarwienia...Jak pomóc mojej hortensji?Doradźcie...
mmeg 19:59, 09 cze 2017

Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 89


A to zdjęcia mojej hortensji.Będę wdzięczna za rady.
Mazan 18:54, 10 cze 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mmeg

W jakiej ziemi ją posadziłaś? Czyżby w torfie? Ma wyraźne objawy niedoboru miedzi, przez rolników zwaną "chorobą nowin". W przyswajaniu jej przeszkadza nawożenie organiczne zbyt obfite oraz odczyn gleby.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
mmeg 11:02, 11 cze 2017

Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 89
Mazan,bardzo dziękuję za odzew. Hortensję posadziłam w podłożu do rododendronów jakiś miesiąc temu-dopiero wczoraj pierwszy raz nawiozłam Magiczną Siłą. Czy ten nawóz pomoże dostarczyć tej miedzi? Rany,jestem zupełnie zielona w tych sprawach... Co robić?
mmeg 11:25, 11 cze 2017

Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 89
Czytam właśnie skład tej Magicznej siły i nie ma tam miedzi. Czyli chyba trzeba użyć czegoś innego... Mazan,czy mógłbyś podpowiedzieć czego?
Milo 13:43, 23 cze 2017

Dołączył: 28 kwi 2015
Posty: 41
Witam serdecznie Wszystkich,
Chciała prosić Was o radę, w szczególności Mazan (uratował mi szpaler tujek ) .Od początku czerwca choruje mi jedna hortensja, już pokazywałam zdjęcia wcześniej ale te są chyba dokładniejsze. Niestety choroba czy coś innego postępuje mimo opryskania Gwarantem. Może to nie grzyb ?
Niestety liście szybko odpadają, a na łodygach robią się ciemne przebarwienia.
Bardzo proszę o pomoc, jak ją uratować ? Już zaczyna kwitnąć , nie chciałabym jej stracić.
Pozdrawiam
Ania

Mazan 14:06, 23 cze 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Milo

Takie objawy są standardem o tej porze roku/sezonu. Gleba w Twoim ogrodzie jest wyczerpana - to niedobór składników pokarmowych. Jeśli nie dasz im nawozu NPK+ mikroelementy sytuacja się pogorszy. Tu pokazujesz niedobór potasu, ale czy tylko jego brak? Przyczyną jest intensywne pobieranie wiosną dla wzrostu i kwitnienia, co zmienia odczyn, a tym samym przyswajalność składników. Gdy na talerzu czegoś brak to posiłek nie spełni swej roli.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Milo 18:29, 24 cze 2017

Dołączył: 28 kwi 2015
Posty: 41
Witam,
Dziekuje bardzo za pomoc. Mam magiczna sila nawoz do hortensji dzis wieczorem podleje i mam nadzieje ze sie poprawi.
ola12 08:37, 27 cze 2017

Dołączył: 30 gru 2014
Posty: 67
Witam. Na hortensjach pojawiły się źółte listki z plamami. Stosowałam Topsin i Mospilan w zeszłym tygodniu, oberwałam wszystkie listki z plamami i nic z tego .Proszę o pomoc co jeszcze zastosować i co jest przyczyną tych zmian?
MarcinKRK 13:02, 27 cze 2017


Dołączył: 05 cze 2016
Posty: 331
Sprawdź czy hortensje nie mają zbyt wilgotnego podłoża.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies