Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki hortensji, hortensja - Hydrangea

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki hortensji, hortensja - Hydrangea

cobusia 23:08, 29 cze 2017

Dołączył: 29 cze 2017
Posty: 4
Witam swoja przygode z hortkami zaczełam w tym roku jedna ma na listkach dziurki a druga jest jakas bordowa co im moze dolegać ? Bardzo Prosze o pomoc
cobusia 23:12, 29 cze 2017

Dołączył: 29 cze 2017
Posty: 4
dodaje zdjecia bo wczesniej nie dodalo prosze o Pomoc






Mazan 12:55, 30 cze 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Cobusia

Są to typowe objawy zbyt kwaśnej gleby - niedobór fosforu i potasu oraz łyżeczkowato wygiętych liści i ich lekkie rozjaśnienie. Jeśli odczyn jest właściwy taki stan oznacza brak nawożenia.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
cobusia 13:41, 30 cze 2017

Dołączył: 29 cze 2017
Posty: 4
Bardzo dziekuje Panu za pomoc i odpowiedź
Takze kupić nawóz rozumiem ?
Kwasną glebe fakt zrobiłam bo kupilam specjalna ziemie byc moze za dużo nie wiem......
i jeszcze te dziurki z czego wlasnie z braku nawozu?
szczeze to ani razu nienawozilam
sadzone w tym roku w kwietniu..
Co teraz począć ?


Mazan napisał(a)
Cobusia

Są to typowe objawy zbyt kwaśnej gleby - niedobór fosforu i potasu oraz łyżeczkowato wygiętych liści i ich lekkie rozjaśnienie. Jeśli odczyn jest właściwy taki stan oznacza brak nawożenia.



Pozdrawiam
Mazan 15:17, 30 cze 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Cobusia

Jako ogrodniczka powinnaś zaopatrzyć się w kwasomierz glebowy /pehametr/ i dopiero wówczas mierzyć odczyn na poziomie korzeni. Będziesz mogła wykluczyć lub potwierdzić przyczynę fizjologiczną wywołaną odczynem gleby.
Białe plamki, a raczej ich ciąg mogą się wykruszać dając objaw dziurkowatości, natomiast odcień czerwony na obrzeżach oznacza niedobór fosforu. Listki - najmłodsze - często są sztywno uniesione do góry. Zwinięte łyżeczkowato pokazują niedobór mikroelementów dostępnych przy wyższym odczynie.
Co począć dowiesz się gdy zmierzysz odczyn.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
cobusia 22:44, 30 cze 2017

Dołączył: 29 cze 2017
Posty: 4
ok bardzo dziekuje tak tez zrobie jutro ide zakupic to czego nie posiadam
ela_z 17:19, 03 lip 2017


Dołączył: 09 wrz 2013
Posty: 712
Witajcie, moje hortensje bukietowe maja odbarwione listki. Czy to objaw niedoborow czy cos innego?
____________________
Ela - Mały ogródek Eli
Agapas 22:26, 12 lip 2017

Dołączył: 21 paź 2016
Posty: 31
Ja również mam podobnie wyglądające zmiany na liściach hortensji vanille fraise, czy to niedobór fosforu?

Hortensje na pewno mają zbyt wysokie ph podłoża. Sadząc je dodawałam, tak jak do rododendronów, próchnicę kwaśną, która najwyraźniej nie była dostatecznie kwaśna. Rododendrony będę sadzić od nowa, a czy z hortensjami muszę tak samo postąpić czy wystarczy wymienić wierzchnią warstwę ziemi na np. kwaśny torf? Mam też dziesięcioletni kompost z liści (ale ph około 7) oraz obornik koński 3-4 miesięczny, czy też go teraz mogę dodać? rozłożyć dookoła? Czy bezpieczniej poczekać z nim do jesieni?
Gleba u mnie w ogrodzie jest bardzo ciężka, gliniasta, ph 7-8.
Doradźcie proszę, jak najlepiej obniżyć teraz ph podłoża.
Agapas 22:29, 12 lip 2017

Dołączył: 21 paź 2016
Posty: 31
I jeszcze zdjęcia:

MarcinKRK 12:53, 13 lip 2017


Dołączył: 05 cze 2016
Posty: 331
Z fosforem bym nie przesadzał - hortensje nie lubią jego nadmiaru.
Obornik koński może mieć pH nawet 8 - też nie za dobre rozwiązanie.
Tu na forum testowaliśmy ostatnio siarczan amonu, zdaje się z dobrymi rezultatami (20-40 g na 10 litrów wody).

Co do wymiany ziemi - zawsze najlepiej wymienić całą. Teraz dobry moment - kilka chłodniejszych chwil tego lata.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies