Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki hortensji, hortensja - Hydrangea

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki hortensji, hortensja - Hydrangea

10:24, 15 cze 2023
Dzień dobry, proszę o zdiagnozowanie co jest mojej hortensji i co to za muszki na liściach, dodam jeszcze że młode listki żółkną i opadają, a roślina zahamowała w wzroście.

Teska 20:30, 17 cze 2023

Dołączył: 23 lip 2017
Posty: 18
hankaandrus_44 napisał(a)
Jak te hortensje mają nie chorować, jak dostają poparzenia od kamieni. Radzę odsunąć te kamienie spod krzewów, szkoda pięknych okazów. Na dodatek jest jeszcze włóknina pod spodem, krzewy po prostu duszą się jak w piekarniku. Coś za coś-albo piękne kwitnące rośliny, albo kamienna pustynia, wybór należy do Ciebie.


moje od 20lat rosną w kamieniach, od strony południowej i są piękne i wyłoożona jest agrowlóknina
jax2 13:57, 10 lip 2023

Dołączył: 24 sie 2017
Posty: 3


Zobaczcie jak nas robią w bambuko.
Zadzwoniłem do producenta aby się upewnić że to jest ten sam nawóz i tak jest to ten sam w obydwu paczkach.
I teraz nawóz krystaliczny 250 gramów jest na 100 litrów wody,
zaś nawóz w kapsułkach 210 gramów według opakowania z tyłu i posiada 14 kapsułek, każda z kapsułek jest na 10 litrów wody.
Więc wychodzi że opakowanie 210 gramów jest na 140 litrów wody a opakowanie 250 gramów na 100 litrów wody ?
Która dawka jest odpowiednia ? bo róznica jest spora.
18:59, 25 lip 2023
Dzień dobry,

Bardzo proszę o pomoc, hortensje rosły pięknie, aż w jednej z trzech zauważyłam objawy chlorozy. Kupiłam nawóz zakwaszający, który został podany wg dawki 3 dni temu. Od wczoraj wszystkie trzy krzaki mają brązowe liście i wysychające kwiaty myślałam o poparzeniu słonecznym i ewentualny przenawożeniu, ale na liściach są też plamy sugerujące szarą pleśń? Małe nowe listki są zdeformowane, a niektóre liście mają dziurki. Kompletnie już zdurniałam, a ich stan ciągle się pogarsza dziś zauważyłam zmiany na trzecim krzaku, których nie było wczoraj. Dodam tylko, że ostatnio u nas ciągle jest pochmurnie i pada deszcz, jedynie wczoraj było trochę słońca, ale gorsze upały w obecnym miejscu już przeżyły.
bettka 22:46, 01 sie 2023

Dołączył: 15 kwi 2020
Posty: 65
Ja też z pytaniem: czy takie liście to wynik zbyt dużej ilości słońca czy jakieś niedobory? Tylko z jednej strony zaobserwowałam, reszta krzaczka wygląda OK.
mazaczek 16:53, 04 sie 2023

Dołączył: 13 mar 2019
Posty: 6
Dzień dobry. Moja mama prosi o pomoc w diagnozie choroby i wskazanie metody działania. Będę wdzięczna za pomoc.
Adela 22:50, 04 sie 2023


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Mazaczek - przyjrzyj się dokładnie z bliska. Mi to wygląda na przędziorka. Na zdjęciu szczegółów nie widzę. Ale mogę się mylić.
____________________
Ela - Moja ostoja
bettka 08:12, 06 sie 2023

Dołączył: 15 kwi 2020
Posty: 65
Ja z jeszcze jednym pytaniem: co może być powodem, że hortensja wypuściła 3-4 pędy bez zawiązanych kwiatostanów? Ma też pędy kwiatowe, a te są dodatkowe. Czy kwiatostany mogą się jeszcze rozwinąć czy raczej nie czekać i wyciąć je?
Mary 08:54, 06 sie 2023


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
bettka napisał(a)
Ja z jeszcze jednym pytaniem: co może być powodem, że hortensja wypuściła 3-4 pędy bez zawiązanych kwiatostanów? Ma też pędy kwiatowe, a te są dodatkowe. Czy kwiatostany mogą się jeszcze rozwinąć czy raczej nie czekać i wyciąć je?

Moim zdaniem te "opóźnione" pędy pojawiają się w przypadku złamania jakiegoś pędu wiosną albo silnego cięcia. Pąki ruszają później. One mogą jeszcze zakwitnąć. U mnie w przypadku Limelight tak bywało. Tylko, że te opóźnione kwiaty cały czas będą w tyle, więc będą odstawać od reszty. Natomiast zastanawiam się czy takie pędy mi kiedyś zakwitły na bardzo wczesnej Prim White. Chyba nie. To trochę nieprzewidywalna hortensja.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Adela 09:49, 06 sie 2023


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Bettko, nie przycinać, bez sensu. Mogą wyrosnąć na silne pędy i stanowić mocną konstrukcję krzewu w przyszłości. A kwiat jeszcze się pojawi. Póki co widać, że krzew jest młodziutki.
Wiosną wytniesz te najsłabsze, krzyżujące się, przeszkadzające sobie nawzajem.
____________________
Ela - Moja ostoja
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies