Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki hortensji, hortensja - Hydrangea

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki hortensji, hortensja - Hydrangea

Toszka 09:54, 29 lip 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
No właśnie. A trawa podchodzi pod hortensje, a dokładnie pod ich system korzeniowy. Natomiast taka ilość nawozów powoduje zasolenie (przenawożenie i w efekcie zablokowanie osmozy) w obrębie systemu korzeniowego krzaków.

W efekcie mamy niedobory. Taki paradoks

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
sarenka 10:01, 29 lip 2019


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Toszka, a jak trawnik jest pół metra od hortki? To też? Ja zasilam mało średnio 2-3x przez cały rok
____________________
Magda W samym sloncu
Toszka 10:10, 29 lip 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Zacznę może od tego, że przez minimum pierwszy sezon od posadzenia rosliny nie powinno jej się niczym nawozić, bo i tak była w nadmiarze nawożona w szkółce. Nawożona dla budowy masy zielonej (i ew. na obfitsze kwitnienie), ale nie na rozbudowę masy korzeniowej. Roslina potrzebuje 2-3 lata na ukorzenienie się.

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
atena35 11:18, 03 sie 2019


Dołączył: 26 paź 2012
Posty: 3401
Tak byłam zajęta gonieniem ćmy, że dopiero zauważyłam że coś się dzieje z hortensjami.
Myślałam że ,te które mają więcej cienia wolniej rozkwitają, a dziś z przerażeniem odkryłam, że tam "znikają" te pączki, z których miałby być kwiat.


Przeczytałam wątek i nic mi nie pasowało.
Myślę, że to jakiś grzyb???
Poratujcie, ładnie proszę.
____________________
Ogród Tosi
Mazan 18:36, 03 sie 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Atena35

Ćmy - owszem - są bardzo interesujące, ale inne szkodniki również. Uchwyciłaś 'takie coś' na ostatniej fotce lecz bardzo niewyraźnie - trudno rozpoznać. W każdym bądź razie środek owadobójczy na pewno pomoże.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
blackstork 23:17, 17 sie 2019


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
Cześć, na hortensjach zaobserwowałem po raz kolejny dziwne brązowe owady. Dodam, że liście są ponadgryzane i pytanie czy mógł je wywołać ten owad, jak z nim walczyć?

____________________
Wojtek - Ogród etapami
Mazan 14:47, 22 sie 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Blackstork

To pluskwiak, prawdopodobnie plusknia jagodziak. Niewybredny o ssąco - kłującym aparacie gębowym, wysysającym sok po nakłuciu. Zwalczanie środkami owadobójczymi. Wyżery powoduje inny owad lub gąsienica, czego nie pokazałeś.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
sarenka 09:24, 23 sie 2019


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601


Mazan, wiesz może co to za śliczne robalki żerują na liściach przy kwiatostanach? Te, na których były zerwałam i zniszczyłam. Tylko na jednym krzaku. Tak z ciekawości pytam
____________________
Magda W samym sloncu
Mazan 17:29, 23 sie 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Sarenka


To larwy rośliniarek, ale nie pytaj o gatunek. Jest ich ok. miliona i nie pisz, że to gąsienice, bo entomologia wszystkie psy na Tobie powiesi.
A są uporczywymi szkodnikami, za przykład niech posłuży obnażacz różówka czy bryzgun brzozowiec.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
sarenka 17:49, 23 sie 2019


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Dziękuję
____________________
Magda W samym sloncu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies