Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Boso przez ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Boso przez ogródek

Anda 21:14, 16 sie 2023


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33436
Agnieszka_Z napisał(a)


Tak się właśnie zastanawiałam czy na płaskiej grządce nie zrobi się tort gdybym wrzuciła po kolei:
1. Wrzuciła obornik koński.
2. Położyła kartony.
3. Wyłożyła kompost.

Lub czy zdałobu egzamin gdybym zastosowała tylko obornik koński, przekopała go z ziemią i zostawiła?


Najbardziej aktywna warstwa w ziemi to pierwsze 10-20 cm. Tam pracuje najwięcej bakterii tlenowych i to one właśnie tworzą próchnicę, która karmi rośliny. Nie robiłabym zbyt grubej warstwy i wyłożyła na karton kompost i obornik. W sumie nawet nie musisz dawać kartonu, jeśli dobrze wyplewiłaś ziemię. Nie wiem, co zamierzasz tam sadzić, ale marchewce i cebuli to będzie za dużo dobrego. Dla nich wystarczyłby sam kompost.

A nie pisałaś wcześniej, że najpierw chcesz posiać poplon?
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Agnieszka_Z 22:11, 16 sie 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 416
Tak, chcę posiać gorczycę a w październiku obornik koński dodać. Czy to już będzie za dużo?
____________________
Agnieszka (lubelskie) - Boso Przez Ogródek
Agnieszka_Z 09:40, 17 sie 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 416
Pwl napisał(a)

Jeśli ktoś chciałby rozmnażać lawendę w prosty i szybki sposób przez
sadzonki zielne to poniżej zamieszczam krótki poradnik "krok po kroku"

1. Od dużego pędu lawendy odrywamy z "piętką" mniejsze przyległe gałązki,

2. usuwamy kwiatostany jeśli jakieś są oraz zbędne listki.
3. tak powinna wyglądać przyszła sadzonka:

4. jeśli już wszystko gotowe to możemy zanurzyć ją
w ukorzeniaczu i wsadzić do pojemniczka o tak:

5. sadzonki zaleca się ustawić jasnym miejscu i zraszać codziennie.
należy je zostawić bez okrycia ponieważ lawenda nie toleruje nadmiaru
wilgoci.
6. po upływie 2 tygodni możemy spodziewać się już pierwszych młodych
listków. Lawenda zacznie już wypuszczać korzonki. Można ją wtedy
wynieść na lekkie słońce a po upływie 8 tygodni wysadzić na miejsce
stałe w swoim ogrodzie.
7. zaleca się usuwanie powstających kwiatostanów aby wzmocnić w
ten sposób młody system korzeniowy rośliny.
8. średnio przyjmuje się 50% przygotowanych sadzonek lawendy.

źródło: http://www.canadiangardening.com/gardens/herb-gardening/propagating-lavender/a/31421

Wrzucam wskazówki do lawendy, wątek Lawenda - Lavandula.
____________________
Agnieszka (lubelskie) - Boso Przez Ogródek
Agnieszka_Z 16:09, 23 sie 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 416
Dziś przyszły mi dwie sadzonki lawendy z innej szkółki, wyglądają o niebo lepiej niż z poprzedniej.
Czy mogę pobrać z nich gałązki na kolejne krzaczki?
Czy należy je od razu przesadzić?
____________________
Agnieszka (lubelskie) - Boso Przez Ogródek
Anda 18:15, 23 sie 2023


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33436
Agnieszka_Z napisał(a)
Tak, chcę posiać gorczycę a w październiku obornik koński dodać. Czy to już będzie za dużo?


Czy za dużo to zależy od tego, co będziesz sadzić. Obornik, jeśli przekomponowany, dałabym wiosną. Jeśli nie to jesienią.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Anda 18:18, 23 sie 2023


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33436
Co do lawendy, to jeśli masz ją gdzie przezimować, to możesz ją i teraz rozmnożyć. Młode sadzonki nie wytrzymają na mrozie.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Agnieszka_Z 20:52, 23 sie 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 416
Dzięki Ewa
____________________
Agnieszka (lubelskie) - Boso Przez Ogródek
Angelika95 21:01, 23 sie 2023


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 967
W dobrym momencie trafiłaś na forum, Dziewczyny są doświadczone i potrafią dużo podpowiedzieć. Też zaczynałam od warzywnika i też zanim stanął dom, będę zaglądać

Aaa i też jestem za rozmnażalnikiem, wiele roślin można mieć przez wysiew lub rozmnażanie z innej sadzonki, polecam - duża oszczędność, a jak wiadomo budowa i ogród to kosztowna przygoda

Jaki dom planujecie?
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
Agnieszka_Z 21:49, 23 sie 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 416
Do budowy domu jeszcze daleko, mamy na oku dwa projekty. Oba z poddaszem i piwnicą, ogranicza nas trochę plan zagospodarowania przestrzenne, bo nieprzekraczalna linia zabudowy jest 13m od granicy działki. Pomimo tego jest z czego wybierać tak żeby i warzywnik się zmieścił.
____________________
Agnieszka (lubelskie) - Boso Przez Ogródek
Agnieszka_Z 21:53, 23 sie 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 416
Angelika, widziałam że masz ścieżki wyłożone zrębkami. U mnie będą trociny, bo to mogę dostać w tartaku. Słyszałam, że też się sprawdzi, mam nadzieję
Czy sprawdzają Ci się kartony pod zrębkami? Zastanawiam się czy położyć kartony + trociny czy może agro + trociny.
____________________
Agnieszka (lubelskie) - Boso Przez Ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies