Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Boso przez ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Boso przez ogródek

MagdaLenka 19:46, 09 sie 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 795
Witaj Agnieszko.
Przemyśl jeszcze raz pomysł na żywopłot ze świerka serbskiego. Ten gatunek może okazać się za duży na działkę 8-arową. Można go oczywiście ciąć regularnie. Tak robi Danusia w swoim przydomowym ogrodzie, ale mimo wszystko trzeba liczyć się z wysokością 6-8 metrów dla egzemplarzy cietych. Lub 12-15 metrów dla egzemplarzy rosnących swobodnie. Ewentualnie można również rozważyć odmianę Nana. Ta rośnie do 3 metrów wysokości, ale na efekt trzeba poczekać dłużej.
____________________
MagdaLenka Kraina spełnionych marzeń
Agnieszka_Z 21:48, 09 sie 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 416
Cześć dziewczyny Aniu, Magdalenko, Dorii dzięki za podpowiedzi, dobrze wiedzieć że aż tak duże mogą urosnąć te drzewa.

Na poplon zastosuję grykę, a facelię zostawię na wiosnę pasy przy ogrodzeniu.

Czy gryka rzucona na nieprzekopaną/zachwaszczoną ziemię ma sens?
____________________
Agnieszka (lubelskie) - Boso Przez Ogródek
Dorii 22:10, 09 sie 2023


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Trzeba by chociaż wzruszyć wierzchnią warstwę i ściąć chwasty np. motyką
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
LIDKA 22:15, 09 sie 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7089
Brony sporo chwastów też zbiorą. Tylko trzeba nimi przejechać w różne strony.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Agnieszka_Z 21:25, 11 sie 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 416
Ze względu na odległe plany budowy postanowiłam nie orać wolnej części działki. Skupię się na warzywniku i pasach wzdłuż ogrodzenia. Krok po kroku podziałamy, nigdzie nam się nie sieszy

Co do warzywnika, w tym tygodniu przekopałam kawałek pod truskawki. Posiałam gorczycę, zaczyna kiełkować. Pomidory niestety padły, ale aksamitki, które przy nich rosną są pierwsza klasa. Na szybko przesadziłam je wzdłuż ogrodzenia.



Ziemia pod pomidory była wyłożona czarną agrotkaniną, myślałam że zniszczy chwasty. Nie przebijały się bardzo, ale ich korzenie pod spodem są grube i bardzo ich dużo w porównaniu do poletka, które było pod pietruszkę,kolendrę,koper i cebulę. Usunęłam pomidory, a że nie mam teraz dużo czasu to oczyściłam z chwastów tylko dołki pomidorach i posiałam w nich gorczycę. Mam nadzieję zrobić z tym porządek w następnym tygodniu.

____________________
Agnieszka (lubelskie) - Boso Przez Ogródek
Agnieszka_Z 19:06, 15 sie 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 416
Plony powoli się kończą i czas pomyśleć o grządkach na przyszły rok. Póki co mam rysunek z uwzględnieniem grządek, ścieżek i foliaka.


Ścieżki planuję wyłożyć kartonem + zrębkami lub posiać na nich trawę.
Przed zimą chcę przekopać ziemię z obornikiem końskim.
Zastanawiam się czy lepiej grządki wyznaczyć jesienią czy wczesną wiosną.

Docelowo chciałabym mieć ogród no dig, więc od tej jesieni będę zbierać liście na ziemię liściową i założę kompostownik.

Czy macie doświadczenie z grządkami no dig, które nie są podwyższone?
____________________
Agnieszka (lubelskie) - Boso Przez Ogródek
Patrycja_KG_Lu 22:34, 15 sie 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2665
Jaka szerokość ścieżek? Jeśli zdecydujesz się na trawiaste to muszą mieć min. szerokość kosiarki. Na zimę zasiejesz poplon? Jeśli tak to chyba prościej na wiosnę wyznaczyć kształt i zrobić ścieżki. Chyba, że wysiewasz na zimę pietruszkę i marchew (niektórzy tak robią). Pamiętaj by nie dawać obornika pod grządki, gdzie będą rosły korzeniowe - one nie lubią dużo nawozu.

Z liśćmi na kompost są rożne opinie. Czytałam tutaj wątek tematyczny o kompostowaniu i tam część osób odradzała kompostowanie liści z uwagi na choroby i ten aspekt, że bez odpowiedniej temperatury kompostowania przetrwalniki mogą w ziemi pozostać i spowodować kłopoty. Inni zachwycali się pulchniutkim, puszystym kompostem - ziemią liściową.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Agnieszka_Z 22:46, 15 sie 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 416
Patrycja_KG_Lu napisał(a)
Jaka szerokość ścieżek? Jeśli zdecydujesz się na trawiaste to muszą mieć min. szerokość kosiarki. Na zimę zasiejesz poplon? Jeśli tak to chyba prościej na wiosnę wyznaczyć kształt i zrobić ścieżki. Chyba, że wysiewasz na zimę pietruszkę i marchew (niektórzy tak robią). Pamiętaj by nie dawać obornika pod grządki, gdzie będą rosły korzeniowe - one nie lubią dużo nawozu.

Z liśćmi na kompost są rożne opinie. Czytałam tutaj wątek tematyczny o kompostowaniu i tam część osób odradzała kompostowanie liści z uwagi na choroby i ten aspekt, że bez odpowiedniej temperatury kompostowania przetrwalniki mogą w ziemi pozostać i spowodować kłopoty. Inni zachwycali się pulchniutkim, puszystym kompostem - ziemią liściową.


Ścieżki miałyby szerokość 60cm, wydaje mi się że dla kosiarki będzie ok. Planuję zastosować obornik koński, wysiać poplon i ściąć bez przekopywania. Zastanawiam się czy kartony położone na poplon + kompost to dobra sprawa.
Po korzeniowych widzę w tym roku, że nie lubią nawet granulowanego obornika, buraki malutkie, pietruszka też.

Co do ziemi liściowej, wydaje mi się że trzeba starannie wybierać liście.
____________________
Agnieszka (lubelskie) - Boso Przez Ogródek
Anda 07:44, 16 sie 2023


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33434
Witaj Agnieszko
Masz fajne plany na ogród. Też jestem zwolenniczką rabat i grządek no dig. W warzywniku mam podwyższone grządki no dig, a w ogrodzie zrobiłam bodajże dwa lata temu rabatę no dig.
Wg mnie warto zrobić dookoła grządek taka ramę z desek. To ułatwia prace warzywnikowe Zamiast trawy na ścieżkach dałabym korę. Nie trzeba będzie kosić, mniej roboty. Ja mam dookoła skrzyń kamyczki. Też są ok, fajnie magazynują ciepło co podoba się pomidorom
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Agnieszka_Z 08:47, 16 sie 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 416
Cześć Ewo
Myślałam nad deskami 5cmx1cmx1.2m ze względu na płaskie grządki. Co do trawy/kory to koszenie trawy postrzegam jako plus, chciałabym ją używać do ściółkowania rabat. Dodatkowo mogłabym chodzić po ścieżkach boso, co jest większym komfortem niż tuptanie po korze Zastanawiam się tylko czy ta trawa ładnie urośnie przed częstszym chodzeniem między rabatami. Kiedy najlepiej byłoby ją wysiać?
Czy opisywałaś w którymś ze swoich wątków jak zakładałaś rabatę i grządki no dig?
____________________
Agnieszka (lubelskie) - Boso Przez Ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies