Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Boso przez ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Boso przez ogródek

Dorii 22:12, 06 sie 2023


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Gorczycę i facelię to jeszcze w tym roku można posiać, one szybko kiełkują i nabierają masy.
Powodzenia w ogrodowaniu życzę.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
LIDKA 22:23, 06 sie 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7093
Na rabaty 3 m najmniej.
Jak zakladałam ogród to dziewczyny radziły szeroko.
na bukową uparłam sie na 1 m i to za mało.
Rok potem poszerzałam do 2 m .
Też to rarytas nie jest.

Moja najszersza rabata ma ok 4,5 m z żywopłotem i drzewami i ją najbardziej lubie.
Na same żywopłoty potrzebujesz ok 1 m.

Oprócz siania poplonów
Zaplanuj jeszcze rozmnażalnik.
Jest dużo roślin co możesz kupic po 1 i rozmnażać np hortensje trawy i byliny.
Koszt założenia ogrodu jest spory bo budowa wydrenuje konta. I takie własne rośliny bedą jak znalazł.

Mam taki sam kształt działki tylko wjazd mam od długiego boku.

Pochodź po wątkach i zobacz co Ci się podoba.
Początki wątków czytaj, jak były planowane i zakładane ogrody.


To forum to lepsze niż studia. Kopalnia wiedzy.
Powiem nieskromnie że daleko mi do ogrodów dziewczyn z forum ale i tak mam najładnieszy ogród we wsi.

Masz drzewa na działce co możesz zostawić? I jaka tam gleba?
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Dorii 22:27, 06 sie 2023


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Miałam jeszcze podzielić się doświadczeniem w nierównej walce z chwastami.

Tam gdzie masz perz i skrzyp lepiej nie używać glebogryzarki. Niestety glebogryzarka rozdrabnia też kłącza i jest więcej roślin.

Przy perzu trzeba ostrożnie przekopywać najlepiej widłami i wybierać dokładnie kłącza.

Skrzyp najlepiej zostawić w spokoju i regularnie wycinać cęść naziemną. Wyrywanie nie jest wskazane bo z każdego urwanego badylka wyrośnie kilka. Lepiej więc uciąc ciut nad ziemią.
Że skrzypu można nastawić wartościową gnojówkę która świetnie nadaje się pod pomidory i nie tylko. Napary i wywary ze skrzypu stosuje się na szkodniki i profilaktykę chorób grzybowych.

Cięzki do pobycia jest też ostrożeń polny, z nim najlepiej postępować jak że skrzypem.

No to się powymądrzałam :⁠-⁠P
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Patrycja_KG_Lu 22:48, 06 sie 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2674
LIDKA dobrze prawi o szerokościach rabat. Na pierwszych stronach wątku u mnie też pisała razem z innymi na ten temat. Jaki styl/kolory ogrodu chcesz mieć? Masz jakieś ulubione rośliny? Gdzie umieścisz wiatę śmietnikową? Planujesz domek ogrodnika? Basen? Huśtawkę? Taras zadaszony lub nie? Wędzarkę? Foliak? Szklarnię? Zbiornik na deszczówkę? Szambo? Chcesz mieć widok na warzywnik czy go przesłonić? U nas są 3 miejsca na wodę w ogrodzie, a dziewczyny mają nawet więcej kranów.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Patrycja_KG_Lu 22:53, 06 sie 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2674
Agnieszka_Z napisał(a)


Zrobiłam mapkę jak chciałabym zagospodarować działkę z domem.


Mam wąskie rabaty (wewnątrz 70 cm) koło ścieżki do domu jak na Twoim rysunku. Żałuję, że nie są szersze, bo wiele ciekawych pomysłów z tego powodu odpadło - za mało miejsca było na rośliny np. rozplenice japońskie. Jeśli będziesz miała możliwość to rozważ szersze.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Dorii 23:15, 06 sie 2023


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Wąskie rabaty to porażka. Chyba że ogród ma być nowoczesny a rabaty jednogatunkowe to wtedy ujdzie, w nasadzeniach wielogatunkowych to mocno zgrzyta.
Mam takie i no cóż brakuje w nich głębi. Nawet zdjęcia nie ma jak zrobić. Docelowo będą dużo szersze, na razie musiałam tak zrobić z pewnych względów.
Jak tylko masz możliwość to radzę rabaty jak najszersze. W glębokości rabaty jest moc.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Patrycja_KG_Lu 13:04, 07 sie 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2674
https://pin.it/7LiQHs0 Podrzucam pomysł na przesłonięcie warzywnika. Hania Gruszka poleca przesłonięcia krzewami np. borówki (ładne przebarwienia liści jesienią). U kogoś innego widziałam cisowe przesłony, a np. Rojodziejowa użyła mniej popularnej rośliny, ale nie pamiętam teraz co to było.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Agnieszka_Z 12:03, 08 sie 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 416
Do budowy domu jeszcze daleko, nie mam jeszcze kupionego projektu i zaplanowanej instalacji sanitarnej, więc ciężko mi ocenić gdzie będzie szambo, studunia i inne elementy. Wiatę śmietnikową zapewne przy napisie "droga gminna".

Podobnie jest z wizją ogrodu. Podobają mi się kolory paselowe, nie robiłam jeszcze rozeznania w roślinach. Na ten moment myślę, że będę chciała ciekawe żywopłoty, choć partner wspomina o tujach. Sama o nich myślałam, ale oglądając różne ogody/żywopłoty zauważyłam jak pięknie mogą wyglądać bez nich. Kropla drąży skałę, więc dobrze że mam czas

Na działce nie mam żadnych drzew, gleba jest ciężka, spora maź po deszczu ale nie jest najgorzej. Wczoraj przekopałam rabatę po pietruszce naciowej i widzę, że jest lżejsza niż rok temu. Na wiosnę 2023r. wzbogaciłam glebę tylko obornikiem granulowanym.

Glebogryzarkę użyliśmy na warzywnik (przygotowywany na szybko), na rabaty się nie odważę, szkoda żeby się chwasty rozrosły. Skrzypu nie mam, chcę go sprowadzić od koleżanki, ale zasadzę w doniczce.

Foliak chcemy mieć od następnego roku w części warzywnika.

Przekopując wczoraj grządkę widziałam dużo cieniutkich korzeni. Czy wszystkie jest trzeba wyzbierać?
____________________
Agnieszka (lubelskie) - Boso Przez Ogródek
Agnieszka_Z 12:08, 08 sie 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 416
Dorii napisał(a)
Wąskie rabaty to porażka. Chyba że ogród ma być nowoczesny a rabaty jednogatunkowe to wtedy ujdzie, w nasadzeniach wielogatunkowych to mocno zgrzyta.
Mam takie i no cóż brakuje w nich głębi. Nawet zdjęcia nie ma jak zrobić. Docelowo będą dużo szersze, na razie musiałam tak zrobić z pewnych względów.
Jak tylko masz możliwość to radzę rabaty jak najszersze. W glębokości rabaty jest moc.


Zerknęłam na pierwszą stronę Twojego wątku i już świerk serbski ląduje na mojej liście żywopłtu. Google podpowiada, że dobrze rośnie na ciężkich glebach. A u Ciebie jaka jest?
____________________
Agnieszka (lubelskie) - Boso Przez Ogródek
Agnieszka_Z 13:37, 08 sie 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 416
LIDKA napisał(a)
Na rabaty 3 m najmniej.
Jak zakladałam ogród to dziewczyny radziły szeroko.
na bukową uparłam sie na 1 m i to za mało.
Rok potem poszerzałam do 2 m .
Też to rarytas nie jest.

Moja najszersza rabata ma ok 4,5 m z żywopłotem i drzewami i ją najbardziej lubie.
Na same żywopłoty potrzebujesz ok 1 m.

Oprócz siania poplonów
Zaplanuj jeszcze rozmnażalnik.
Jest dużo roślin co możesz kupic po 1 i rozmnażać np hortensje trawy i byliny.
Koszt założenia ogrodu jest spory bo budowa wydrenuje konta. I takie własne rośliny bedą jak znalazł.

Mam taki sam kształt działki tylko wjazd mam od długiego boku.

Pochodź po wątkach i zobacz co Ci się podoba.
Początki wątków czytaj, jak były planowane i zakładane ogrody.


To forum to lepsze niż studia. Kopalnia wiedzy.
Powiem nieskromnie że daleko mi do ogrodów dziewczyn z forum ale i tak mam najładnieszy ogród we wsi.

Masz drzewa na działce co możesz zostawić? I jaka tam gleba?


Lidka, mówiąć o zaplanowaniu rozmanażalnika masz na myśli wyodrębnienie jakieś przestrzeni na działce?
____________________
Agnieszka (lubelskie) - Boso Przez Ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies