Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Boso przez ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Boso przez ogródek

Anda 10:14, 16 sie 2023


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33446
Grządki na wysokość jednej deski są wystarczające. Trawę siałabym na początku września. Koszenie jako takie jest znośne, ale przy deskach będziesz miała takie wąsy traw i dla mnie ich dodatkowe wykaszanie byłoby wkurzające, ale może dla Ciebie nie będzie
Do trawy dodałabym mirokoniczynę albo Achileę. Wtedy nawet podczas upałów będzie coś zielonego i przyjemnego dla stopy, bo trawa zżółknie bez regularnego podlewania.

Nie opisywałam chyba jak zakładałam rabaty no dig. W sumie to proste Moją ostatnią rabatę zrobiłam na trawniku, tzn. trawnik skosiła jesienią bardzo nisko. Położyłam na nią kartony i przykryłam kompostem - kupnym, bo własnego mam za mało. Na to rzucałam potem jeszcze jakieś inne resztki organiczne z ogrodu. Na części rabaty wysiałam poplon, to była najpierw gorczyca a potem facelia. Na drugiej części rabaty już nie siałam poplonu, tylko sądziłam rośliny od razu.

Skrzynie są na 3 deski. Na dno poszły grube gałęzie, potem kompost nieprzerobiony i ziemia beztorfowa. Teraz tylko wczesną wiosną dosypuję ziemi. Nic nie kopię, oprócz sadzenia oczywiście

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Agnieszka_Z 13:27, 16 sie 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 416
Ewa, dzięki za podpowiedź z dodaniem koniczyny. Nasiona konkretnej trawy polecasz?

Jaką ziemię dosypujesz wiosną do skrzyń? Długo już uprawiasz grządki no dig? Widzisz jakieś minusy?
____________________
Agnieszka (lubelskie) - Boso Przez Ogródek
Patrycja_KG_Lu 14:42, 16 sie 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2674
Zerknij u mnie na stronę 51-52. Tam wrzuciłam składy mieszanek z koniczyną i kilka cytatów Danusi oraz Toszki o trawach.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Agnieszka_Z 16:20, 16 sie 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 416
Patrycja_KG_Lu napisał(a)
Zerknij u mnie na stronę 51-52. Tam wrzuciłam składy mieszanek z koniczyną i kilka cytatów Danusi oraz Toszki o trawach.


Dzięki Patrycja
____________________
Agnieszka (lubelskie) - Boso Przez Ogródek
Agnieszka_Z 16:56, 16 sie 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 416
Czy te sadzonki lawendy da radę uratować? Podlewałam je do podstawki od spodu mają dziurki w doniczkach. Po kilku dniach są suche.
____________________
Agnieszka (lubelskie) - Boso Przez Ogródek
Anda 17:58, 16 sie 2023


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33446
Agnieszka_Z napisał(a)
Ewa, dzięki za podpowiedź z dodaniem koniczyny. Nasiona konkretnej trawy polecasz?

Jaką ziemię dosypujesz wiosną do skrzyń? Długo już uprawiasz grządki no dig? Widzisz jakieś minusy?


Wiosną dosypuję ziemię beztorfową. Czasem firmy Compo, czasem inne. Skrzynie mam od bodajże 2016 roku. Minusem jest ich szybsze przesychanie. Moje mają wysokość na 3 deski. Twoim to nie grozi, bo będą niziutkie
Ogólnie nie widzę żadnych minusów w uprawie grządek czy rabat metodą no dig.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Anda 18:00, 16 sie 2023


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33446
Agnieszka_Z napisał(a)
Czy te sadzonki lawendy da radę uratować? Podlewałam je do podstawki od spodu mają dziurki w doniczkach. Po kilku dniach są suche.


Chyba je przelałaś.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Agnieszka_Z 20:39, 16 sie 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 416
Anda napisał(a)


Wiosną dosypuję ziemię beztorfową. Czasem firmy Compo, czasem inne. Skrzynie mam od bodajże 2016 roku. Minusem jest ich szybsze przesychanie. Moje mają wysokość na 3 deski. Twoim to nie grozi, bo będą niziutkie
Ogólnie nie widzę żadnych minusów w uprawie grządek czy rabat metodą no dig.


Tak się właśnie zastanawiałam czy na płaskiej grządce nie zrobi się tort gdybym wrzuciła po kolei:
1. Wrzuciła obornik koński.
2. Położyła kartony.
3. Wyłożyła kompost.

Lub czy zdałobu egzamin gdybym zastosowała tylko obornik koński, przekopała go z ziemią i zostawiła?
____________________
Agnieszka (lubelskie) - Boso Przez Ogródek
Agnieszka_Z 20:39, 16 sie 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 416
Anda napisał(a)


Chyba je przelałaś.

A ja myślałam, że mają sucho. No nic, poszukam info na forum. Może ktoś też kiedyś popełnił ten błąd.
____________________
Agnieszka (lubelskie) - Boso Przez Ogródek
Agnieszka_Z 20:43, 16 sie 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 416
Dziś odchwaściłam kolejny kawałek ziemi pod truskawki, to co leży to gryka i siano ze ściółkowania truskawek. Według wyliczeń wychodzą mi 2 rabaty. Jutro posieję gorczycę, a za 3 tygodnie mam nadzieję wsadzić truskawki. Chyba, że posadzenie truskawek między poplon nie zaszkodzi. Co sądzicie?

____________________
Agnieszka (lubelskie) - Boso Przez Ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies