Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Boso przez ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Boso przez ogródek

Dorii 22:51, 08 sie 2023


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Agnieszka_Z napisał(a)


Dzięki za update. Czy już masz nowe krzewy w miejscach gdzie serby się nie przyjęły?

Nie dosadzaliśmy nic w ich miejsce. Jak pisałam wcześniej, ziemia tam ciężka bardzo. Teraz mam tam pryzmę kompostową dla uzdatnienia gleby. Żywopłot nie był planowany na całości, tylko na rogu działki skąd najmocniej wieje. Jak sadziliśmy drzewa nie było od kogo się odgradzać z resztą nadal nie chciałabym szczelnej przesłony z wszystkich stron. Szkoda widoków :⁠-⁠D
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Patrycja_KG_Lu 23:00, 08 sie 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2665
My załatwiliśmy koński, bo stadnin pod dostatkiem w okolicy. Nie pamietam szczegółów, ale jest różnica w trawieniu nasion chwastów w żołądku konia i krowy lub to czym się je karmi. Nie pamiętam niestety, który jest z tego powodu lepszy. Musisz doszukać.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Patrycja_KG_Lu 23:02, 08 sie 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2665
Wrzucam Ci komentarz Hani jaki u mnie wiosną zostawiła. Myślę, że jest bardzo pomocny.
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Przy tej powierzchni działki raczej trzeba sobie odpuścić ręczne kopanie. Zniszczycie sobie stawy kolanowe i łokciowe. Nie ma sensu za młodu popadać w inwalidztwo na własne życzenie.

Moje sugestie pewnie Ci się nie spodobają.
Odłożyłabym nasadzenia roślinne o jeden sezon po to, aby przygotować należycie ogród na ich przyjęcie. W dłuższej perspektywie to się opłaci.
Wiosną można by nawieźć na działkę obornik, piasek i mączkę bazaltową. Poprosić kogoś z pługiem o przeoranie i zbronowanie. Po zbronowaniu można wysiać zielony nawóz. Żeby nie pójść z torbami, to najlepiej wybrać najtańszą opcję, czyli gorczycę i żyto. Nasiona facelii są bardzo drogie, a będziesz ich potrzebowała sporo. Gdzieś koło lipca/sierpnia trzeba ten poplon ściąć i wymieszać z glebą. Można to zrobić glebogryzarką. W okolicach września można pomyśleć o założeniu trawnika i wytyczeniu rabat. To będzie dobra pora na sadzenie drzew i krzewów. Byliny i trawy najlepiej będzie wsadzić w kolejnym sezonie. Obornik w glebie i poplon będą już rozłożone. Ziemia się uleży.
Pewnie nie uda Ci się obsadzić całości od razu. Wtedy warto ponakrywać rabaty czarną materią. Przyszpilić ją, aby nie fruwała. Zapobiegnie to wysiewowi chwastów i ich wyrastaniu.

Dobrze przygotowana gleba to podstawa odpowiedniej kondycji, zdrowotności i tempa wzrostu roślin. Pójście na skróty prędzej czy później się mści. Rozumiem chęć jak najszybszego cieszenia się ogrodem, ale warto związane z tym emocje schłodzić.

____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Agnieszka_Z 09:44, 09 sie 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 416
Dorii napisał(a)

Nie dosadzaliśmy nic w ich miejsce. Jak pisałam wcześniej, ziemia tam ciężka bardzo. Teraz mam tam pryzmę kompostową dla uzdatnienia gleby. Żywopłot nie był planowany na całości, tylko na rogu działki skąd najmocniej wieje. Jak sadziliśmy drzewa nie było od kogo się odgradzać z resztą nadal nie chciałabym szczelnej przesłony z wszystkich stron. Szkoda widoków :⁠-⁠D


Rozumiem U nas tez widok jak w Bieszczadach, ale akurat na stronę z której najbardziej wieje.
____________________
Agnieszka (lubelskie) - Boso Przez Ogródek
Agnieszka_Z 09:52, 09 sie 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 416
Patrycja_KG_Lu napisał(a)
Wrzucam Ci komentarz Hani jaki u mnie wiosną zostawiła. Myślę, że jest bardzo pomocny.


Dzięki. Nie wiem czy dam radę przekonać partnera do zbronowania działki, bo nie chce mieć jej całej rozkopanej. Myślałam, żeby partiami wykładać agrotkaninę i po kilku miesiącach przekładać w inne miejsce a to z przyduszonymi chwastami oczyścić, przekopać i posiać poplon. może rzucę temat w eter, że to by dobrze zrobiło. Czy to pomoże, nie wiem. Warto spróbować

Wczoraj skończyłam przekopywać grządkę pod truskawki, myślałam że pójdzie szybciej, ale wyciąganie korzonków chwastów wydłuża czas. Zeszło mi ponad 7h na kawałek 2,7mx3m.

Na ten kawałek jako poplon poszła gorczyca. W okolicy mam stadninę koni, może na kawałek warzywnika użyję obornika. Myślałam, aby użyć na grządki pod przyszłe psiankowate i dyniowate.
____________________
Agnieszka (lubelskie) - Boso Przez Ogródek
Dorii 12:03, 09 sie 2023


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Na glinę dobry jest obornik koński bo jest ciepły. Z resztą nie ważne jaki byle dużo i to ze słomą a nie tylko odchody. Oczywiście po daniu takiego obornika ze słomą trzeba choć przez zimę się wstrzymać z sadzeniem, żeby się rozłożył.
Konie nie trawią nasion ale u siebie zauważyłam tylko rosnący owies w niewielkich ilościach do tego łatwo go wyrwać.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Agnieszka_Z 13:31, 09 sie 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 416
Tak własnie myślałam żeby posiać dopiero na wiosnę. Zastanawiam się nad dwiema sprawami.
1) Czy z poplonem też trzeba się wstrzymać po oborniku? Czy ziemia nie porośnie na nowo chwastami jak będzie naga?
2) Czy oranie + bronowanie nie podzieli korzeni chwastów na mniejsze jak to jest w przypadku glebogryzarki?
____________________
Agnieszka (lubelskie) - Boso Przez Ogródek
Dorii 16:10, 09 sie 2023


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Moim zdaniem poplon od razu.

Obornik świeży nie przeleżały, teoretycznie może popalić korzenie roślin dlatego zaleca się odczekać. To co pisałam o słomie to też tylko teoria bo jak ci nie przeszkadzają widoczne słomki to tak naprawdę możesz sądzić od razu. Osobiście po końskim oborniku sadzę od razu ale to ja na własną odpowiedzialność.
Inną rzeczą jest jeszcze odczekanie aż gleba się ułoży i przegryzie z tymi wszystkimi dobrociami. Taka przekopana przeglebogryzarkowana i wymieszana gleba nie jest czymś naturalnym dla roślin. Dobrze jest jej dać odpocząć i pozwolić aż życie w niej wróci do normy.

Posiej poplon, potem wymieszaj z gleba a przez zimę wszystko się uleży i przegryzie. A czy obornik przed czy po poplonów to już zależy od ciebie.

Jak dasz poplon ozimy to wiosną lepiej by było już tego głęboko nie przekopywać tylko rozdrobnić i płytko wymieszać.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Dorii 16:27, 09 sie 2023


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Przeoranie i bronowanie podzieli klącza ale raczej nie tak bardzo jak glebogryzarka.
Jeśli mielibyście możliwość skorzystania z pomocy dużego sprzętu to myslę że warto szczególnie gdy gleba jest ciężka i zbita a pole spore. Po takim przygotowaniu wstępnym warto by było wybrać klącza. Pytanie tylko czy jest tego aż tyle. Jeśli rzeczywiście jest dużo to wtedy widłami przekopać dodatkowo (po wstępnym wzruszeniu dużym sprzętem szło by łatwiej) i wybierać ale myslę że to zbyt dużo dodatkowej pracy.

Posiać poplon, u mnie gorczyca daje fajną gęstwinę i dużo masy zielonej,chwasty są mocno ograniczone.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
anuska2507 19:39, 09 sie 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2570
Hej, dziewczyny dały Ci już dużo rad i mają rację - teraz jest dobry moment na przemyślenie układu funkcjonalnego działki. Zwróć uwagę na kierunki świata, żeby np. kącik wypoczynkowy nie wyszedł na "patelni", a warzywnik w cieniu.
Z ciekawych żywopłotów mnie też, podobnie jak Dorii, podobają się choiny i testuję je u siebie. One potrzebują wilgoci, więc Twoja glina mogłaby im pasować.

Tak myślę, że poplon posiany po oborniku da więcej masy zielonej.
Ja też sadziłam rośliny bezpośrednio po dodaniu krowiego obornika do ziemi, ale wiedziałam, że obornik nie był świeży. Jak brałam od rolnika, to prosiłam, żeby sypnął mi taki starszy.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies