Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Boso przez ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Boso przez ogródek

Patrycja_KG_Lu 12:35, 20 wrz 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2743
Agnieszka_Z napisał(a)
Zastanawiam się nad zakupem szklarni z poliwęglanu 3mx6m, 6mm. Rozważam zakup z firmy Garant lub Botanic. Czy macie u siebie szklarnie z tych firm?

Wiem, że jesteś na grupie „Mam szklarnię” na FB. Może spróbuj tam? Tutaj chyba mało osób ma tunel foliowy/poliwęglan. Kilka osób ma szklarnię z prawdziwego szkła. Z mojego przeglądu jaki robiłam kiedyś to warto zwrócić uwagę czy dobrze są te kanaliki zabezpieczone - listwą czy samemu czymś zakleić (może silikonem?), bo w przeciwnym wypadku jak glony/mech tam wejdzie to zzielenieje od wewnątrz kanalików, a tam się nie domyje potem. Oprócz samego poliwęglanu liczy się stabilność konstrukcji i jej przytwierdzenie. Warto mieć/dopłacić do tych siłowników co same okno otwierają jak jest zbyt gorąco. Koniecznie 2 sztuki drzwi na wylot dla cyrkulacji i przewiewu.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Agnieszka_Z 13:21, 20 wrz 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 445
@Muszelko Rzuciłam okiem na Twój domek ogrodnika, fajnie wygląda. Z jakiej firmy zakupiłaś?

@Patrycja Na grupie "Mam szklanię" juz przeglądałam kilka wpisów i podpytywałam. Pomyślałam, że tutaj też znajdę jakieś polecajki. Wątki przejrzałam, ale jedyna nazwa firmy jaka się przewinęła to E..x
____________________
Agnieszka (lubelskie) - Boso Przez Ogródek
Agnieszka_Z 07:52, 27 wrz 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 445
Stan Surowy Zamknięty działki osiągnięty, ukończyliśmy prace nad bramą. Radość ogromna

Kolejny cel - szklarnia.
____________________
Agnieszka (lubelskie) - Boso Przez Ogródek
Agnieszka_Z 23:14, 29 wrz 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 445
Większość powierzchni pod szklarnię odchwaściłam, gorczyca posiana.


Cukinie bardzo wolno rosną, ale dam im jeszcze trochę czasu.
Arbuzy zaraz zbiorę, jest też dynia, którą przez przypadek odcięłam od rośliny. Za gapowe się płaci
____________________
Agnieszka (lubelskie) - Boso Przez Ogródek
Agnieszka_Z 10:20, 04 paź 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 445
Jednak ścieżki będą z kostki i zrębek.
____________________
Agnieszka (lubelskie) - Boso Przez Ogródek
Agnieszka_Z 18:18, 07 paź 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 445
Godzina po godzinie i pomału widać kolejne efekty.
____________________
Agnieszka (lubelskie) - Boso Przez Ogródek
Agnieszka_Z 11:03, 10 paź 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 445
Cięcie borówki wysokiej - Borówka wysoka (amerykańska) - uprawa, cięcie
hanka_andrus napisał(a)

=====================
a/cięcie po posadzeniu,
-----------------------------------
Krzewy dwuletnie z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym nie przycinamy.
Chyba,że są to krzewy z małą ilością korzeni, wtedy usuwa się wszystkie słabe pędy,a silniejsze przycina się do połowy.Na silniejszych pędach możemy znaleźć już pąki kwiatowe,którenajlepiej usunąć,żeby w pierwszym roku po posadzeniu nie osłabiać rośliny.
Cięcie przeprowadzamy na wiosnę.

b/ cięcie krzewów owocujących
-----------------------------------------------

Krzewy bez cięcia wydają słabe przyrosty z małą ilością pąków kwiatowych.A co za tym idzie mamy słabsze plony i drobnienie owoców.
Krzewy tnie się po to by uzyskać silne jednoroczne pędy na których tworzą się pąki kwiatowe na przyszłoroczny zbiór.
Intensywność cięcia zależy od kilku czynników.
Umiarkowane cięcie jest zalecane dla odmian z natury silnie rosnących,a także uprawianych na
glebach o optymalnych warunkach i dobrze nawadnianych.
Odwrotnie krzewy słabiej rosnące na glebach słabo próchniczych,w warunkach nieregularnego dostarczania wody muszą być cięte nieco silniej.
Zbyt intensywne cięcie zalecane jest rzadko,gdyż co prawda wywołuje ono przyrost nowych pędów,ale obniża plon w danym roku.
Takie cięcie przeprowadzamy u odmian drobnoowocowych.Silne cięcie zalecane jest też dla odmian wczesnych-przyspiesza dojrzewanie owoców.

Ciecie borówki polega głównie na prześwietlaniu.Przez pierwsze trzy lata nie powinny być prawie cięte.W czwartym roku usuwa się pędy chore,zasychające,,uszkodzone.Następnie wszystkie najstarsze i i górne części pędów,które nie wydają już silnych przyrostów.
Wycina się cienkie i zagęszczające środek krzewu pędy rozgałęzione,mimo,że mogłyby na nich być pąki kwiatowe.Stanowią one przeszkodę w wybijaniu silnych pędów z dolnych części krzewów.
Do odmian wymagających silnego cięcia zaliczyć można odmianę Rancocas

Przeprowadzając cięcie uzyskujemy luźną budowę krzewu.Przeciętna ilość głównych pędów w krzewie powinna wynosić od 6 do 8.Zostawiamy 2-3pędy trzy i czteroletnie i pozostałe dwu i jednoroczne.

Najstarsze pędy należy wycinać tuż nad ziemią albo nieco wyżej,nad bocznym silnym pędem młodszym.
Zdarza się,że krzewy wydają dużą ilość pędów.Należy wtedy znaczną ich część wyciąć,zwłaszcza pędy słabe i rozkładające się.Bywa też i odwrotnie.Z nasady krzewu wybija jeden silny pęd. Wyrasta on ponad krzew i go przewyższa.Zostawiamy go do następnej wiosny,
i wtedy dopiero przycinamy do wysokości korony krzewu.Silnie potem się rozkrzewi dając silne przyrosty z pąkami kwiatowymi.

c/odmładzanie plantacji.
-------------------------------------

Do generalnego odmładzania plantacji przystępujemy po 15-20latach od posadzenia.
Polega ona na wycięciu wszystkich pędów w lutym lub marcu- nisko u podstawy krzewu.
Wiosną wyrosną tam nowe pędy, z których zostawiamy kilka najmocniejszych.Słabsze pędy zagęszczające krzew,a nie rokujące dobrych plonów wycinamy już w maju lub czerwcu.
Niektóre słabo rosnące odmiany,lub amerykańskie z grupy niskich odmładzamy co 8-10lat.
Mając kilka ,lub kilkanaście krzewów -odmładzanie przeprowadzamy stopniowo,co roku jeden dwa krzewy -po to by nie stracić plonów w jednym roku,gdybyśmy cięcie takie przeprowadzili z wszystkimi krzewami jednocześnie.

=======================================
Cięcie prześwietlanie i odmładzanie przeprowadzamy zwykle pod koniec zimy lub na początku wiosny.Zbyt wczesne cięcie może zwiększyć możliwość mrozowych uszkodzeń.
Nie należy przeprowadzać cięcia też zbyt późno.Gdyż substancje wzrostowe które ruszą z korzeni w górę krzewu mogą zostać przez cięcie usunięte.I krzew zostanie osłabiony.
Można również przycinać krzewy po zbiorze owoców,wybierając suchą i słoneczną pogodę.
____________________
Agnieszka (lubelskie) - Boso Przez Ogródek
anpi 12:03, 10 paź 2023


Dołączył: 11 sty 2018
Posty: 8198
Wstawiam Ci odręczny rysunek jak mam ustawioną szklarnię na bloczkach betonowych. To rysunek przekroju, ścianki czołowe też przylegaja do bloczków- tych już nie rysowałam , by rysunek był przejrzysty,
____________________
Ania(lubelskie) Za drzwiami do ogrodu... | Wizytówka
Agnieszka_Z 14:14, 10 paź 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 445
Dziękuję Aniu za rysunek
____________________
Agnieszka (lubelskie) - Boso Przez Ogródek
Agnieszka_Z 14:06, 12 paź 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 445
Mój rysunek odnosi się tylko do ułożenia krawężników. Dziś ma przyjść szklarnia, więc na dniach się okaże czy moje wyliczenia są dobre.
____________________
Agnieszka (lubelskie) - Boso Przez Ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies