Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Bukszpan (Buxus) - uprawa

Pokaż wątki Pokaż posty

Bukszpan (Buxus) - uprawa

Jagna 21:17, 30 mar 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 1569
Ja bym jeszcze na kompost nie dawała. Wyrzucic zawsze można. POczekaj może aż sie cieplej zrobi. Pilnuj stalej wilgotności i moze okrywaj w chłodniejsze dni.
____________________
Wątek o tym, że nie umiem
grupa_trzyma... 21:23, 30 mar 2012

Dołączył: 20 sty 2012
Posty: 2764
Zrobione, Jagna! Szkoda mi ich, bo ukorzeniły się pięknie.
____________________
Agnieszka - ogród w lesie
Gardenarium 17:06, 03 kwi 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
bunia napisał(a)
Witam serdecznie,

mamy od niedawna wlasny ogrod i oczywiscie sa bukszpany , niestety nie wygladaja bardzo imponujaco po kolejnej zimie
juz drugi rok tak wlasnie wygladaja nasze bukszpany po zimie, (w tamtym roku usunelam wszystkie jasno zółte pędy)
- tak jak widac na zdjeciach: przyrosty niektore wygladaja tak jakby wyschły (kolor jasno zółty),
- ponadto mlode przyrosty z tamtego roku sa ciagle jasnozielone, (czytałam ze powinny "zdrewniec"),
- prosze również o porade jak przycinac bukszpany zeby zgestniały od samej podstawy? - (w tamtym roku byly przyciete na rowno, w tym roku myslalam ze moze trzeba podciac kazda galazke?,
- zakupilam dwa dni temu rowniez bukszpany w donicach (formowane, kuliste), wiem ze pochodza z Holandii, czy powinnismy je na zime wstawiac do garazu? czy tez mozemy je zostawic na zewnatrz,

dziekuje ślicznie za pomoc i odpowiedź z góry,

Barbara
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 17:13, 03 kwi 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Po zimie trzeba przyciąć tylko białe przyrosty, ale też w daną formę, albo kulę albo inną figurę.

Żeby się zagęściły od spodu, to trzeba by było je radykalnie przyciąć, najlepiej więc podsadzić małymi bukszpanikami od spodu i ściąć razem. Po jakimś czasie nic nie będzie widać.

Twoje bukszpany rosły jesienią i stąd miałaś młode przyrosty teraz, należy je ściąć bo zmieniły kolor dlatego, że były zbyt delikatne.

Bukszpany z Holandii mam też i rosną w gruncie. Nie ma przepisu żeby je chować do garażu, chyba że ogród jest narażony na straszne wiatry zimą>
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
abiko 10:24, 04 kwi 2012


Dołączył: 15 wrz 2011
Posty: 8409
Danusiu, a co zrobić z małymi bukszpanami, które maja dużo młodych listków w kolorze jasnej zieleni. Ciąć je do jakiejś formy czy zostawić. Mam takie 3 małe, które maja tworzyć kulkę małą, ale za chiny nie wiem co z tymi młodymi listkami. Trochę wyglądają jak wybujałe
____________________
Agnieszka Ogródkowe perypetieTrzeba było zostać dresiarzem... Wizytówka
Sebek 21:22, 04 kwi 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Jak one są takie "papierowe", prawie białe to nie są to młode przyrosty, ale przemarznięte liście, które trzeba ściąć

Chyba, że kupiłaś gdzieś jakiej pędzone, z sadzeniem takich uważaj, bo też może omrozić te młode przyrosty. Ale bukszpany tniemy jak przestaną rosnąć - zazwyczaj jest to czerwiec
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
abiko 11:36, 05 kwi 2012


Dołączył: 15 wrz 2011
Posty: 8409
Sebek napisał(a)
Jak one są takie "papierowe", prawie białe to nie są to młode przyrosty, ale przemarznięte liście, które trzeba ściąć

Chyba, że kupiłaś gdzieś jakiej pędzone, z sadzeniem takich uważaj, bo też może omrozić te młode przyrosty. Ale bukszpany tniemy jak przestaną rosnąć - zazwyczaj jest to czerwiec


Sebek białe nie są. Wg mnie są pędzone na 99% stąd takie jasnozielone liście Na razie posadziłam je do donicy i sobie czekają, zobaczę jak się będą zachowywały i jak coś przytnę w czerwcu.
____________________
Agnieszka Ogródkowe perypetieTrzeba było zostać dresiarzem... Wizytówka
Sebek 19:25, 06 kwi 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
No to OK
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
KasiaWB 20:16, 16 kwi 2012


Dołączył: 12 kwi 2011
Posty: 11364
Proszę o radę. Sąsiedzi planują wyrzucić starego bukszpana,który jest generalnie w złej kondycji i wymaga sporej pielęgnacji. W środku jest bardzo rzadki. Brać czy dać sobie spokój?





____________________
Ogród KasiWB-część II ----------- część I Trudne pięknego początki - ogródek KasiWB
Pwl 21:59, 16 kwi 2012


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925
Ziemi zbyt dobrej nie ma bo rośnie chyba w jakimś gruzie albo mi się wydaję. Ciężko doczekać się
takiego sporego okazu. Jeśli radykalnie by go przyciąć, przesadzić do odpowiedniej ziemi i zasilić
to w jeden sezon może być już z niego ładny egzemplarz. Każdej roślinie trzeba dać szansę. Akurat
u sąsiada rośnie źle ale u Ciebie może cieszyć oko. Zresztą skoro idzie i tak do wyrzucenia to czemu
nie spróbować. Chyba warto
____________________
paweł
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies