Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Aranżacja ogródka przy zabudowie bliźniaczej.

Pokaż wątki Pokaż posty

Aranżacja ogródka przy zabudowie bliźniaczej.

Judith 11:39, 12 mar 2024


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10060
W trawie tego nie zamaskujesz. W rabacie lub pod ławeczką przysypujesz korą lub żwirem. Jesli to będzie obok ławeczki, możesz postawić na tym metalową misę. Wszystko zależy od tego, jak to miejsce ma być zaaranżowane.
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
pestka56 15:59, 12 mar 2024


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
Mam 2 sposoby na przeczekanie z nieobsadzonymi rabatami. Jeśli nasadzenia będę robić prędko, to roskładam grube kartony i na nie sciółkę. Natomiast jeśli rabata ma poczekać dłużej przykrywam zwykłą folią budowlaną czarną. Żeby jej nie zwiało przyciskam co kawałek wzdłuż brzegów kamieniami czy czymkolwiek innym, byle ciężkie było.
Czarna folia ma tę zaletę, że słońce wypala pod nią wszystko co chce tak wykiełkować.
____________________
Kasia
SaskiaFarkas 20:36, 12 mar 2024

Dołączył: 16 lut 2024
Posty: 207
Judith napisał(a)
W trawie tego nie zamaskujesz. W rabacie lub pod ławeczką przysypujesz korą lub żwirem. Jesli to będzie obok ławeczki, możesz postawić na tym metalową misę. Wszystko zależy od tego, jak to miejsce ma być zaaranżowane.

Ławeczka miałaby być teoretycznie właśnie przed lub z boku ławeczki wiec albo ławeczkę daje na drugi bok ogrodzenia gdzie będzie żywopłot z buka , wtedy robię szerszą rabatę na przeciw tarasu i zakrywam zadarniającymi roślinami a druga opcja to misa z wodą lub donicę z kwiatami.
Co o tym myślicie?
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11783-aranzacja-ogrodka-przy-zabudowie-blizniaczej
SaskiaFarkas 20:47, 12 mar 2024

Dołączył: 16 lut 2024
Posty: 207
pestka56 napisał(a)
Mam 2 sposoby na przeczekanie z nieobsadzonymi rabatami. Jeśli nasadzenia będę robić prędko, to roskładam grube kartony i na nie sciółkę. Natomiast jeśli rabata ma poczekać dłużej przykrywam zwykłą folią budowlaną czarną. Żeby jej nie zwiało przyciskam co kawałek wzdłuż brzegów kamieniami czy czymkolwiek innym, byle ciężkie było.
Czarna folia ma tę zaletę, że słońce wypala pod nią wszystko co chce tak wykiełkować.


To są dla mnie bardzo praktyczne rady. Bardzo dziękuję.
A masz jakiś sprawdzony patent na trawę a dokladnie miejsce na którym będzie trawa aby to jakoś też zabezpieczyć przed ewentualnymi chwastami a może nie trzeba?. Jak w piątek przeoramy ziemię nasypiemy nowej a dopiero za parę tygodni damy trawę z rolki uprzednio walcując ziemię dzień przed trawą to czy będzie też ok? Czy można po tej ziemi chodzić zanim założymy trawnik? Wiem, że to rochę głupie pytania ale pierwszy raz zakładamy trawnik. Jest jeszcze pies , który embargo dostanie na wyjściena ogródek przez najbliższe tygodnie. Trochę mi jej szkoda .
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11783-aranzacja-ogrodka-przy-zabudowie-blizniaczej
Gruszka_na_w... 21:04, 12 mar 2024


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Latem często bywają susze i częstotliwość korzystania z tego ujęcia wody jest zapewne większa. Podnoszenie donicy lub przesuwanie misy może być upierdliwe.
A może zaplanować tam taki niewysoki żywopłocik w kształcie łuku i wpleść w to miejscówkę na ławeczkę?
U mnie woda z dachu zbierana jest w studni z betonowych kręgów. Studnia przykryta jest betonową pokrywą, w której jest otwór zamykany plastikowym włazem (łatwiej mi go unieść). Całość zamaskowana jest niskim żywopłotem z cisa posadzonym po obwodzie betonowego kręgu, a wokół studni powstała rabata wyspowa.
Teraz wygląda to tak


a w sezonie tak



Z jednej strony tej rabaty stoi ławeczka



Rośliny świetnie maskują zwinięty na klapie wąż ogrodowy połączony z pompą zanurzeniową.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
SaskiaFarkas 21:38, 12 mar 2024

Dołączył: 16 lut 2024
Posty: 207
Śliczny masz ogród Haniu!! Bardzo ładnie ukryłaś właz do deszczówki. Faktycznie nie widać . Pomyślę jeszcze jak to zakryć roślinami. Najgorsze że tam mam dwa włazy jeden do deszczówki drugi do poboru wody. Zastanawiam się czy ten pobór wody nie przerobić i nie puścić go bardziej w bok przy ogrodzeniu. Rurę jeszcze mam wystarczy że kupię przedłużkę i kolanko do rur pe. Podłączając to totalnie nie pomyślałam że tak to głupio będzie wyglądać :/
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11783-aranzacja-ogrodka-przy-zabudowie-blizniaczej
Marcin89 21:47, 12 mar 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2546
Saskia, ja mam takie 3 włazy za domem i 1 na froncie. Planuję ukryć w rabatach. Jeszcze nie wiem jak to wyjdzie

Przysypanie kamyczkami lub korą wydaje się ok.

Tam gdzie będzie pobór wody to ciut gorzej. Wymyślisz coś
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
SaskiaFarkas 22:06, 12 mar 2024

Dołączył: 16 lut 2024
Posty: 207
Marcin to jest tylko 5 -6 metrów od tarasu . Coś muszę wymyślić....
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11783-aranzacja-ogrodka-przy-zabudowie-blizniaczej
Judith 22:35, 12 mar 2024


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10060
Czekanie kilka tygodni z trawą - ryzykowne. Najlepiej zgrać w czasie przygotowanie ziemi i położenie trawnika. Nie jest to możliwe?

EDIT: jeśli masz możliwość przesunięcia dekielka - nie wahaj się!
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
SaskiaFarkas 08:18, 13 mar 2024

Dołączył: 16 lut 2024
Posty: 207
Judith napisał(a)
Czekanie kilka tygodni z trawą - ryzykowne. Najlepiej zgrać w czasie przygotowanie ziemi i położenie trawnika. Nie jest to możliwe?

EDIT: jeśli masz możliwość przesunięcia dekielka - nie wahaj się!


Ciężko stwierdzić czy będzie wykonalne zgrać wszystkie prace, gdyż chcemy najpierw zrobić ścieżkę i przygotować teren i miejsce pod rabaty. Musimy wyrównać ten mały teren dlatego w pierwszej kolejności wchodzi glebogryzarka przed nawiezieniem ziemi. Potem, grabienie odchwaszczenie i wymieszanie z piaskiem Może uda nam się przed świętami ułożyć ten trawnik lub zaraz po. Pogoda też w kratkę, częściej pada niż jest słońce.

Mam nawóz polifoska start, czy mogę go wymieszać z ziemią przed założeniem trawnika z rolki?
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11783-aranzacja-ogrodka-przy-zabudowie-blizniaczej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies