Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Aranżacja ogródka przy zabudowie bliźniaczej.

Pokaż wątki Pokaż posty

Aranżacja ogródka przy zabudowie bliźniaczej.

Judith 08:51, 13 mar 2024


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10059
Jeśli to okolice świąt to luz .
Zatem do zabezpieczenia będą tylko miejsca wyznaczone na rabaty .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
DariaB 10:30, 13 mar 2024


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3061
Też mam taki paskudny betonowy krąg na środku ogrodu, obok niego idzie ścieżka, a po drugiej stronie jest rabata. Mam plan aby na kręgu postawić misę na wodę. Ja pobór wody ze studni mam rozwiązany w ten sposób, że na ścianie budynku mam kranik, w studni jest pompa (aktualnie zepsuta wrrr) więc kręgu nie muszę podnosić za często, a misę można przestawić. Pytałaś o obrzeża, w Twoim przypadku raczej nie robiłabym stałych obrzeży. Ja co prawda mam, ale u mnie raczej się przebieg ścieżki i rabaty już nie zmieni.
Tak to u mnie wygląda, nie cytuj to usunę.
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
SaskiaFarkas 11:33, 13 mar 2024

Dołączył: 16 lut 2024
Posty: 207
Proszę, nie usuwaj. Bardzo fajnie to wygląda. Podoba mi się bardzo i podobny chciałabym w przyszłości mieć efekt.
Właśnie z kolegą rozmawiałam i on zakładając ogród od razu dał obrzeża na zaprawę z kostki brukowej z uwagi na łatwiejsze koszenie trawy (podobnie jak Marcin). Ponadto, przekonywał, że nawet jeśli trzeba przerobić rabatę to zaprawa taka nie jest tak mocna, że nie da się tego usunąć. Jakie są Wasze doświadczenia?
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11783-aranzacja-ogrodka-przy-zabudowie-blizniaczej
LIDKA 11:36, 13 mar 2024


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7316
Ja bym nie panikowała z chwastami.

Na małej powierzchni z chwastami dasz radę. Nawieźć ziemi, wyrównaj i szykuj ścieżki i rabaty, tam gdzie trawnik przelecisz motyką/haczką. Albo 2 tyg przed kładzeniem trawy opryskasz chwastoxem lub innym środkiem. Wyschnie , zgrabisz i położysz trawę.

Chwasty i tak wyjdą bo mogą być w nawiezionej ziemi.

Jak przekopujesz ziemię z dobrociami to kory mie dajesz pod trawnik.

Ja bym też jak radzą dziewczyny,
nakryła rabaty kartonem i korą i potem na spokojnie sobie obsadzała.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
SaskiaFarkas 12:09, 13 mar 2024

Dołączył: 16 lut 2024
Posty: 207
A rabaty tam gdzie maja być kamyki to przykryć kartonami z kamykami?
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11783-aranzacja-ogrodka-przy-zabudowie-blizniaczej
LIDKA 19:11, 13 mar 2024


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7316
Ja mam kamień w 3 rabatach. W dwóch taki grubszy, cos jak pięść.
Na basenowej drobne otoczaki.
Nie chcialam żeby sie mieszał z ziemią i dałam włókninę.

To rabaty obsadzone rzadko w przedogródku i w koło basenu.


Sam karton zgnije i kamyk się z ziemią pomiesza.

Przesadzanie, plewienie itd w korze jest wiele łatwiejsze.

W jednym z ogrodowiskowych ogrodów pod kamyk właścicielka dawała stare poliestrowe firanki.
Pod rośliny wycinała dziury. Można pod firankę dać karton jeśli rabata ma być obsadzana później.


____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
pestka56 23:46, 13 mar 2024


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
SaskiaFarkas napisał(a)


To są dla mnie bardzo praktyczne rady. Bardzo dziękuję.
A masz jakiś sprawdzony patent na trawę a dokladnie miejsce na którym będzie trawa aby to jakoś też zabezpieczyć przed ewentualnymi chwastami a może nie trzeba?. Jak w piątek przeoramy ziemię nasypiemy nowej a dopiero za parę tygodni damy trawę z rolki uprzednio walcując ziemię dzień przed trawą to czy będzie też ok? Czy można po tej ziemi chodzić zanim założymy trawnik? Wiem, że to rochę głupie pytania ale pierwszy raz zakładamy trawnik. Jest jeszcze pies , który embargo dostanie na wyjściena ogródek przez najbliższe tygodnie. Trochę mi jej szkoda .


Miejsce pod trawnik właśnie tą folią budowlaną bym wyłożyła. Folia jest tania.
Pamiętam, że TAR w poprzenim swoim ogrodzie tak robiła. Kładła wszędzie, gdzie ziemia była przygotowana i musiała poczekać. Gdy nadchodził dzień siania, czy sadzenia, folię z odpowiedniego kawałka ściągała.
____________________
Kasia
pestka56 00:10, 14 mar 2024


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
SaskiaFarkas napisał(a)
A rabaty tam gdzie maja być kamyki to przykryć kartonami z kamykami?


Dziś akurat rozmawiałam z zaprzyjaźnioną ogrodniczką, która zawodowo obsługuje sporo ogrodów. Nie tylko je obsadza, ale jej firma zajmuje się też późniejszą opieką. Na dziś miała w planie cięcie 1200 seslerii jesiennych i ponad 200 śmiałków, a w tym ogrodzie nie ma trawnika naturalnego, ale sztuczna mata trawnikowa. No, i wynikło z tej dyskusji, że sprzątanie po mechanicznym cięciu byłoby bardzo trudne, a to przecież mata jak dywan, można odkurzaczem. Od sprzątania tej maty przeszłyśmy, próbując porównać stopień pracochłonności, do czyszczenia kamyczków i to jest całkiem inna, znacznie bardziej problematyczna sprawa. Z maty śmiecie można ściągnąć odkurzaczem, a czyszczenie kamyczków z resztek roślinnych, to ręczna praca.

Mój odkurzacz wciąga kamyki nawet takie o średnicy 3,0–3,5 cm. Sprzątanie ręczne było dla mnie tragedią, wybieranie listków, patyczków, resztek roślinnych. Usunęłam więc kilka lat temu cały żwir z obwódki przydomowej.

Pamiętaj też, że w kamyczkach chwasty też będą się wysiewać i usuwanie ich nie jest łatwe. Można sobie na kamyczkowisku pomagać w wojnie z chwastami regulanie stosując przegrabianie, ale... jeśli masz pod spodem matę, to będziesz zaczepiać o nią zębami grabi. Kartony poszarpiesz tym bardziej, a poza tym po deszczu rozmiękną.

I na koniec... kamyczki się brudzą, porastają mchem. Tracą urodę. Znam osobę, która co roku zdejmuje kamyczki z ogrodu i myje je a potem rozsypuje ponownie i tak w koło Macieju co roku. Tyle, że ona ma mnóstwo czasu, bo nie ma dzieci, za to ma majętnego męża, więc jest za co wynająć ludzi.

Przemyśl te kamyczki na rabatach i w bliskości rabat.
____________________
Kasia
Patrycja_KG_Lu 18:17, 14 mar 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2758
Planujesz trawę z rolki. Jakbyś jednak miała siać to pamiętaj by wtedy zasłonić kamyki, czyli nie zrobić naszego błędu. Ja je mam na obwódce i podjeździe. Niestety nasiona traw poleciały w nie i teraz mam taki widok do pielenia. Zostały już dwa ostatnie fragmenty, ale to wredna praca, bo po wyrwaniu kępki trzeba z jej korzonków wybierać zaplątane kamyczki.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
SaskiaFarkas 20:11, 14 mar 2024

Dołączył: 16 lut 2024
Posty: 207
LIDKA napisał(a)
Ja mam kamień w 3 rabatach. W dwóch taki grubszy, cos jak pięść.
Na basenowej drobne otoczaki.
Nie chcialam żeby sie mieszał z ziemią i dałam włókninę.

To rabaty obsadzone rzadko w przedogródku i w koło basenu.


Sam karton zgnije i kamyk się z ziemią pomiesza.

Przesadzanie, plewienie itd w korze jest wiele łatwiejsze.

W jednym z ogrodowiskowych ogrodów pod kamyk właścicielka dawała stare poliestrowe firanki.
Pod rośliny wycinała dziury. Można pod firankę dać karton jeśli rabata ma być obsadzana później.



Dziękuję za radę. Skorzystam z tej wiedzy
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11783-aranzacja-ogrodka-przy-zabudowie-blizniaczej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies