Gdzie jesteś » Forum » Ogrodowa kuchnia » Pierniczki świąteczne

Pokaż wątki Pokaż posty

Pierniczki świąteczne

bogumila 23:11, 30 lis 2011


Dołączył: 22 wrz 2010
Posty: 19612
Trochę sentymentalnie....pierwszy prezent od mojego przyszłego m., książka zdobyta z olbrzymim trudem - w tamtych czasach rarytasik.
Przetrwała do dziś i czasami wracam do niej -ale już jak wspomniałam z sentymentem.

Oczywiście są przepisy na pierniczki -te już zapomniane,tradycyjne.
____________________
W cieniu - zacieniona / Mexico City / Oliwa - park
Sebek 23:41, 30 lis 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Niezły - w sumie zabytek - a raczej unikat taka książeczka?
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
magja_ 08:50, 01 gru 2011


Dołączył: 17 cze 2011
Posty: 788
no Sebek - dobrze że poprawiłeś ten "zabytek" na "unikat" - bo ja osobiście oscyluję niedaleko tego rocznika i ... trochę się przestraszyłam

tak Bogusiu - to dokładnie ta książka, tylko że parę lat dalej piszą o mniejszej porcji miodu i 1 jajo, dziwne... reszta taka sama.
____________________
magja_ 08:55, 01 gru 2011


Dołączył: 17 cze 2011
Posty: 788
Jagna napisał(a)


Tu jeszcze kilka. Korci mnie na zrobienie serc czerwonych, ale nie iwdze fajnych foremek. Fajnie jakby były różnej wielkości.
Ale teraz ide spać. Bo jutro 4:30 pobudka
Paaa


Jaga - wspaniałe! Parę bombek + te pierniczki i nic więcej choince nie potrzeba... ale byłaby piękna. Nie jak te sklepowe ubrane w plastik....
____________________
bogumila 09:56, 02 gru 2011


Dołączył: 22 wrz 2010
Posty: 19612
____________________
W cieniu - zacieniona / Mexico City / Oliwa - park
Matka 12:28, 03 gru 2011


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
Dzisiaj robię z Dzieciokami, tyl;ko czekam aż M okna wyszoruję bo ozdobię okna-wtedy lepiej mi się udziela atmosfera Świąt!

W sprawie lukru się jeszcze zapytam, bo może przeoczyłąm:czy ktoś z Was robił lukier z pudru i mleka zamiast cytryny?gdzieś wyczytałam, zę i tak można wtedy jest bardziej...biały

Potem pokażę efekt

Aha, M wysłałam do stolicy po foremki do Ikeii

nie, nie, były przejazdem to kupił
____________________
U Matki
Jagna 14:25, 03 gru 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 1569
Bogda napisał(a)
Dzisiaj robię z Dzieciokami, tyl;ko czekam aż M okna wyszoruję bo ozdobię okna-wtedy lepiej mi się udziela atmosfera Świąt!

W sprawie lukru się jeszcze zapytam, bo może przeoczyłąm:czy ktoś z Was robił lukier z pudru i mleka zamiast cytryny?gdzieś wyczytałam, zę i tak można wtedy jest bardziej...biały

Potem pokażę efekt

Aha, M wysłałam do stolicy po foremki do Ikeii

nie, nie, były przejazdem to kupił

ja robię z białka i cukru i jest bieluśki jak śnieg
____________________
Wątek o tym, że nie umiem
Gabriela 14:36, 03 gru 2011


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Ja robię zawsze z mleka, pudru i soku cytrynowego, to prawda, że jest bielszy. Też będę piekła pierniki, już nie czekam - jak zwykle - na pierwszy śnieg, bo nie wiadomo kiedy to będzie.
Chcę zrobić z białek, ale kiedyś tam mi w ogóle nie wysechł, wszystko się lepiło i się zraziłam. Może Jagna dasz instrukcję, co i jak?
____________________
Ogród w budowie nieustającej
Jagna 14:56, 03 gru 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 1569
Gabriela napisał(a)
Ja robię zawsze z mleka, pudru i soku cytrynowego, to prawda, że jest bielszy. Też będę piekła pierniki, już nie czekam - jak zwykle - na pierwszy śnieg, bo nie wiadomo kiedy to będzie.
Chcę zrobić z białek, ale kiedyś tam mi w ogóle nie wysechł, wszystko się lepiło i się zraziłam. Może Jagna dasz instrukcję, co i jak?

Nie ma problemu:
Jedno białko ubijam na sztywno i dodaję cukier puder stopniowo. Na lukier do szprycy ( do zdobienia) wchodzi około szklanka pudru. Do maziania musi być rzadszy więc albo dodaję sok ( np. z buraka- czerwony lukier) albo sok z cytryny ( moim zdaniem poprawia smak) i/lub wodę.
Szczelnie zamknięty można spokojnie ze 2 dni przechowywać. Jak za gęsty się zrobi to dodać nieco któegoś z rozpuszczalników ( wiadomo z tych podanych wyżej).
____________________
Wątek o tym, że nie umiem
Martek 15:44, 03 gru 2011


Dołączył: 03 paź 2010
Posty: 12046
Czyli foremki w Ikea ?Hmm.......
____________________
Pozdrawiam Martek :) Kolorowe-rabaty - Wizytówka - Kolorowe rabaty
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies