Gdzie jesteś » Forum » Wrzosowate » Różanecznik - Rhododendron - prezentacje roślin

Pokaż wątki Pokaż posty

Różanecznik - Rhododendron - prezentacje roślin

Syla 18:12, 28 maj 2011


Dołączył: 18 paź 2010
Posty: 14380
Te różaneczniki ,które pokazałaś mogą mieć chorobę grzybową - pierwszymi objawami jest więdnięcie , naloty na liściach, zniekształcenia różnych części roślin, narośla, plamistości liści, które prowadzą do zamierania rośliny.

Zamieranie roślin najczęściej jest spowodowane zniszczeniem korzeni przez grzyby. Być może się mylę bo nie jestem ekspertem ale mikoryza napewno nie zaszkodzi a wręcz przeciwnie może pomóc !!!
____________________
**** wizytówka **** Po prostu ogród Sylwii :)
marzena 21:23, 28 maj 2011


Dołączył: 29 gru 2010
Posty: 5909
Dzięki Wam za info
to jakie preparaty proponujecie na tego grzyba ( przypatrzyłam sie, żadnych zarodników nie widzialam, choć oczywiscie mogą być też mikroskopowo małe).
Czyli Syla radzisz preparat mikoryzowy, jakiejś konkretnej firmy ? Zbyszek, a czy u Ciebie były podobne zmiany na lisciach ? A co do tego sasiedztwa ilastych, to chyba nie powinno im szkodzić, w końcu zakwaszaja podłoze, a rh to lubią i chyba w naturze też często wystepuja razem ( dlatego je tak posadzilismy).
No, muszę chyba faktycznie usiąść i poprzegladać jeszcze google w tej sprawie, tak jak mi Jagna radziłaś - dzisiaj cały dzień bylam poza domem, dopiero teraz spróbuję.
____________________
marzena O....!
Ana 12:10, 31 maj 2011


Dołączył: 11 maj 2011
Posty: 3808
Przeczytałam wszystko i nadal nie wiem na co choruje mój rododendron

jeszcze tydzień temu slicznie kwitł i był okazem z drowia, a teraz proszę:









Jak mogę mu pomóc?
wygląda jalby był suchy, ale jest podlewany 2 x dziennie - raniutko i popołudniu (nawadnianie), czasem i wdzien go jeszcze podleję z konewki, nawóz dostał osmocote do rododedronów - miesiąc temu, miejsce ma półcieniste..
Kwiaty pozwijały się i wyblakły (pod spodem są ładne), liście zwinęły się i są suche
to grzyb?
____________________
www.wymarzonydomani.blogspot.com - Ana - Ogród Any
Ana 12:12, 31 maj 2011


Dołączył: 11 maj 2011
Posty: 3808
dla porównania w ubieglym tygodniu:



____________________
www.wymarzonydomani.blogspot.com - Ana - Ogród Any
zbigniew_gazda 13:40, 31 maj 2011


Dołączył: 02 paź 2010
Posty: 11153
Przedstawiam moje Rh .


Jak widzicie są w rządku ( 3 Rh a po lewej azalia) . Najgorzej ma się sprawa z drugim od prawej (podobno odmiana płożąca) . Zauważyłem też w zimie przy mrozie właśnie on reagował skręcaniem się liści (podobno to normalne i jest to obrona przez utratą wilgoci) A więc po kolei :
Pierwszy z prawej :


Biały nalot na liściach to pozostałość po środku grzybobójczym

Drugi z prawej :


Poobrywałem mu wszystkie liście brązowe (troszkę jeszcze zostało ) . Jak nie pomoże leczenie to niestety usunę go.

Trzeci z prawej (ten jest można powiedzieć prawie dobry )



____________________
Zbyszek - *** Nasz przydomowy ogródek *** Wizytówka ***
Pwl 13:52, 31 maj 2011


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925
Ana, to wygląda na jakąś odmianę plamistości liści albo chlorozę... jeśli czegoś nie zrobisz cała roślina uschnie.
____________________
paweł
zbigniew_gazda 13:52, 31 maj 2011


Dołączył: 02 paź 2010
Posty: 11153
Jakie stosuję środki :
- grzybobójcze :





- przeciw przędziorkom :



- przeciw innym owadom większego kalibru :









____________________
Zbyszek - *** Nasz przydomowy ogródek *** Wizytówka ***
Ana 14:19, 31 maj 2011


Dołączył: 11 maj 2011
Posty: 3808
Paweł, no wiem, że COŚ muszę zrobić, tylko nie wiem co Obrywać te zmienione kwiaty i liście?

Drugi mniejszy Rh po zimie podmarzl, przycięłam wszystkie zmienione gałązki szybko i teraz ładnie odbija, ale bez kwiatów na razie, a ten marnieje w oczach
____________________
www.wymarzonydomani.blogspot.com - Ana - Ogród Any
Pwl 18:54, 31 maj 2011


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925
Nie chce czegoś źle podpowiedzieć Ana, sam nie miałem nigdy do czynienia z czymś takim. Albo go
przelałaś albo przesadziłaś z nawozem. Czy podlewałaś go deszczówką czy chlorem z kranu, to też
tak mogło wpłynąć. Może mieć za mokro i gniją mu korzenie/rozwija się pleśń i grzyb. W poradnikach
radzą aby 1. usunąć wszystkie zażółcone liście / porażone pędy 2. wykopać roślinę i sprawdzić bryłę
korzeniową czy nie gnije od rannych i popołudniowych podlewań. 3. wsadzić do kwaśnego torfu i czekać.
Liście mogą też żółknąć od niedoboru żelaza w glebie. Ogólnie co za dużo to nie zdrowo i rośliny też tak
mają mam nadzieję że przeprowadzisz akcje ratunkową. Aby nie mieć problemu odczynu gleby i całej
reszty najlepiej łączyć rośliny, wtedy będą dużo lepiej rosły. Rh lubią kwaśne, pół-cieniste stanowiska,
możesz dosadzić im kosodrzewinę, sosnę, nawet borówki. To stwarza pewnego rodzaju "symbiozę"
między poszczególnymi gatunkami i rosną dużo lepiej. Dodatkowo iglaste same zakwaszają glebę i
nie trzeba się martwić o dobry odczyn. Ja w ogóle nie stosuje chemii, raz spaliłem sobie tym jodłę
____________________
paweł
Ana 20:49, 31 maj 2011


Dołączył: 11 maj 2011
Posty: 3808
Paweł, mam małe wrzosowisko (25 szt), na nim jodła kaukaska, dookoła thuje kolumnowe (żywopłot), na obrzeżach 5 rododendronów i azalia, wszystko w półcieniu....pokuszę się o mikoryzę na pewno na dniach...

a jak wykopię go żeby sprawdzić korzenie to mu nie zaszkodzę bardziej?

____________________
www.wymarzonydomani.blogspot.com - Ana - Ogród Any
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies