Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Platan - Platanus

Pokaż wątki Pokaż posty

Platan - Platanus

LUNA 21:55, 01 kwi 2018

Dołączył: 28 wrz 2017
Posty: 4
Pani Danusiu ślicznie dziękuję za tak szybką odpowiedz. Dopiero zaczynam swoją przygodę z ogrodem coś sobie wymyślę, a potem mam problem z realizacją.
Chciałam stworzyć coś zbliżonego ( inspiracja z netu ) Czy z platana alphen's globe można uformować taki parasol?

[zdjęcia zmoderowane, nie można wklejać zdjęć nie swojego autorstwa]

Gardenarium 11:30, 02 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Nie, takie formy kwadratowego parasola można stworzyć z normalnego platana. Można go mocno ciąć.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
PaulinaK2 12:20, 11 maj 2018

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 3
Dzień dobry, mam problem z posadzonym w tym roku platanem klonolistnym. Został posadzonym w marcu, w połowie kwietnia zaczęły pękac pąki i powoli rosnąć listki. Kiedy wypuścił listki niedawno zauważyłam, że listki zwijają się do środka i usychają. Dodam że staram się intensywnie go podlewać co 2, 3 dni, nie dawałam nawozu, przeczytałam że dopiero 2-3 lata po posadzeniu, ziemie dość ciężka gliniasta ale do dołka nasypalusmy ok 50 l ziemi uniwersalnej z worka i wymieszalam z tutejszą ziemią. Jestem na etapie zakładania ogrodu i dopiero poznaje rośliny, czy ktoś z doświadczeniem jest mi w stanie pomóc przy ratowaniu mojego wymarzonego platana? Będę wdzięczna bardzo, bardzo.
Mariusz72 13:07, 12 maj 2018

Dołączył: 16 wrz 2015
Posty: 37
Witam mam bardzo podobny problem jak wyżej. Platan posadzony w kwietniu. Wypuścił listki , zwinęły się i schną.
PaulinaK2 15:09, 12 maj 2018

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 3
Hmmm, czyli nie jestem sama☹️ może ktoś pomoże? Podlewać intensywnie i liczę że odbije.
Mariusz72 17:40, 21 maj 2018

Dołączył: 16 wrz 2015
Posty: 37
Po kilku dniach podlewania, platan wygląda mizerne. Nie ma nowych liści. Zerwałem kilka i mają na sobie taki biały nalot jak na zdjęciu. Co to może być? Czy takie pęknięcie jest normalną sprawą u platana z uwagi na swoją korę?


PaulinaK2 22:28, 23 maj 2018

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 3
Dokładnie tak wyglądały liście mojego platana, mówię wyglądały bo już ich nie ma... Biały nalot to chyba normalne u młodych listków platana.
sylwia_b 14:01, 07 cze 2018

Dołączył: 04 lut 2015
Posty: 27
Czy na liściach waszym zdaniem widać objawy antraknozy oraz minowania przez szrotówka?
Mariusz72 12:55, 08 cze 2018

Dołączył: 16 wrz 2015
Posty: 37
Stosuję się do zaleceń Mazana odp. w wątku o antraknozie platanów cytuję:

"Objawy podobne do pierścieniowej zgnilizny podstawy pnia. To choroba odglebowa. Podlewanie aliette, a po 2 tygodniach propamokarbem. Oprysk mildexem"

Myślę, że jeśli mojemu platanowi coś dolega to bardziej to pierwsze. Żadnej ćmy nie widziałem na liściach.
loretta 21:37, 08 cze 2018

Dołączył: 01 cze 2015
Posty: 87
Dzień dobry, mam pytanko o Wasze doświadczenia i praktykę: kupiłam 2 tygodnie temu parę drzew, był to nasz drugi zakup w dużej i chwalonej szkółce w okolicy. 2 platany ok 4 m wysokie , z tego zakupu mają mocno pożółkłe już liście, typuję że je szlag za jakieś kolejne 2 tygodnie trafi No i tu moja wątpliwość: kiedy reklamować drzewka, czy to coś da, czy mam do tego prawo? Podlewamy w te upały codziennie, za mokro też nie jest, gleba jest przepuszczalna, od razu popsiutałam środkiem na mszyce, bo na buku czerwonolistnym zauważyłam już w szkółce jakieś robale, właściciel mówił, że to mszyce, dałam Mospilan. Na pewno stężenie nie było za mocne, wszystkie inne drzewa trzymają się dobrze.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies