Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk serbski - Picea omorika

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk serbski - Picea omorika

Gardenarium 10:25, 24 cze 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mago22 napisał(a)
Znalazałam omorikę w identycznej wysokości i cenie. Chłopiec na zdjęciu ma 110 cm wzrostu.
Które są bardziej warte zakupu?





te są gęste od dołu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mago22 16:50, 24 cze 2018


Dołączył: 28 paź 2017
Posty: 162
Dziekuję Danusiu
____________________
Magda Wietrzny ogród
ralfi 09:08, 25 cze 2018

Dołączył: 10 paź 2012
Posty: 30
Witam serdecznie.

Chciałbym obsadzić działkę z 3 stron świerkiem serbskim tak aby stworzył wiatrochłon i też zasłonił mnie od sąsiadów. Zastanawiam się czy posadzić jeden rząd czy dwa naprzemiennie i w jakiej odległości od siebie, bo chciałbym żeby serby chroniły od wiatru ale jednocześnie aby nie stanowiłay jednej pionowej zielonej masy ale żeby nawet po latach widać było ich piękną sylwetkę.
Proszę bardzo o poradę bo na stronach firm ogrodniczych to na każdej co innego...

Dziękuję i pozdrawiam.
Gardenarium 09:31, 25 cze 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308


Aby stworzył wiatrochron i szczelną zasłonę ja sadzę co 100-120 cm. Czyli gęsto, na styk.
Ale każdy szkółkarz by mnie za to powiesił, że za gęsto, ale tak mam i tak sadzę.

Radzę posadzić wypośrodkowaną odległość, czyli co 150-200 cm.
Wśród świerków są egzemplarze wąsko rosnące, ale niektóe rosną nieco szerzej niż inne, mimo, że kupowane w jednym miejscu i z jednej partii. Jakie kupisz akurat? tego nie wiem więc zalecanej odległości nie jestem w stanie przewidzieć.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MikolajP 16:40, 02 sie 2018

Dołączył: 02 sie 2018
Posty: 2
Witam

Zastanawiam się nad zakupem tych świerków na żywopłot. Cena 70 zł, na oko wyglądają dobrze, wysokość 150-200 cm. Chciałbym uzyskać z nich w miarę gęsty żywopłot ale nie jakiś monstrualnie wysoki tj. do 3-3.5 m w dłuższej perspektywie. Da się to osiągnąć? W jakiej odległości od siebie sadzić takie serby?

Mikołaj
Gardenarium 08:01, 03 sie 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Świerków nie da się zatrzymać na wysokości 3,5 m. A jak będziesz potem je przycinał, to się ogołocą przynajmniej od dołu. Muszą co roku być coraz wyżej wypuszczane.
To dość wysokie drzewa. Jak chcesz na 350 cm, to posadź te świerki odmiany Nana. Taką właśnie wysokośc osiągają w dojrzałym wieku.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MikolajP 00:59, 04 sie 2018

Dołączył: 02 sie 2018
Posty: 2
Dzięki Danusiu za odpowiedź.

To może inaczej: szukam czegoś co mnie w sposób trwały (zimozielone) i raczej szybki zasłoni od drogi na zdjęciu poniżej (pd-zach, dobrze nasłoneczniony róg działki, 2m w kierunku jałowców i ok 8 m w kierunku domu). Z serbami mi wszystko pasuje w takim sensie że mi się podobają, można znaleźć duże okazy w dobrej cenie, tylko ta ich wysokość mi nie daje spokoju bo wolałbym coś co będzie się wahać w granicach 1.5-3.5 m max. Może jakieś inne sugestie jeszcze?

Gardenarium 09:09, 04 sie 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Cis może być utrzymywany na stałej wysokosci.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Jagodaa 11:44, 06 sie 2018


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 9943
Coś się dzieje z moim świerkiem, co zastosować? Nie jestem w stanie obejrzeć wierzchołka, jest za wysoki. Na szkodnika mi to nie wygląda...



Tylko wierzchołek, tylko jednego świerka w szpalerze (na razie jednego...).

Stosowałam już topsin i mospilan. Stopniowo szkody chyba się powiększają. Trwa to od wiosny.
____________________
Jagoda - Moja „przyziemna” pasja
Mago22 21:09, 23 sie 2018


Dołączył: 28 paź 2017
Posty: 162
W dwóch różnych szkółkach znalazlam takie serby







Dlaczego mają różną długość igieł?
____________________
Magda Wietrzny ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies