Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk serbski - Picea omorika

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk serbski - Picea omorika

Mago22 21:12, 23 sie 2018


Dołączył: 28 paź 2017
Posty: 162
W dwóch różnych szkółkach znalazlam takie serby







Dlaczego mają różną długość igieł?

____________________
Magda Wietrzny ogród
Mago22 11:14, 25 sie 2018


Dołączył: 28 paź 2017
Posty: 162
Kurcze nikt mi nie pomoże? czy to jakies inne odmiany? podobno jeden i dugi to czysty gatunek picea omorika. Ten z większymi igiełakmi rósł w ziemi, ale po wykopaniu i wsadzeniu go do donicy na sprzedaż puscil nowe odrosty tez z długimi igiełkami, wysokośc rosliny w tym momęncie to ok 120cm A ten z mniejszymi igiełkami rósł od początku w donicy, jego aktualna wysokość to 90 cm.
Chcialabym kupić tego z mniejszymi igiełkami ( bo tańszy i rósł w donicy), ale dużo ładniejszy jest ten z dłuższymi igiełkami.
____________________
Magda Wietrzny ogród
Gardenarium 11:21, 25 sie 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli chodzi o świerki serbskie - jest wśród świerków odmiana 'Nana' - karłowa, która bardzo wolno rośnie, a pozostałe różnice w wyglądzie igieł wynikają ze sposobu uprawy, czy to siewka (genetycznie się mogą różnić). Także w jakich warunkach są uprawiane, czy cięte czy nie itd. czy nawożone czy miały wodę, czy suszę.

Nie są to różne odmiany, bo tych odmian po prostu nie ma.

Jak wsadzisz w jednakowe warunki, powinno się wszystko wyrównać.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mago22 14:03, 25 sie 2018


Dołączył: 28 paź 2017
Posty: 162
Bardzo dziekuje Danusiu, bardzo liczyłam na taka własnie odpowiedź, zatem kupie te mniejsze )
____________________
Magda Wietrzny ogród
adkawi 10:31, 29 sie 2018


Dołączył: 13 wrz 2015
Posty: 524
Ile od siatki sadzi sie swierka serbskiego?.Dodam ze ogrodzenie nie graniczy bezposrednio z sasiadem.
____________________
Adrianna
koculka 18:18, 29 sie 2018


Dołączył: 31 sie 2016
Posty: 125
Co dolega temu swierkowi i jak go ratowac? Najpierw koncowki byly rude, myslalam ze jest za goraco. Teraz idzie jak burza w gore.
martika 15:34, 09 wrz 2018


Dołączył: 26 mar 2012
Posty: 1001
Witam wszystkich i taka sytuacje przedstawiam. W tym sezonie straciłam 7 serbów,5 na wiosnę...i dwa latem ta sama przyczyna. Wyglądały najpierw tak jak na załączonym zdjęciu( ten jest 7 do wykopania)z dnia na dzień coraz bardziej bązowieje i spadają , swierk umiera.........U sąsiadki ta sama sytuacja z omorikami.Ogrodnik sąsiadów twierdzi że to jakies grzybowe po deszczach zeszłego sezonu, a u nas wody gruntowe dosc wysoko , ale ja niewiem. Na wiosnę te 5 jeszcze chciaam ratowac, pryskalam na ggrzyba, przedziora, do gleby tez i nic.........Ciekawa jestem czy reszta tez sie straci. Mam jeszcze 8 w ogordzie.Dziwne jest to, że straciły się choinki 3 obok sebie , a reszta wzróżnych miejscach w żywopłocie. Czyli mam takie dziury.............. .

Dla porównania obok zdrowa.
____________________
Marta - Przedwiośnie ogrodu - []
Mazan 14:13, 10 wrz 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Martika

Pokazujesz panoramę, a do zdiagnozowania potrzebne są szczegóły, w których tkwi przysłowiowy diabeł, czyli: podstawa pnia, przekrój przez wiszące gałązki. Obfotografuj go z bliska, nie gryzie tylko trochę pokłuje.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
anna_t 22:19, 27 wrz 2018


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
Mam do przwsadzenia 3 serby rosnące już od 3 lat w ogrodzie. Mogę je teraz jeszcze przesadzić czy już lepiej na wiosnę?
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
Toszka 11:19, 29 wrz 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Możesz je własnie dopiero teraz przesadzić
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies