Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk serbski - Picea omorika

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk serbski - Picea omorika

Rubia 08:03, 12 mar 2018

Dołączył: 23 lip 2014
Posty: 23
Gardenarium napisał(a)


Jeśli chcesz je ciąć w żywopłot formowany to możesz nawet nożycami szpalerowymi.
A jeśli tylko wyrównać wysokość, to tnij pojedynczo tylko wierzchołki, a boczne tylko te, co najbardziej wystają.


Dziekuje Danusiu,

U mnie ma być żywopłot. Wiec nie moge za bardzo pozwolic zeby urosły w górę bo potem nie dam rady okiełznać, prawda?
A myslisz ze ciac juz teraz?

Pozdrawiam,
Magda
Gardenarium 11:15, 12 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
PO nadchodzących mrozach czyli pod koniec marca.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mleczajka 17:31, 25 mar 2018

Dołączył: 09 paź 2012
Posty: 79
Danusiu, doradz proszę, jak przyciąć te serby- w ktorym miejscu, żeby nie strzelaly tak w górę, a się ładnie zagęszczały.

____________________
Sylwia Ogród mleczajki
Gardenarium 08:07, 26 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Masz do wyboru dwie wersje. Wyżej lub niżej.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
neverland 10:46, 31 mar 2018


Dołączył: 11 wrz 2016
Posty: 32
Czy serby można formować cały rok na bieżąco, lub kilka razy w roku. Zamierzam uzyskać idealny żywoplot. Jakieś rady?
Gardenarium 10:56, 31 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Można, maksymalnie ! dwa razy. On ma spore przyrosty i nie jest cisem, żeby aż taką "brzytwę" z niego robić, jak z cisa.

Ale formować dwa razy - owszem, tak.
Rady:
Posadź najlepiej wyselekcjonowane egzemplarze - czyli już cięte od "małego"
Przytnij wszystkie wierzchołki wzrostu - i górę i boki. Wtedy drzewko będzie zabudowywało "środek".

Po ok. dwóch latach możesz formować nożycami, jak zwykły żywopłot.

Pierwsze cięcie w marcu-kwietniu, przed ruszeniem soków, drugie nie wiem, bo tnę
tylko raz na dwa lata.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
neverland 11:55, 31 mar 2018


Dołączył: 11 wrz 2016
Posty: 32
Mam takie na wysokość 60 cm, skróciłem wieszchołki tak mniej wiece o połowę, całkiem ich nie wycinałem. Dobre cięcie?
Gardenarium 12:40, 31 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie wiem, nie widzę, a z opisu to nie da się cięcia ocenić

Jak są takie małe to od razu tnij nożycami do formy żywopłotu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
plexi 13:00, 04 kwi 2018

Dołączył: 12 cze 2017
Posty: 28
Mam kilka serbów posadzonych parę lat temu w trawie w formie luźnej. Na ogół widzę, że większość sadzi w formie szpaleru/ płotu itp. Ja swoje chcę puścić wolno tzn. nie ciąć bez potrzeby jedynie korygować. W związku z tym, że rosną w trawie to po przeczytaniu części forum będę chciała im zrobić ściółkę pewnie z próchnicy odkwaszonej lub kory przekompostowanej w zależności co dostanę w sklepie. Czy obrzeże ściółki zrobić szersze poza szerokość korony czy tylko pod obecną szerokość. W obecnej chwili może mają metr i to nie cały, a posadzone są w odległościach co 2-3 metry od siebie nieregularnie.
Gardenarium 16:32, 04 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zrobić na razie na metr, nie ma potrzeby szerzej.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies