Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk serbski - Picea omorika

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk serbski - Picea omorika

Martka 08:01, 06 mar 2018


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Wszystko jasne. Teraz muszę zakupić sekator, czy macie jakieś wskazówki? Nożycowy/kowadełkowy? Jaki rozmiar, typ u Was się sprawdza do serbów? Mam sporo drzewek, co zawiastuje częste cięcie.
Gardenarium 08:55, 06 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Do cięcia świerków przyda się wysuwany sekator ( na wysięgniku), bo zwykłym to nie sięgniesz.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Rubia 10:09, 07 mar 2018

Dołączył: 23 lip 2014
Posty: 23
Danusiu, a taki sekator elektryczny??
Ja mam naokoło swojej działki ponad 100 drzewek i maja juz po 2 - 3m. Chce je skrócić teraz na wiosne ale chyba mi rece odpadną zeby ciac pojedyncze gałązki.. Myslisz ze mozna??




i czy tak mozna je ciąć???
Dziekuje za odpowiedz!!
koculka 12:00, 07 mar 2018


Dołączył: 31 sie 2016
Posty: 125
Mam te swierki ok. 2 metrowe, w szpalerze sadzone co 120-130cm. Nigdy nie byly ciete wiec chcialabym je zagescic, ale zeby nie stracily naturalnego ksztaltu choinki. Czy powinnam ciac wszystkie przewodniki czy tylko boczne?
Gardenarium 08:12, 08 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Rubia napisał(a)
Danusiu, a taki sekator elektryczny??
Ja mam naokoło swojej działki ponad 100 drzewek i maja juz po 2 - 3m. Chce je skrócić teraz na wiosne ale chyba mi rece odpadną zeby ciac pojedyncze gałązki.. Myslisz ze mozna??



Jeśli chcesz je ciąć w żywopłot formowany to możesz nawet nożycami szpalerowymi.
A jeśli tylko wyrównać wysokość, to tnij pojedynczo tylko wierzchołki, a boczne tylko te, co najbardziej wystają.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:14, 08 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
koculka napisał(a)
Mam te swierki ok. 2 metrowe, w szpalerze sadzone co 120-130cm. Nigdy nie byly ciete wiec chcialabym je zagescic, ale zeby nie stracily naturalnego ksztaltu choinki. Czy powinnam ciac wszystkie przewodniki czy tylko boczne?


Żeby nie straciły naturalnego kształtu choinki, to są nieco za blisko posadzone. Z czasem się i tak zrosną.

Powinieneś ciąć i wierzchołek i boczne przewodniki.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
aneta230972 10:04, 08 mar 2018


Dołączył: 01 sty 2013
Posty: 831
Witam serdecznie. Bardzo dawno mnie już tutaj nie było i nadszedł czas na nadrabianie zaległości. Świerki i tuje sadzone 5 lat temu. Nigdy jeszcze nie przycinane. I tak się zastanawiam czy nie będzie dobrze zająć się nimi na wiosnę . Tylko jak i kiedy? Mam też jednego Serba- biedaka, o którego z uporem maniaka walczę ale widać, że jest zdecydowanie słabszy od reszty chociaż każdego roku ma minimalne przyrosty. Poddać się czy wciąż czekać?
____________________
Aneta - Pustynia, która będzie kiedyś ogrodem
Gardenarium 10:59, 08 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Jeśli to ma być w miarę równy szpaler, to przesadzić, a tutaj dosadzić tak dużego, jak pozostałe. Ten nigdy nie dogoni, coś mu dolega, albo tam ziemia słaba, albo jakieś wapno czy coś leży, albo piach.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
aneta230972 12:08, 08 mar 2018


Dołączył: 01 sty 2013
Posty: 831
Danusiu w zeszłym roku podkopałam, sprawdziłam korzenie , dosypałam jeszcze lepszej ziemi i nic. Ziemia wg dokumentów oczywiście ( płacimy tzw odrolnienie wiec grupa gleby ma ogromne znaczenie) to czarnoziem ale prawda jest taka, że na naszych 50 arach to tego czarnoziemu jest nie wiele. Natomiast w głąb sporo gliny. Ale reasumując 5 lat temu posadzilismy 125 szt /świerk serbski i 122 -tuja aureospicata i w zasadzie musieliśmy wymienić tylko dwa świerki w zeszłym roku a tak cała reszta daje pieknie radę . Z kilkoma tylko świerkami nam problem. Rosną zdecydowanie wolniej i są obsypane duża ilością szyszek . Przy okazji dziękuję Danusiu bardzo za cenne rady dot .drzewek . Serb i aureospicata to był faktycznie super wybór. Muszę tylko przemyśleć sprawę z cięciem. Kilka świerków obok tego właśnie małego bidoka poradziliśmy jako rezerwa ale ponieważ z czasem okazało się, że taki krótki szpaler w tym akurat miejscu nam się przyda postanowiliśmy go zostawić . Na fotce poniżej świerki z szyszkami, które są zdecydowanie słabsze od reszty .
____________________
Aneta - Pustynia, która będzie kiedyś ogrodem
Gardenarium 12:53, 08 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Te słąbe bym usunęła gdzieś razem żeby rosły te mniejsze.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies