Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Mój przyszły ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Mój przyszły ogród

Iwcia 08:14, 04 lut 2012

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212
masz na myśli sadzenie takich 5 m czy sadzenie mniejszych, które osiagną 5 m

Nie, malutkie wsadzić z odmiany, która dorasta do ok.5-7m. Tak wstępnie myślałam o odmianie youngii. I chyba trzy osobne drzewa, bo taki bukiet tu nie będzie dobrze wyglądał (choć pomysł przedni). Lubię pracę w ogrodzie ale oczywiście w granicach rozsądku. Nie chciałabym też sobie strzelić w kolano i nasadzić takich roślin, które nie będę w stanie poskromić. Byłby do uprzątnięcia z liści :1 liściak w przedogródku, 3 wiśnie, 3-4 drzewka owocowe, wierzby hakuro no i ew. te brzozy...A brzoza może rosnąć w korze? Wtedy te liście nie byłyby chyba tak bardzo widoczne. Choć pewnie będą rozwiewane też na trawę.
A wracając do tych wiśni? Masz inny pomysł?
____________________
Mój przyszły ogród
Sebek 19:49, 04 lut 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Brzoza jasne, że może w korze rosnąć - ona właściwie nie ma żadnego znaczenia dla pH na rabacie - nawet różanki są nią ściółkowane - i róże rosną pięknie
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Iwcia 21:09, 04 lut 2012

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212
Witaj Sebku, miło Cię widzieć (szpadelek zakupiłam)
____________________
Mój przyszły ogród
Krys 22:41, 04 lut 2012


Dołączył: 16 lis 2011
Posty: 8145
Witaj Iwcia ale masz fajnie dużo podpowiedzi a Ewalm dobrze doradza,Gosia świetne opanowałaś gardenpuzzle
____________________
Krystyna - Hirutkowy raj:))
ewalm 23:36, 04 lut 2012


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
Iwonko, brzoza może być w korze, oczywiście
Liście będa latać napewno na rabacie to one nie przeszkadzaja nawet bez kory, ale te z trawnika trzeba sprzątać ze wzgledu na trawę. Drobne liście sprzata się gorzej niz duże, niestety.
'Youngii' sa takie zwisające, raczej sie je sadzi pojedynczo, żeby podkreslić pokrój, we trzy zleją się i przesłonią to co pod nimi. Może brzozy pożyteczne 'Doorenbos'? Są wyższe, ale też nie ogromne, no i nie od razu takie duże będą. I te białe pnie...

(ale nie jestescie alergikami?)

a co do wisni to może byś zaznaczyła na planie gdzie masz to okno kuchenne albo i jakieś zdjecie zrobione przez okno dorzuciła?
tak na wyczucie to mi się wydaje, że jeżeli posadzisz tam wiśnie przy domu to z okna/okien zobaczysz głównie pień, ale może nie wyczuwam właściwie odległości i wysokości.
Hmm obejrzałam zdjęcia z Twojego wątku, może byłoby jednak widac korony, ale strasznie z bliska, jezeli już masz widziec te wiśnie to powinny rosnąć przy ogrodzeniu.

No i drzewa dodatkowo zacienią wnętrze domu. Przyjrzyj się w realu w którym miejscu powinno być coś ładnego i na jakiej wysokości, żeby było widoczne z okien? pomyślę nad tym...

jeżeli posadzisz brzozy to zajmą więcej miejsca niz świerki, ale z nawadnianiem i nawożeniem mozna cos sadzić pod nimi

jeżeli zdecydujesz się na ustawioną na skos ławeczkę pod pergolą, to w miejscu zaznaczonym strzałką można na rabacie bocznej zrobić wybrzuszenie i posadzić cos przyciągającego wzrok kształtem lub barwą, jakis mocny akcent:


ale trzeba tak wykombinować, żeby rabata nie przeszkadzała przy schodzeniu z tarasu
____________________
Ogródek na trzy lata
Iwcia 08:36, 05 lut 2012

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212
Pomyliły mi się nazwy - oczywiście youngii to forma taka płacząca. I jeśli ta, to 1 chyba ze smaragdami jako naroże (bo znowu ta podmurówka). Myślałam bardziej o gracilis. Te chyba mogłyby być trzy. No i widać im te białe pnie - a to mi chodzi. Zaraz zobaczę tę proponowaną przez Ciebie. Na pergolę dałabym winobluszcz i biały powojnik. Obok może wsadziłabym krzaczek chopina (tak na próbę). W tym poszerzeniu, które narysowałaś przy wschodnim płocie - może buk purple fountain (Nie znalazłam tylko jego docelowej wysokości) albo klon carnival?
A co do tej wschodniej ściany: widok z okna to mur. Jak dam wiśnie przy płocie to odsłonię podmurówkę. A może zastąpić je hakuro? Byłyby pewnie niższe. Od ziemi do okna jest ok. 1,40.Obawiam się tylko ze tam zbyt dużo cienia dla nich by było.
No pooglądałam sobie tę brzozę - piękna, ale zbyt wysoka. 10m to trochę za dużo. Myślę, że te moje karzełki będą lepsze. Naczytałam się o tym śmieceniu i zwątpiłam. Chyba zdecyduję się na jedną sztukę. - wygrywa rozsądek z sercem.
____________________
Mój przyszły ogród
Iwcia 16:42, 05 lut 2012

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212
Spróbowałam rozrysować wersję z 1 brzozą i smaragdami. Oczywiście przed warzywnikiem będą 3-4 drzewka owocowe
tu gdzie znaki zapytania - nie wiem co mogłoby być.
____________________
Mój przyszły ogród
Iwcia 16:44, 05 lut 2012

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212
Poza tym- buk wstawiłam jako przełamanie ekranu z cisa. I chyba to kiepski pomysł. Jak myślicie?
____________________
Mój przyszły ogród
Gardenarium 17:58, 05 lut 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przy placyku i brzozie możesz dać same hortensje i miskanty bez derenia. Będzie fajny zakątek hortensjowy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ewalm 19:48, 05 lut 2012


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
może zamiast 'Youngii' brzozę pożyteczną 'Long Trunk'? ...ta jest nieduża
jeden dereń i jedna brzoza nie dadzą Iwciu, odpowiedniego efektu

zamiast wisni - może jakiś miłorząb? np. mariken szczepiony na odpowiedniej wysokości, takiej żeby go było widać w oknie kuchennym na tle ściany sąsiedniego budynku?

buk to ja bym posadziła przy pergoli, szczepiony na pniu, żeby miał ładny pokrój

przełamanie ekranu z cisa bukiem nie jest dobrym pomysłej, raczej możesz poszerzyć rabatę na małym odcinku i dac coś na tle cisów, ale nie bardzo wysokiego
a czy nie możnaby miejscami pozasłaniać tej podmurówki bluszczem na przykład?

a Ty masz tych 'Smaragdów' jeszcze "na zbyciu" i chcesz gdzieś wykorzystać?
____________________
Ogródek na trzy lata
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies