Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród irci

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród irci

ircia 20:15, 12 sty 2012


Dołączył: 09 sty 2012
Posty: 1778
No i nikt nie ma dla mnie pomysłu na ten malutki kawałek ogródka
A może coś nie tak zrobiłam..... czy nie powinnam otworzyć nowego wątku „Projektowanie ogrodów„.....?
Pomocy, proszę!!!!
____________________
Ogród Irci
zbigniew_gazda 21:29, 12 sty 2012


Dołączył: 02 paź 2010
Posty: 11156
Eeee odezwą się tylko pomalutku. Ja myślę że napisz czy chcesz mieć koło domku "po ogrodowiskowemu" czy wg. stylu jaki panuje u Was. Np. w Polsce są opaski wokół domu i rośliny w pewnym oddaleniu od ściany. Widzę że u siebie posadziłaś przy ścianie. Tęgie głowy coś Ci doradzą. Czekam też na rozwój sytuacji a pergola przepiękna - jeszcze raz to powtórzę.
____________________
Zbyszek - *** Nasz przydomowy ogródek *** Wizytówka ***
ircia 21:52, 12 sty 2012


Dołączył: 09 sty 2012
Posty: 1778
Dzięki Zbyszku za słowa pocieszenia. Masz tu duże doświadczenie, więc wierzę Ci, jak mówisz, że się odezwą
Zbyszku, ogródek jak już wcześniej dziewczyny zobaczyły jest swojski Rzadko można (ale można!) spotkać tu takie.
W zasadzie to wokół całego domu rośnie coś przy ścianie. Ze względu na małą powierzchnię chcę wykorzystać max. miejsce. A cały ogród otoczony żywopłotem bukowym. Może też dlatego większość „powędrowała„ pod dom...?









to ostatnie teraz wlasciwie wyglada tak:






____________________
Ogród Irci
jotka 22:21, 12 sty 2012


Dołączył: 22 lis 2010
Posty: 11868
Witaj Irenko, i ja przyszłam się przywitać do Twojego pięknego zakątka. Nie dość, że mój ulubiony klimat prostej architektury w dobrym stylu, to jeszcze otoczony pięknymi roślinami. Kratka dla róż i powojników najładniejsza jaką widziałam.

Byłam w Danii kilkakrotnie i znów za nią zatęskniłam ....

Jeśli chodzi o zachodni nasłoneczniony kawałek ogrodu to dałabym tam sporo kolorowych bylin pod ścianą. Zamiast bergenii poleciłabym Ci jeżówki, które kwitną od lipca do późnej jesieni i są bezproblemowe w uprawie. Widziałam, że białą już masz

Klonik piękny i zostawiłabym go jako soliter na zadbanym trawniku.

Takie pierwsze moje spostrzeżenia, będę zaglądać Z radami pewnie nie będę się więcej wychylać, ale na pochwały możesz ode mnie liczyć, bo podoba mi się to co do tej pory zrobiłaś, więc i dalsze poczynania z wielką ciekawością obejrzę.
____________________
Jola - pamiętajcie o ogrodach ... ogrodoweimpresjejolki +++ zapraszam na balkon +++ wizytówka-ogrodoweimpresjejolki http://www.ogrodowisko.pl/watek/3535-u-jotki-z-kasia-bawarska-plotki[url]
Sebek 22:23, 12 sty 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
ircia napisał(a)
to klonik





Przy kloniku nie dawałbym już krzewów, aby do wyeksponować posadź wrzosowisko.

Tam gdzie jest półcień daj hortensje.

Tylko nie wiem co tam chcesz - jakieś swobodne bylinowe rabaty czy coś trwałego, może ogród formalny - różankę???
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
ell 09:52, 13 sty 2012


Dołączył: 28 kwi 2011
Posty: 4333
Ja zaproponowała bym coś wyższego w rogu. Jeśli będziesz prowadziła żywopłot niezbyt wysoko, to zasadziłabym wtedy drzewo o okrągłej koronie i jasnych liściach lub głóg, który pięknie kwitnie na wiosnę a jesienią i zimą zdobi czerwonymi kuleczkami.

Niezbyt dobrze widzę - czy tam od strony sąsiada też masz zasadzony żywopłot?
Ten szaro-kamienisty kawałek troszkę bym zasłoniła - niekoniecznie wysokim parawanem.
____________________
Ela - Ogródek na chabrowym wzgórzu
ircia 15:39, 13 sty 2012


Dołączył: 09 sty 2012
Posty: 1778
Ale się cieszę z nowych postów! Dziękuję wszystkim za odwiedziny i za rady
Sebku, Twój punkt widzenia jednak przekonuje mnie, że powinnam pozostać przy klonie jako soliterze w tym miejscu. A jak myślisz, czy te wrzosy, ew. jeszcze jakieś inne kwaśnolubne posadzić tylko wokół drzewka, czy może „wyciągnąć„ trochę tę rabatę na kształt owalu?
Z tym półcieniem jest tak, że przy samej ścianie domu jest zupelnie sucho (okap dachu) i cień. Dlatego mój wybór padł na bukszpany, cisy i bergenie. Myślę że akurat one sprostają wyzwaniom, bo wybór roślin do takich miejsc nie jest zbyt duży. Ale Twój pomysł z hortensjami zdecydownie wykorzystam! Bo przecież mogę poszerzyć rabatę i przed tymi nasadzeniami, które już są dać właśnie hortensje
A co ja bym chciała? Ech, najchętniej posadziłabym wszystko co możliwe
Myślałam też o rabacie różanej, ale jak to się ma do klonu.....? No i gdzie wtedy je posadzic?
Jolu - cieszę sie że lubisz Danię. Więc może przy najbliższej wizycie odwiedzisz mnie? Co do tej ściany pod domem to tak jak pisałam powyżej - suchy cień Tak jak Sebek radzisz mi, żeby klon pozostał jako soliter. Więc zostaje!!!! A z radami wychylaj się jak najbardziej. Dla mnie wasze wszystkie uwagi są na wagę złota
Elu - żywopłot będzie raczej wysoki, myślę że ok. 160-180 cm, więc nie wiem jak z tym głogiem przy tej wysokości... Co myślisz? Na razie w rogu rośnie bez, obok forsycja, ale jeszcze maleńkie, bo rosną drugi rok z patyczków. Wszystko do przesadzenia, bo załozenie niekoniecznie było takie, że to jest ich miejsce docelowe.
Od strony sąsiada też jest żywopłot, więc jego „szaro-kamienisty„ ogródek, to co teraz tak razi, w przyszłości przysłoni.
Spróbuje moze naszkicować jakiś plan ogródka, żeby było wyraźniej wszystko widać.
____________________
Ogród Irci
ircia 16:48, 13 sty 2012


Dołączył: 09 sty 2012
Posty: 1778
chyba jednak lepszy ze mnie ogrodnik niż rysownik
Czy ten rysunek coś daje? Czy mam coś może poprawic?





ta zielona linia to kształt rabaty, jaki chcę zrobić w tym roku. Na razie jest tam prostokąt i w zasadzie to niezagospodarowany. rosną różne różności i moja „szkółka kwiatowa„
Obecnie wyglada to tak:





____________________
Ogród Irci
Sebek 22:01, 13 sty 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
w owal bym nie szedł - bardziej w nieregularnego kleksa

I może usypałabyś wzniesienie - a szczycie klon, a schodzące w dół wrzosowisko - tak to widzę
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
ola 23:11, 13 sty 2012


Dołączył: 04 mar 2011
Posty: 848
Witaj Irciu, pięknie masz wokół domu. Ach, a te ceglane mury, chyba nie ma piękniejszego tła dla roślin.
____________________
Pozdrawiam Ogrodomania Oli
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies