Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Naturalne zwalczanie szkodników (bez chemii)

Pokaż wątki Pokaż posty

Naturalne zwalczanie szkodników (bez chemii)

agatanowa 20:43, 09 lis 2016


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Mazan, macham do Ciebie.
Jak przygotować ziemię i rośliny na sezon? Czy już bziukać octanem wapnia/herbatkami? Może czymś lać w ziemię?
Miałam problemy z mączniakiem, zarazą. Mam rośliny ozdobne i drzewka owocowe. Wspomóż dobrą radą.
Z góry dziękuję.
____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
iwka 20:43, 09 lis 2016


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Też się zastanawiałam czy octanem już można
____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
Mazan 20:43, 09 lis 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

W moim regionie temperatury dodatnie i wiosenne zabiegi stosuję na maxa. Jeśli u Was też jest tak to nie widzę przeszkód, a im wcześniej tym lepiej, gdyż zarodniki, grzybnia i bakterie już się 'pobudziły' i niedługo zaczną pokazywać swoje możliwości, a od dawna wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. ANHK również już jest zastosowany, dlatego nie ma mnie na O.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mazan 20:43, 09 lis 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Dodam jeszcze, że także posmarowałem HT krzewy borówki przed chorobami, a pierwszy zabieg był jesienią.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mazan 20:43, 09 lis 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Agatanowa

Przepis na preparat z czeremchy:

1 kg młodych gałązek drobno pociętych /ok. 3 - 5 cm/ zagotować przez 30 min. w 3 litrach wody. dla większej skuteczności dodać taką samą ilość wrotyczu świeżego lub 200 g suszonego. Nierozcieńczonym polewać podłoże, rozcieńczonym, jak inne wyciągi z ziół, opryskiwać przeciw szkodnikom nalistnym. Powtarzać co 2 - 3 dni do skutku.


Podagrycznik ma właściwości nawozowe, można sporządzać z niego preparaty na wzór żywokostu, ponadto na własne potrzeby przyrządzam roztwór z samych części podziemnych. Po ich posiekaniu /rozdrobnieniu/ zalewam rozcieńczoną wódką na 1 - 2 dni, ponownie trochę wody aby zakryć i sparzone mieszam obydwa płyny. To gotowy preparat dla roślin, które słabo lub wcale nie chcą rosnąć. W części podziemnej jest zawarta substancja wzrostowa, dzięki której podagrycznik jest tak trudny do usunięcia, a w ten sposób wykorzystuję tę właściwość.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
agatanowa 20:43, 09 lis 2016


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Chłopaki, bardzo Wam dziękuję
____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
agatanowa 20:43, 09 lis 2016


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Mazan i waldek727, a jaki stosunek macie do bziukania miedzianem?

Przepraszam za męczenie Was, ale traktuję Was jako ekspertów od troski o środowisko (a tym samym o nas wszystkich).

Ach i jeszcze: jak radzić sobie z kędzierzawością liści brzoskwini oraz z rakiem?
____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
agatanowa 20:44, 09 lis 2016


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

I jeszcze Mazan o kredę spytam: czy kazda z nich się nadaje do sprzadzania zawiesiny opryskowej:
____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
Mazan 20:44, 09 lis 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Agatanowa

Miedzian jest uznanym środkiem ekologicznym, ale nie stosuję go ponieważ w zamian używam całej baterii, jaką dała nam natura. Nie robiłem tego w latach osiemdziesiątych, gdy produkcja roślinna 'miała wzięcie' i nie robię tego teraz, gdy wystarcza mi to, co wyprodukuję na własne potrzeby.
Walka z chorobami jako taka w ochronie biologicznej nie istnieje, jest za to profilaktyka. Rak u pestkowych jest najczęściej wywoływany przez bakterie, u pozostałych częsty jest także pochodzenia grzybowego. Nawet stosowanie środków konwencjonalnych nie leczy tej choroby i potrzebna jest chirurgia drzew, co zaleciłem także na tym Forum. Czyli - jak powtarzam z Waldkiem do znudzenia - systematyczność i konsekwentne działanie jest podstawą w biologicznym utrzymaniu stanu zdrowia roślin, a co za tym idzie równowagi biologicznej, ponieważ to ona lub jej brak decyduje o stanie naszych ogrodów.

Kreda powinna mieć 95% czystość, być bez dodatków /kleju, barwników itp./. Kwas octowy jest kwasem słabym, choć silniejszym od kwasu węglowego tworzącego węglan wapnia, dlatego ma wiązanie chemiczne słabe - jonowe i stąd jego przydatność.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mazan 20:44, 09 lis 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Agatanowa

Dopisuję co stosować zapobiegawczo w przypadku kędzierzawości: wyciąg ze skrzypu oraz z krwawnika. Jesienią ściółkowanie oraz okrywanie kompostem. Można też zamiast wyciągów stosować od wczesnej wiosny do późnej jesieni octan wapnia z HT naprzemiennie.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies