Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Naturalne zwalczanie szkodników (bez chemii)

Pokaż wątki Pokaż posty

Naturalne zwalczanie szkodników (bez chemii)

Mazan 20:39, 09 lis 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Agania, herbatkę możesz stosować w kryzysowej sytuacji, smarujac, pędzelkując miejsce infekcji nierozcieńczonym roztworem. Jest silnie bakterio- grzybo - i wirusobójczy.
Teraz wiesz jak działa stężona natura.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
vagnieszka 20:39, 09 lis 2016


Dołączył: 06 lut 2014
Posty: 265

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy


Mazan,
czy tym specyfikiem (octan) mogę opryskać taką borówkę (nie wiem co jej jest - grzyb, czy coś innego):







A może tu powinnam zastosować herbatkę tymiankową?
Będę wdzięczna za odpowiedź

Pozdrawiam



____________________
Agulek Mój "ogród"
Mazan 20:39, 09 lis 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Vagnieszka

Widać kolory, którym pomogą obydwa środki. Najpierw herbatka, a następnego dnia octan - działa ochronnie i pobudzająco na wzrost i owocowanie niezależnie od tego, że jest grzybobójczy.
Na marginesie - borówkom nie 'pasuje' podłoże. Wygląda na zbyt wysoki odczyn. Poprawa pH gleby to połowa mniej kłopotów, ale mogę się mylić jeśli pominę zaopatrzenie w mikroelementy. Oprysk stosuj kilkakrotnie, dokładnie pokrywając łodygi i liście /spód i górę/.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
vagnieszka 20:39, 09 lis 2016


Dołączył: 06 lut 2014
Posty: 265

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

dzięki Mazan,

Na tej "rabatce" (w tym samym miejscu) mam sześć borówek. Na wiosnę wyjęłam im agro, ale ponieważ robiłam to w czasie kwitnienia, żadna oprócz tej jednej właśnie, nie owocowała. Teraz pozostałe są OK, mają bardzo ładne, zdrowe i duże przyrosty, oprócz tej jednej, z którą coś się zadziało. Podłoże mają jednakowe, więc to chyba nie jest kwestia zbyt wysokiego odczynu (wszystkie byłyby chyba jednakowo marne - chyba, że się mylę)

pzdr
____________________
Agulek Mój "ogród"
Mazan 20:40, 09 lis 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Vagnieszka

Zdjęcie osłony poskutkowało szokiem abiotycznym. Rośliny w okresie kwitnienia potrzebują dużo wody, a 'dostały' zmianę temperatur, wilgotności, a to mogło przyczynić się do ograniczenia pobierania składników. Osłabione, "zszokowane" stały się łatwym łupem szarej pleśni. Pozostałe - chyba późniejsze - lepiej zniosły stres. Zmiana warunków oznacza ponowną adaptację, a to nie zawsze wychodzi na zdrowie.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
vagnieszka 20:40, 09 lis 2016


Dołączył: 06 lut 2014
Posty: 265

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Mazan napisał(a)
Agato, jeśli masz kredę - czystą bez kleju i innych dodatków oraz ocet i wodę możesz opryski zacząć dziś. Przepis podaje, że: do butelki 1,0 L wsypujesz 13dkg kredy - należy dobrze rozmieszać, do drugiej butelki o poj, 1,5L wlewamy 0,5l octu winnego, czy jabłkowego 6% lub 300 ml octu spirytusowego 10%, bierzemy 200ml zawiesiny kredy i dodajemy do octu. Wystąpi reakcja z wydzieleniem CO2. Na koniec należy pobrać 75 ml roztworu do opryskiwacza, uzupełnić do 1 l, zamieszać i do pracy. Pozostały roztwór przechowywać w tem. pokojowej, będzie do dalszych oprysków.

Dłużej to pisałem niż wykonywałem preparat. Jeśli coś niejasne - proszę pytać.


Pozdrawiam




... Mazan... ile to jest 13 dkg kredy? Bardziej łyżka, czy bardziej szklanka ?

z góry dziękuję
____________________
Agulek Mój "ogród"
Mazan 20:40, 09 lis 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Opryskuję takim stężeniem choć jest wyższe niż wymagane, ale przecież to nie kosmetyka lecz walka z chorobami roślin, natomiast z obserwacji wynika, że preparat ma duży wpływ na fizjologię roślin /występuje w nich jako naturalna substancja/ i ma za zadanie obronę przed patogenem, tylko że rośliny wydzielają go w dużo za niskim stężeniu /liczone ppm, a nie w procentach/.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Magda70 20:40, 09 lis 2016


Dołączył: 05 lip 2012
Posty: 20087

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Mazan napisał(a)
Magda70

Mogę powiedzieć, że przy obniżeniu zawartości octu trzeba zmniejszyć odpowiednio z obliczeniami stechiometrycznymi ilość kredy. Jednym słowem: podana ilość kredy wiąże się całkowicie z kwasem octowym zawartym w occie. W przeciwnym razie uzyskasz octan wapnia + zawiesina kredy, która będzie działać niczym lepiszcze i - jak zaprawa wapienna - zaklei dyszę opryskiwacza. Skąd zawiesina? Popularny ocet to przecież rozcieńczony lodowaty kwas octowy. Ocet wiążąc się się z kredą tworzy octan wapnia, pozostaje woda jako były rozcieńczalnik i z nią niezwiązana kreda utworzy zawiesinę.


Pozdrawiam


Ok, pytam o ten ocet bo i w jednym i drugim "przepisie" jest ta sama ilość kredy czyli 13 dkg a różnice tylko w occie...
Chemia niestety nigdy nie była moim ulubionym przedmiotem...

Zatem czekam na krede (wczoraj zamówiłam) i do roboty się biorę bo szkoda moich ogórków...

Dzięki za wyjaśnienia
____________________
Niby nowoczesny -- Carpinus ogród nad jeziorem -- Wizytówka - Appeltern - Bressingham --
agatanowa 20:40, 09 lis 2016


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Magda70 napisał(a)
...
Zatem czekam na krede (wczoraj zamówiłam) i do roboty się biorę bo szkoda moich ogórków...


Magda, a gdzie zamówiłaś kredę? Dasz namiary? To jakaś sprawdzona?
____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
agatanowa 20:40, 09 lis 2016


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Herbicydy

Mazan napisał(a)
Opryskuję takim stężeniem choć jest wyższe...


Walerek, a powiedz mi, czy te produkty są OK i czy którys nadaje się do powyższych celów: http://www.kzkpolska.com/strona.php/3/produkty?

Czy możesz jakieś wapno/kredę w szczególności polecić? Czy wapno do bielenia/wapnowania się nadaje w ogóle?

Z góry dzieki.
____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies