Gdzie jesteś » Forum » Woda w ogrodzie » Odwodnienie ogrodu i odprowadzenie deszczówki

Pokaż wątki Pokaż posty

Odwodnienie ogrodu i odprowadzenie deszczówki

iwa 15:09, 21 cze 2018


Dołączył: 20 cze 2018
Posty: 6
Dziękuję za szybką odpowiedź. Rozumiem, że poza wykopaniem stawu również zrobić drenaż (sączki) do rowu "melioracyjnego" oraz nawieźć trochę piasku ze żwirem i ziemię? I jeszcze pytanie, czy czekać aż woda z dodatkowych rowów spłynie, czy już teraz można kopać staw, czy też po załażeniu sączków i nawiezieniu piachu i ziemi? Czy staw obkładać specjalna folią czy też bez zabezpieczenia, żeby chłonął wodę?
pozdrawiam
Gardenarium 00:08, 22 cze 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Bez folii, przecież ma zbierać wodę
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
stefanogrodnik 15:27, 01 lip 2018

Dołączył: 01 lip 2018
Posty: 2
Witam wszystkich walczących z nadmiarem wody.
Pytania do wszystkich ekspertów.

Chcę odprowadzić wodę od budynku konkretnie z rynien. Dom ma 13 x 19 więc dachu jest kawałek. Z wsiąkaniem wody w grunt nigdy nie było problemu .. no może tylko przy gigantycznych opadach deszczu na kwadrans robiły się punkty wody w trawniku, ale 99,9% opadów znika w ziemi.

Pytanie zasadnicze. Czy same rury drenarskie (5 punktów /rynien) połączone do każdej rynny osobno w odcinku ok. 20 m na każdą rynnę więc w sumie 100 m rur poradzą sobie z odbiorem wody czy konieczna jest studnia?

Wody gruntowe są dość wysoko bo ok. 1 - 1,2 m ok. 20-30 cm to nawieziony torf z ziemią, poniżej, to trochę gliny ziemia i nisko piasek, choć to różnie występuje w różnych miejscach, ale gliny bardzo dużo nie ma.
Gardenarium 21:10, 01 lip 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
247 m2 x 40 litrów obfity deszcz = około 10 m3 przy ulewnym deszczu.

100 m rury drenacyjnej setki ma pojemność trochę za małą.
proponuję założyć studnię chłonną do piasku.

Może wybijać syfonami.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
iwa 14:58, 05 lip 2018


Dołączył: 20 cze 2018
Posty: 6
Witam ponownie,
p. Danusiu, mam jeszcze pytanie, w wykopanych tymczasowych rowach dalej płynie woda (jest jej mniej, ale nie wysycha). Czy rury drenarskie można kłaść, gdy woda stoi? Czy może zacząć juz kopac ten stawek? Czy piasek i troche ziemi zawieźć na koniec? Nie mam pojęcia w jakiej kolejności wszystko wykonać.

Gardenarium 19:39, 05 lip 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Czy to jest łąka, zagłębisko, przecież teraz jest taka susza i woda płynie? Skąd się bierze, masz jakieś źródła na działce?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
iwa 14:37, 06 lip 2018


Dołączył: 20 cze 2018
Posty: 6
Witam,
P. Danusiu, nie jest to łąka, ale przez wiele lat ta część działki nie była użytkowana i faktycznie była cała zarosnięta. Generalnie cała działka położona jest na "spadku" w stosunku do 2 działek położonych wyżej. Na działkę od wejścia schodzi się na nizszy teren. W gornej części tylko miewielka skarpa. W części uprawianej i tak jak na tą porę roku nie jest za sucho (nie ma potrzeby ciągłego podlewania). W miejscu, gdzie konczy się część użytkowa a zaczyna ptoblematyczna część jest kolejny spadek gdzieś w okolicy 30-40 cm. I ta część działki jest położona najniżej. Nakoncu działki, przed i za rowem "melioracyjnym" jest nieco wyżej i tu jest sucho. W tymczasowych wykopanych rowach znalazam jakby miejsca, gdzie może wybija woda (nie jestem pewna). Nie mam pojęcia jak się za to zabrać, a chciałabym to miejsce wykorzystać (łącznie część nieuźytkowa ma nie więcej niż 2a.

Różnica między częścią użytkową a nieużytkową

Tu chyba wybija woda (?)


Tam już nie ma wody, teren podwyższony nieco


Tu woda


Tu widok na część nieuzytkową z poziomu części użytkowej
Gardenarium 21:42, 08 lip 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na tym nic nie urośnie a jak odwodnić - nie wiem.
Nie da się odwodnić tego, bo biją wg mnie źródła, zrobić strumień.
Posadzić rośliny bagienne i wodne.
Wykopać stawik.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
iwa 20:29, 09 lip 2018


Dołączył: 20 cze 2018
Posty: 6
Dziękuję za odpowiedź i pochylenie się nad tematem. Spróbuję to zat r m jakoś wykorzystać zgodnie z tym co daje natura Pozwolę sobie zadać jeszcze jedno pytanie. Czy zarem jest sens,robienia drenów i nawożenia piachu i ziemi? Czy mozliwe byłoby zrobienie tam jakiegokolwiek miejsca na wypoczynek, cos w stylu tarasu, gdzie można byłoby posiedziec nad strumykiem lub stawkiem? Pozdrawiam
Gardenarium 22:12, 10 lip 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Temat jest zbyt trudny aby na podstawie zdjęć, bez rozpoznania, udzielić porady.
W takich przypadkach wymaga to analizy, zobaczenia skąd się to bierze oraz zaprojektowania ogrodu przez kogoś sensownego.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies