Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Nawożenie, zasilanie trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Nawożenie, zasilanie trawnika

KAISANAB 20:32, 21 sie 2019

Dołączył: 21 sie 2019
Posty: 3
Witam serdecznie

Przygotowuje grunt pod wysianie nowego trawnika, ponieważ stary został zjedzony przez PĘDRAKI.
Oczywiście w trakcie wyrosła mi na nim masa chwastów które na wiosnę potraktowałem chemią (z czego nie jestem dumny ale tak mi podpowiedziała jedna z firm zakładająca ogrody). Notabene mieli też zrobić to u mnie ale nie pojawili się w umówionym terminie, ani żadnym innym.

Założyłem sam system automatycznego nawadniania.

Obecnie jestem na etapie wyrównanego gruntu (robiłem to łatą murarską).
Glebę mam mocno piaszczystą.Zastanawiam się czy ze względu na to iż ziemię mogę mieć dość mocno wyjałowioną to przed wysianiem nasion trawy sypać np. YARA MILA COMPLEX.
Kupiłem też odkwaszony torf, aby po wysianiu trawy przykryć to jeszcze cienką warstwą.

Pomóżcie proszę, bo przy 700m2 trawnika to trochę się napracowałem i nie chciał bym aby ten wysiłek poszedł na marne. Drugi raz tego nie zniosę.

Gardenarium 21:36, 21 sie 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja nie sypię nawozów przedsiewnie, inni nieliczni - sypią. Zrobisz jak uważasz.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
KAISANAB 16:36, 22 sie 2019

Dołączył: 21 sie 2019
Posty: 3
Jeżeli zdecydował bym się nawozić to ile trzeba odczekać do siewu trawy?

Gardenarium 23:54, 22 sie 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ani jednego dnia, tego samego dnia sypiesz i tego samego dnia siejesz. Ale ja tak nie robię, bo zanim wzejdzie trawa to po nawozie śladu nie będzie. 21 dni - najdłużej wschodzące gatunki traw, więc po 21 dniach to nawóz będzie gdzie?

Ja nie sieję, sieję po drugim koszeniu i to ma sens, nawóz dostaje trawnik w fazie wzrostu a nie gleba, żeby deszcz nawóz wypłukał i przemieścił w głąb gleby, gdy i tak będzie niedostępny dla trawnika po 5 tygodniach

Zmarnowany czas, pieniądze i nawóz. Robota głupiego moim zdaniem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
KAISANAB 06:50, 24 sie 2019

Dołączył: 21 sie 2019
Posty: 3
Bardzo dziękuję za wyjaśnienia.

Zastosuje się do tego co napisałaś.
Dzisiaj sieje bez nawożenia choć boję się że mam trochę słabą ziemię.
Może przysypanie torfem też pomoże.
Jak wejdzie to dam znać z jaki efekt.

Żekomo trawa powinna wyrosnąć nawet na piachu.
Kwestia nasion oraz podlewania i zasilania jak wzejdzie.


Podpytam jeszcze, jakie siewniki są najlepsze, bo boję się siać z ręki.

Co byście polecili szczególnie do nawożenia.

Pozdrawiam
waldek727 12:16, 24 sie 2019


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
KAISANAB napisał(a)
Bardzo dziękuję za wyjaśnienia.

Zastosuje się do tego co napisałaś.
Dzisiaj sieje bez nawożenia choć boję się że mam trochę słabą ziemię.
Może przysypanie torfem też pomoże.
Jak wejdzie to dam znać z jaki efekt.

Żekomo trawa powinna wyrosnąć nawet na piachu.


W tym dziale, oraz w wątku-,,Zakładanie trawnika z siewu" masz podane wszystko jak na tacy. Skoro zarejestrowałeś się na forum ogrodniczym, to warto by było poczytać trochę o trawnikach, a nie pisać głupoty i to w dodatku z tak rażącymi błędami ortograficznymi.
Widziałeś kiedyś ładny trawnik wysiany na piachu albo glinie? Skoro trawa jest najtrudniejszą w uprawie ogrodowej rośliną, to gleba pod przyszły trawnik powinna być przygotowana perfekcyjnie. W przeciwnym razie będziesz się cieszył z pastwiska, a nie z pięknie wyglądającej zielonej murawy. Słabą ziemię o której piszesz należałoby najpierw zasilić przedsiewnie w brakujące składniki pokarmowe ponieważ fosfor i potas to składniki mało mobilne w glebie i by przedostały się do głębszych warstw gleby, muszą zostać dobrze z nią wymieszane. O zasobności gleby dowiesz się z wyników badań próbek które należy zanieść lub przesłać do Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Przygotowując glebę pod trawnik warto jest również dodać odpowiednie ilości mączki bazaltowej, która również nie przemieszcza się w głąb gleby. O zastosowaniu torfu przy zakładaniu trawników pierwszy raz słyszę w życiu od Ciebie.
A tak wygląda trawnik prawidłowo nawożony ,,żekomo" nie na piachu i nie przysypany torfem:

____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
RadekM 13:22, 26 sie 2019

Dołączył: 14 cze 2016
Posty: 52
Witam

Od kiedy należy nawozić Nawozem Jesiennym i do kiedy najpóźniej ?
Który Nawóz Jesienny polecacie ?

Z góry dziękuję
LTomasz 08:53, 29 sie 2019

Dołączył: 29 sie 2019
Posty: 8
Cześć,
Podpinam się pod pytani, do kiedy maksymalnie można bezpiecznie sypać jesienny.

Drugie pytanie to stosuje nawozy marki Yara, w sieci znalazłem dwa nawozy bliźniaczo podobne.

Yara Vila Nawóz Jesienny do Trawników i Vila Nawóz Jesienny.
Logo Vila jest identyczne z tą różnica że jeden jest od producenta Yara.

Czy różnią się tylko ceną? Ten od Yara wychodzi 2x drożej.
Pytam bo nie chodzi o cenę a z ciekawości. Bardzo łatwo się pomylić.
dariuszk 11:42, 29 sie 2019

Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 12
Witam wszystkich.

Tak wygląda mój trawnik







Tak jak poprzednicy mam pytanie do kiedy można stosować nawóz jesienny i jaki najlepiej stosować. Z tego co wyczytałem to dobry jest Nawóz jesienny 25 kg na jesień hydrokomplex yara ale on ma 12 % azotu. Czy to nie jest za dużo na okresie jesienny?

Kolejne pytanie kiedy można zacząć wertykulacje. Bo chcę jeszcze dosiać trawę w puste miejsca jak widać na zdjęciu.
I chciałem się dopytać czy po wertykulacji i dosianiu trawy posypać trawnik torfem czy czarna ziemia.
U mnie jest jakieś 30 cm ziemi zwyklej a później jest już piach. Wiec woda szybko przelatuje i jak widać trawa słabo rośnie.


Jak jakieś porady to bardzo bym prosił.

Pozdrawiam.
Gardenarium 23:23, 31 sie 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Misieksss napisał(a)
Witam

W tym roku firma mi zakładała ogród na małej powierzchni. Nigdy nie bawiłem sie w ogrodnika. Nawet z koszeniem były problemy. Musiałem wszystko kupic od kosiarki po siewnik. Wcześniej były nierówności wszystkie gatunki chwastów i kretowiska/nornice.

Teraz mam ładnie względnie wyglądający ogród, tylko w związku brakiem wiedzy mojej lub firmy wynikły problemy. Juz podczas krzewienia trawnika pojawiły sie placki bez trawy małe ale jednak oraz liczne chwasty nawet na grysie. Starałem sie podlewać co dziennie wieczorem bo to był czerwiec wiec upały ale w związku z praca miałem możliwość tylko raz dziennie podlewać wiec robiłem to obficie.

Nie wiem jak firma przygotowała grunt pod trawnik ale widziałem worek z ziemia uniwersalna. I tez wybrali ziemi gdzie bedzie kostka i altana. Jak patrzyłem po skończonych pracach znalazłem liczne małe kamyki a nawet kawałki szkła. Teraz po koszeniu zaczynaja sie robić przebarwienia miejscowo i sa braki trawy tam gdzie były wcześniej oraz koło kostki wysycha trawa. Zarastają mnie tez liczne chwasty.

Kupiłem nawóz multigreen ferro i pisze tam ze nawozić co2-3 tygodnie koniec lata jesień lub inne pory a przeczytałem tutaj ze najlepszy jest florovit krótko działający i teraz nie wiem czy sypać ten multigreen i kiedy. Dodatkowo wyschły mi rośliny niektóre tez nie wiem czemu i pojawiły sie kopce pewnie od nornicy.


Nie znam tego nawozu. Nie wiem czy jest dobry, stosuję zawsze te same, sprawdzone nawozy do trawników.
Pokaż zdjęcia tego trawnika.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies