Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Nawożenie, zasilanie trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Nawożenie, zasilanie trawnika

rpr 20:03, 21 wrz 2019

Dołączył: 18 wrz 2019
Posty: 17
ricco1,

możesz teraz dostać tylko koniecznie podsyp świeżej ziemi w miejsca gdzie dosiewasz - uniwersalna w workach bedzie ok. Na to nasiona, udeptać lekko butami bez żadnego walca i przykryć warstwa 0,5-1,5cm ziemi. Utrzymywać stałą wilgotność, czyli podlewanie minimum 2 razy dziennie przez najbliższe 4 tygodnie.
sylwik69 21:27, 21 wrz 2019


Dołączył: 09 lip 2016
Posty: 3423
Mam podobny problem.Słońce i opuchlaki zniszczyły trawę.Waham się jak przystąpić do naprawy trawnika.Czy wertykulator jest niezbędny? czy najpierw zlać całość wrotyczem a za nowy trwanik wziąć się wiosną?
____________________
Sylwia Mój-ogród-moja-pasja-kobieta-szczęśliwa
Gardenarium 21:28, 27 wrz 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
aszdar napisał(a)
Witam
Jestem nowy na forum, czytam juz od paru tyg wątki o problemach z trawnikiem ale nie mogę nic do pasować ( pewnie brak doświadczenia)
- trawnik założony w Lipcu tego roku( siew)
- nawóz był wymieszany z ziemią ( firma, która wyrównywała teren założyła przy okazji trawnik )
-miesiąc temu zaczęły sie pojawiać jasne plamy i wstęgi było ich kilka teraz jest coraz więcej
- trawa w tych miejscach rośnie bardzo słabo dużo suchych źdźbeł
- w polowie wrzesnia zastosowałem nawóz jesienny ( wiele nie pomógł )
Proszę o poradę






Typowy przykład nierównego nawożenia. Tu gdzie zielone pasy - ziemia jest zasobna, a tu gdzie żółte - trawnik zagłodzony.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
aszdar 07:06, 28 wrz 2019

Dołączył: 07 maj 2018
Posty: 3
Dziękuję za szybką diagnozę.
Podsypać jesiennym nawozem więcej? Czy poczekać do wiosny?
Gardenarium 07:24, 28 wrz 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Podsypać na równo, nie syp nawozu siewnikiem na kółkach, patrz jak sypiesz i gdzie leci. Nawóz trzeba rozsypać równomiernie, inaczej będzie jak wyżej.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Greenwitek 13:53, 16 paź 2019

Dołączył: 22 sty 2019
Posty: 12
Można jeszcze wylać gnojówkę rozcieńczoną z wodą na trawnik. Można jeszcze w ogóle nawozić trawniki?
Gardenarium 19:14, 16 paź 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie, nie można. Za późno.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Laanca 14:18, 17 paź 2019

Dołączył: 17 paź 2019
Posty: 2
Ja to chyba mam jeszcze gorzej i pytanie czy przenawożone czy wręcz przeciwnie - zbyt mało witamin? Prośba o poradę

Teren gliniasty, na wierzchu mała warstwa humusu, ale pod spodem glina i iły. Teren też ma wysokie wody gruntowe, ziemia często jest wilgotna.

Trawa posiana w połowie sierpnia, podlewana, zaczęła wychodzić z ziemi po 5 dniach (około 18 sierpnia). Całość była jednakowo mocno zielona.

Typ trawy: Kalnas Golf

Jakiś miesiąc temu (16 września) diabeł podkusił mnie żebym rzucił nawozu kupionego w leroyu.
Sypałem z ręki w bardzo małej ilości i już po tygodniu trawa zaczęła jaśnieć. W tych jasnych miejscach bardzo powoli rośnie.

Będzie coś jeszcze z tego trawnika? Czy jednak muszę na nim postawić krzyżyk?

Prośba o poradę i z góry dziękuję.







rpr 10:00, 18 paź 2019

Dołączył: 18 wrz 2019
Posty: 17
Laanca,

spokojnie bedzie z tego jeszcze ladny trawnik. Miejsca jasniejsze sa niedozywione. Ciemna zielen i dluzsza trawa jest z tym nawozem lub lepsza ziemia. Ten nawoz z tego co widzę to 16-5-5 plus dodatki. Sugerowana dawka przez producenta to 3kg/100m2. Odradzane jest używanie nawozow azotowych na trawnik od września do marca, także poczekaj do kwietnia i wtedy użyj. Zadbaj koniecznie o usuwanie opadlych lisci na trawnik. Zostawione zgnija i zrobia brzydkie dziury na trawniku.
Laanca 12:30, 18 paź 2019

Dołączył: 17 paź 2019
Posty: 2
Dziękuję za odpowiedź!
Tak tak, liście już zgrabione na bieżąco
Hmmm czyli jednak nie ten nawóz co trzeba użyłem, to znaczy w nieodpowiedniej porze ? Szkoda, że nie trafiłem na to forum przed sypaniem...

Jeśli chodzi o ciemną zieleń i jasną zieleń - wszędzie sypałem nawóz , ale tylko w niektórych miejscach trawa zrobiła się jasna, a w innych pozostała ciemna. Ziemia była nawieziona koparką z tego samego "źródła", był to ładny humus na którym wyrastało wszystko jak grzyby po deszczu.

Ok poczekam na wiosnę i zobaczę co z tego będzie.
Jeszcze raz dzięki.


Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies