Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Nawożenie, zasilanie trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Nawożenie, zasilanie trawnika

Gardenarium 23:25, 28 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kinga123 napisał(a)
Dzień dobry!

Chyba jak wszyscy tutaj piszę z prośbą o poradę do niedawna jeszcze nie wyobrażałam sobie "bawić się" w ziemi, a teraz czuję że będzie mi to sprawiać przyjemność! nie mniej jednak nie mam zielonego pojęcia na temat dbania o trawnik i o tym co zrobić żeby był lepszy.

Poniżej zamieszczam zdjęcia trawnika. Trawę zasialiśmy na koniec września 2019, przed zimą była koszona raz. Teraz wygląda tak. Co zrobić żeby było lepiej? Trawa jest bardziej "bujna" tam, gdzie zakopaliśmy rury od nawadniania (na zdjęciu widać np. wzdłuż płotu).

W ogrodniczym polecili walec z kolcami, nawóz, dosianie trawy. Nie wiem jednak czy to prawidłowe postępowanie oraz przede wszystkim jaki nawóz wybrać. Mogę liczyć na pomoc? Będę zobowiązana


Lekka wertykulacja i lanie wody. Nawóz potem jak nieco trawnik odżyje i zazieleni się.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
zeta 15:29, 03 kwi 2020

Dołączył: 22 sie 2012
Posty: 46
Mam wrażenie że wszelkie chemiczne nawozy dają efekt tylko chwilowy, szybki krótkotrwały wzrost trawy. A czy są sposoby żeby poprawić jakość gleby? Tzn czy ma sens np. rozsypanie obornika granulowanego? Może są inne sposoby?
____________________
aszczeniak 14:09, 06 kwi 2020

Dołączył: 29 mar 2020
Posty: 2
Dzień dobry

Otrzymałem wyniki badań mojej gleby pod trawnikiem. Co mogę poprawić i w jaki sposób? pH według tego co czytam jest ok, ale reszta składników jest chyba za niska.
____________________
Adam
jason 12:02, 08 kwi 2020

Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 130
aszczeniak,

Azot głodowy, fosfor niski, potas niski, wapn niski. Teraz na wiosne salterzak, pozniej NPK.
janumich 20:30, 08 kwi 2020

Dołączył: 13 lip 2017
Posty: 22
Dzień dobry
Wlasnie otrzymałem wyniki i zalecenia dotyczące mojego trawnika. Zastanawia mnie bardzo dużą ilość superfosfatu jaki mam nawozić ponieważ aż 40g/m2, to ma moje 3 ary 12 kg jednorazowo. Mam akurat siarczan amonu lecz w krysztalkach, czy będzie jakaś różnica jak ją wykorzystam zamiast granulatu? Jak rozumieć naprzemiennie, czyli jak dam co tydzień po dawce to będzie OK?
wasiu 22:45, 08 kwi 2020

Dołączył: 06 maj 2019
Posty: 14
Witajcie ponownie.
Trawniczek po zeszłorocznym sianiu ma się nawet nieźle bo zima była lekka i mało śniegu było ale mam pytanie odnośnie nawożenia.
Zakupiłem już w zeszłym roku nawóz florovit na wiosnę i chwastox bo wiedziałem że na pewno będę musiał obydwie rzeczy użyć. W weekend planuję wygrabić "areatorem" ciut uschlych źdźbeł trawy. Pytanie jest następujące:
W jakiej kolejności mam to wszytko zrobić? Czy poniższa lista jest prawidłowa?

1. Grabienie areatorem elektrycznym (na wertykulację trawnik za młody)
2. Spryskanie chwastoxem (połowa dawki bo trawnik nie ma roku) tego samego dnia
3. Nawożenie florovitem po upływie tygodnia od powyższych i zaczęcie podlewania.
Gardenarium 05:55, 09 kwi 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja bym najpierw użyła chwastox potem aerator a gdy znikną chwasty - nawóz.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
jason 08:12, 09 kwi 2020

Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 130
janumich,

To są dawki na cały sezon. Rozłóż sobie to na ilość nawożeń zgodnie z tabelką nawożenia trawnika w sezonie. Fosfor głownie na wiosnę i późną jesień, wiec dawka na dwa. Jesli sie obawiasz to możesz to podzielić na 3. Przy czym latem jakas mała ilość. Pozdrawiam
Xander 21:02, 09 kwi 2020

Dołączył: 11 mar 2016
Posty: 5
Proponuję do nawożenia kompost.
Gardenarium 21:50, 09 kwi 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
zeta napisał(a)
Mam wrażenie że wszelkie chemiczne nawozy dają efekt tylko chwilowy, szybki krótkotrwały wzrost trawy. A czy są sposoby żeby poprawić jakość gleby? Tzn czy ma sens np. rozsypanie obornika granulowanego? Może są inne sposoby?


Są inne sposoby - próchnica, kompost, duże ilości kompostu, próchnica odkwaszona, ukorzeniacz, ziemia ogrodowa z worków na bazie kompostu i obornika.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies